Тема: «Як святкують прихід весни?»
Мета: розширювати знання учнів про весну (весняні місяці, особливості природи навесні), формувати екологічну та національну культуру школярів; виховувати любов до природи.
Обладнання: малюнки за темою, презентація.
Хід заняття
І.Організація дітей.
1.Привітання.
2. Вступне слово.
Вербові сережки Ліна Костенко
Біля яру, біля стежки
одягла верба сережки.
Головою хилитала,
потихесеньку питала:
– Де ота біленька хатка,
що гарнесенькі дівчатка?
Хай би вибігли до стежки,
подарую їм сережки.
ІІ.Основна частина.
1.Вступна бесіда.
Сьогодні ми з вами в черговий раз поринемо у безмежний простір народних звичаїв. У пам'яті збереглися розповіді про святкування на Україні Нового року, Різдва Христового, але найбільше за все мені запам'яталося свято зустрічі весни.
Український народ завжди з нетерпінням чекав на прихід весни, і тому свято зустрічі цієї пори року святкувалося дуже весело. Наші пращури в цей день спалювали опудало зими і піснями закликали весну, раділи з приводу її приходу:
«Ой весно красна, весно прекрасна,
Ти щастя і радість принесла нам».
Наш народ має багату культуру, величезний скарб якої складається з цінностей, надбаних багатьма поколіннями. З прадавніх часів до нас ідуть життєва мудрість та настанови щодо способу життя. Вони закладені в українських звичаях, обрядах, фольклорі, адже в них - світовідчуття та світосприймання нашого народу. У них пояснюються та обґрунтовуються взаємини між людьми, цінність духовної культури окремої людини і народу взагалі.
2.Гра «Буває не буває».
Я буду називати явища природи, а вам потрібно буде сказати таке буває весною чи ні.
- Дощ.
- Так. Весною буває дощ.
- Квіти.. Так, бо саме весною прокидаються перші квіти.
- крига пливе по річці. Це явище відбувається? Так
- Сніг.
- Так. Сніг буває весною?
- Ні!
- Блискавка
- Так, молодці. Таке буває? Так.
- Тануть бурульки.
- Молодець. Це явище весняне? Так.
- Бруньки.
- Таке явище буває? Саме весною на деревах розпукуються бруньки.
3. Бесіда про назви місяців.
-Діти, а хто знає назви весняних місяців?
-Березень — квітень — травень
Березень. Саме він починає весну. Cтало світліше, день збільшився, ніч стала коротшою,
потеплішало.З'явились бруньки на деревах. Час збирати березовий сік. Як ви гадаєте, чи не
від цього пішла назва місяця? Так, від назви «береза».
Після березня приходить місяць квітень. Сонечко пригріває сильніше, земля все більше вкри-
вається трав'яним килимом, починають з'являтися перші весняні квіти. Саме від квітування мі-
сяць і одержав таку назву.
І останній місяць весни - травень. Його в народі ще називають «травник»,»громовик».
Травень — місяць щедрий на дощі.Він напуває землю водою.
4. Творче завдання.
Відгадати загадку та скласти казку.
Прокинувсь і відразу
До сонечка біжить
Стрибає по камінчиках
Хлюпоче і дзвенить (Струмок)
Давайте придумаємо казку про струмок і назвемо її «Куди поспішає весняний струмок»
Отже струмок землю напоїв водою і з'явились квіточки
Які перші весняні квіти ви знаєте? (Сон пролісок конвалії нарциси)
5. Гра «Вгадай квітку за кольором»
Умова: ведучий називає будь-який колір, а діти пропонують відповідні назви весняних кві-
тів.
Білий — конвалія, пролісок, нарцис.
Жовтий — кульбаба, мати-й-мачуха, калюжниця, лозові котики
Синьо-блакитний — пролісок, сон, барвінок.
Фіолетово-рожевий — медунка, фіалка, бузок
6.Перегляд презентації за темою.
ІІІ.Заключна частина.
1.Підведення підсумків.