Тема: Загальне поняття про дієслово. Зв'язок дієслів з іменниками. Цілі: - повторити вивчений матеріал про частини мови; - Ознайомити з істинними ознаками дієслова; - Розвивати сп

Про матеріал
Загальне поняття про дієслово. Зв'язок дієслів з іменниками. Цілі: - повторити вивчений матеріал про частини мови; - Ознайомити з істинними ознаками дієслова; - Розвивати спостережливість, уміння порівнювати; - Виховувати почуття гордості за велич української поезії.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Загальне поняття про дієслово. Зв'язок дієслів з іменниками.

Цілі: - повторити вивчений матеріал про  частини мови;

  •          Ознайомити з істинними ознаками дієслова;
  •          Розвивати спостережливість, уміння порівнювати;
  •          Виховувати почуття гордості за велич української поезії.

Хід уроку

Вправа: Очікування

Продовжити речення:

На цьому уроці я…,

І.Організація  класу.

Девіз уроку

Не просто слухати, а читати

Не просто дивитися , а бачити,

Не просто мандрувати, а маркувати,

Охайно, чистенько красиво писати.

ІІ. Мотивація навчальної  діяльності.

        Діти! Сьогодні у нашому класі незвичайний урок. Я запрошую вас помандрувати улюбленим садом відомого українського поета – художника  Тараса Григоровича Шевченка.

Гра « Мікрофон»

  •          Які на вашу думку дерева, кущі, трави росли у саду поета?
  •          Чи згадує поет ці дерева, трави у свої поезії?
  •          З чим поет порівнював своє село.
  1. Каліграфічна хвилинка.

9 березня – день народження Тараса Григоровича Шевченка.

                          «Мозкова атака»

              Хто такий Шевченко?

              Де ви зустрічали це прізвище?

              Хто може назвати твори які написав Шевченко?

  •          Знайдіть у цьому реченні власну назву?
  •          З якої букви пишуться власні іменники?
  1. Закріплення вивченого матеріалу.

 

«Мозковий штурм»

  •          Які частини мови ви знаєте?
  •          Що  таке  іменник?
  •          Що таке  прикметник?
  •          Що таке дієслово?
  1. Словниковий диктант

Мандруємо ми дальше і наступне наше завдання це словниковий диктант. І зустріч з першим деревом про яке поет згадує у багатьох своїх віршах це – верба.

Сниться, горо, вербами, водою, біленька, хороше, вийшла, внучка, кучеряве, хаточка, сидить.

а) Підкресли іменники прикметники.

- Які слова лишні поставити до них питання.

- З якого вірша ці слова?

ІІІ. Повідомлення теми і тети уроку.

1.Робота парам

      Був пізній вечір. У Шевченковій хаті діти лягли спати. Усі уже спали, лиш Тарасик не міг заснути. Він думав про те, як завтра піде до сестри Катерини. Вона вже одружилась і поїхала з чоловіком жити в друге село. Тарасик нудьгував за своєю нянею. Тим паче йому бракувало її тепер, коли не стало  дорогої матусі, а до хати прийшла сварлива мачуха. Тарасик побіг та заховався в буряні.

А) Про що розповідається у тексті?

Б)Доберіть заголовок?

В)Зайдіть дієслова?

Розповідь вчителем продовження оповідання «Тарасів сон». І ми помандрували у найкращі місця саду нашого поета.

Схема опора

Що робити?                               Дієслово в реченні виступає[M1]  присудком.

Що зробити?

Що роблять?

Що буде робити?

 Наприклад: У Шевченковій хаті діти лягли спати.

2.Закріплення вивченого матеріалу.

Які з висловів належать великому Кобзарю?

«Займи позицію»

  1. Книга вчить як на світі жить.
  2. Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
  3. … Учіться, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь.
  4. Чужому лихові е смійся.
  5. Хто більше читає, той більше знає. Як вирозумієте цей вислів?

3.Метод «Прес»

Я вважаю, що

Оскільки…

Наприклад…

Отже,

 

4.Фізхвилика

Інсценізація «Зустріч Тараса з Оксанкою».

Оксана: Який ти дивний Тарасику плачеш чогось, а сам не знаєш, чого. Не  плач, ось підростемо, будемо самі за себе і за батька дбати. Їм буде легше.

Тарас: Воно  плачеться, Оксаночко,  як подумаю.

Оксана: Про , що ти подумаєш, Тарасику? Скажи мені, може ячимось тебе розраджу.

Тарас: Про тебе думаю, про себе, про всіх. Чому така доля в нас кріпаків.

 Оксана: Вона така ж,   як і в інших, так ми кріпаки, але й кріпаки живуть на світі. Не плач. Ось виростемо…

Тарас: Ні, Оксана не покращає доля твоя, зівяне твоя чудова врода на чужому полі, під палаючим сонцем. Немає правди на світі Оксанко.

Оксана: Не  думай  над цим Тарасику бо голова болітиме. Нехай мудріші над тим думають, а ми ходімо додому бо вже скоро з панщини повернуться.

 

А  ми мандруємо дальше садом Шевченка  ступаємо саме цими стежками якими ходив сам поет.

  •          Про який кущ писав поет у своїх віршах?
  •          У якому вірші? « Тече вода з – під явора»!

 

5.Скласти  прислів’я  про калину.

Пишна та красива,                                                  як кетяги.

Убралася в біле плаття,                                          як калина.

Щоки червоні,                                                           як над ставом калинонька.

Молода дівчина така гарна,                                  як калина в білий.

Стоїть у дворі дівонька,                                           як червона калина.

6. Скласти речення із розсипаних слів.

В убогій старенькій хатині з  потемнілою  солом’яною стріхою і чорним димарем народився поет.

Хатині, і. димарем, поет, в .старенькій, потемнілою, з ,стріхою, солом’яною, народився, убогий, чорним.

  •          Підкресли дієслова.

7.Випереджувальне домашнє завдання.( малюнок до поезії Шевченка).

«З’їзд юних  художників» ( діти захищають свої малюнки)

8. Підсумок уроку

- Яку  частину мови ви вивчали на уроці?

-Що називається дієсловом?

- З якою частиною мови зв’язані дієслова в реченні?

- Дієслова бувають головними чи другорядними членами речення ?

 

9.  Спіймай дієслово» (сигнальні картки)

Гра « Світлофор»

Дієслово – слово діє:

Ходить, робить, носить, сіє,

Слово плаче і радіє.

Усміхається і мріє.

Дієслово слово діє:

Вірить , любить і жаліє,

Не злословить, не лукавить,

Серця ближнього не ранить.

Народилось і зоріє.

Розвивається і квітне.

Слово любе слово рідне!

Самооцінювання

Перед кожним з вас на парті великі і маленькі сонечка. Оберіть собі таке, що оцініть твою роботу, наскільки ти був активний, уважний, старанний.

У сонечка є оченята, носик, а ротик намалюй сам.

  •          Посмішка – сподобався урок:
  •          Куточки ротика вниз – не сподобався урок:
  •          Пряма лінія не визначився.

Діти показують сонечка.

Я дуже  рада , що урок вам сподобався. А  це тому, що ви були старанними, уважними, активними, дружніми.

 

 

 

 

 

 

 


[M1]уд

docx
Додано
6 жовтня
Переглядів
37
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку