Тема: Закріплення і узагальнення знань про прикметник

Про матеріал
Мета: узагальнити знання учнів про прикметник та взаємозв’язок іменника і прикметника;розширювати і поглиблювати знання про роль прикметників у мові; продовжити вчити дітей римуванню; виховувати любов, повагу і шанобливе ставлення до рідної мови.
Перегляд файлу

Тема: Закріплення і узагальнення знань про прикметник

                   Значення прикметників в українській мові.

Мета: узагальнити знання учнів про прикметник та взаємозв’язок іменника і 

           прикметника;розширювати і поглиблювати знання про роль прикметників у мові;

           продовжити вчити дітей римуванню; виховувати любов, повагу і шанобливе

           ставлення до рідної мови.

Дидактично - методичне забезпечення: вишиті рушники, каравай, українські народні  костюми, схеми-опори, бейджики для групової роботи, завдання на картка, картки для ігор, іграшкова лотерея, картки для диктанту, «медальки»-титули.

Тип уроку: комбінований

 

                                   Хід уроку

 

  І. Стимулювання та мотивація навчально-пізнавальної діяльності

            1. Психологічний тренінг. Акровірш про Україну 

               Добрий день вам, любі діти!

                Продовжуємо з вами ми      

                Про Україну говорити…

                Ми чимало вже про неї розказали:

                Твори ми писали, малюнки малювали,

                Їй співали пісень і вірші читали,

                Ми прислів’я і казки про неї вивчали…

                Отже, для порядку,

                Згадаєм ще й загадки.

                А загадки, діти , ці

                Зовсім-зовсім не прості.

                Їх відгадать не важко,

               Як слухати уважно.

               І легко відповідь дізнатись,

               Коли загадку написати.

               Але досить гомоніти –

               Слухайте загадку, діти.

               У всіх людей одна святиня,

               Куди не глянь, де не спитай,

               Рідніша їм своя пустеля,

               Аніж земний в чужині рай.

               Їм красить все їх рідний край.

               Нема без кореня рослини,

               А нас, людей, без Батьківщини.

                                                      М. Чернявський

2. Символи України.

    Хліб і рушник – одвічні людські символи. Хліб-сіль на вишитому рушникові були ознакою гостинності українського народу. Прийняти рушник, поцілувати хліб – символізувало єдність, злагоду, глибоку пошану тим, хто виявив її. Цей звичай пройшов віки, став доброю традицією і в наш час.

     От і сьогодні ми раді вітати наших гостей хлібом і сіллю. Прийміть в знак нашої поваги і гостинності до Вас.

 ( Дівчинка в українському костюмі підносить на рушнику караван.

       Ми раді вас вітати

       У нашій світлиці

       І дарувати хліб із золота-пшениці,

       Щоб хліб святий був на столі,

       Щасливі були люди в місті й селі.

       Серця в нас сповнені любов’ю, миром,

       Бажаєм, щоб зустріч була щирою.)

 

3. Вірші про мову.

      1 –й учень        Рідна мова

                         О яка чудова українська мова!

                          Де береться все це, звідкіля і як?

                          Є в ній ліс, лісок, лісочок, пуща, гай, діброва,

                          Бір, перелісок, чорноліс. Є іще й байрак.

                          І така ж розкішна, і гнучка, як мрія.

                          Можна «звідкіля» і «звідки», можна і «звідкіль».

                          Є у ній хурделиця, і віхола, завія,

                           Завірюха, хуртовина, хуга, заметіль.    ( О. Підсуха)

 

       2-й учень      Мова, наша мова,-

                             Мова кольорова,

                             В ній гроза травнева

                             Й тиша вечорова.

                             Мова, наша мова –

                             Літ минулих повість,

                             Вічною на мудрість,

                             Сива наша совість.

                             Мова, наша мова,-

                             Пісня стоголоса,

                             Нею мріють весни,

                             Нею плаче осінь.

                             Нею марять діти,

                             Нею кличе літо.

 

ІІ. Визначення мети і завдань уроку.

 

   - Діти, ви знаєте що у нас проходив тиждень української мови. Ми приймали участь у цьому тижні. І сьогодні наш урок, ви мабуть вже здогадалися , буде присвячений нашій рідній мові. Ми з вами закінчили вчити тему « Прикметник».Сьогодні ми  закріпимо наші знання   про цю частину мови і визначимо, яке значення вона має для мови.

  - Зараз познайомтеся з планом роботи на урок.

 

 

                              План

  1. Гра «Виграш у лотерею».
  2. Каліграфічна хвилинка.
  3. Гра «Фотооко».Словниковий диктант.
  4. Робота в парах.
  5. Хвилинка - цікавинка.
  6. Гра «Кінопроба».
  7. Фізкультхвилинка.
  8. Робота з підручником. Гра «Інтерв’ю»
  9. Робота в групах.

         10.Оцінювання роботи – отримання «медалі»-титула.

         11. Підсумок – гра «Подвійне коло».

         12.Поетичне слово.

 

ІІІ. Засвоєння знань, формування вмінь і навичок.

     1. Повторення вивченого . Гра « Виграш у лотерею».

    (Учень дістає карточку із запитанням і дає на нього відповідь)

  • Що вчили на минулому уроці?
  • З якою частиною мови  пов’язаний прикметник?
  • Яка роль прикметників у реченні?
  • За чим змінюється прикметник?
  •  

2. Каліграфічна хвилинка.

    Р р  Рр  рр рі рд мо ої ем ра

    Рідна мова – це мова рідної землі.

  • Визначити якими частиками мови  виражені слова у реченні.
  • Підкреслити прикметники.
  •  

3. Гра «Фотооко».

     а) читання словникових слів;

     б) знаходження серед них прикметника;

     в) словникова робота за схемою-опорою;

     г) складання речення;

  Минулий день був насичений подіями.

 

4. Словниковий диктант.

  Абрикосовий, апельсиновий, кукурудзяний, пшеничний, апетитний, черешневий, гречаний, цибуляний, черемховий.

 

5. Взаємоперевірка.

 - Поміняйтеся зошитами  і перевірте за карточками правильність написання диктанту.

На партах у кожного учня червона карточка , на якій ви будете виставляти собі бали за кожен вид роботи. Познайомитися з ними і ви зрозумієте скільки балів треба виставляти за цю роботу.

 

6. Робота в парах.

 - На кожній парті знайдете зелену карточку, на якій записано речення. Працюєте в парі із своїм сусідом.

  - Записати речення у зошит. Виписати із речення прикметник з іменником, з яким він пов’язаний. Визначити рід і число прикметника

 

           ( Речення:

                           Ой, яка чудова українська мова!

                           Як парость виноградної лози, плекайте мову!

                           Буду я навчатись мови золотої! )

  Відповідає троє учнів , а останні звіряються.

  - Не забуваємо виставляти собі бали за цей вид роботи.

 

7. Хвилинка –цікавинка.

   - Ми знаємо , що наша мова дуже багата і милозвучна. Ще у нашій мові є багато іншомовних слів. Вам було завдання провести дослідження стосовно вашого імені , знайти в перекладі з якої мови походить воно і що позначає в перекладі.

   - Зараз послухайте віршик, а потім назвіть тільки ті імена, які в перекладі є прикметником.

               Із Греції й Риму, із Заходу й Сходу

               Наймення, поширені в різних народів,

               До нашого люду дійшли скрізь віки,

               І носимо ми їх тепер залюбки.

               В них сила і віра, і щастя, і врода,

               Хоробрість і мужність, життя нагорода:

               Аглая – прекрасна, Валерія – сильна,

               Віталій – життєвий, а Ганна – граційна,

               Кирило – господар, а Клара – ясна,

                Галина – спокійна, і аза – міцна.

               Найбільший – Максим, і маленький – Павло,

               Наталія – рідна, і камінь – Петро.

               Красиве ім.’я  Маргарита – перлина,

               Оксана й Варвара – чужі, а Ірина ,

               Ірина – це мир, благородний – Євген,

                А Костя – постійний, все чує – Семен.

                Олена – це світло, Лариса це чайка,

                Тамара – це пальма, а Марфа – хазяйка.

                До лева подібний міцний Леонід,

                Дев’ятою Нонна побачила світ,

                Макара і Фелікса щастя чекає,

                А Зоя – життя, цю ніщо не злякає.

                Про схід нагадає ім.’я Анатолій,

                Міцним землеробом зростає Георгій.

                Чистішої в світі од Катрі немає,

                Бо ім.’я  її чистоту означає.

                Бадьорий – Григорій, хоробрий – Андрій,

                Мужчина – Сашко, захисник – Олексій.

                Мінялися люди, часи, племена.

                Як пам’ять про них збереглись імена.

Повідомлення дітей про свої імена – прикметники.

 - Хто виконав це завдання ставить собі бали у свою карточку.

 

8. Гра «Кінопроба».

  - Зараз  пограємо у гру з цікавою назвою «Кінопроба». Вам було домашнє завдання :

принести свою фотографію і написати 5 найкращих рис характеру, якими ви найбільше гордитеся. Найважливіше слово називати першим.

  • У вас є можливість знятися у кінофільмі.
  • Стаєте на стілець і починаєте зі слів: « Я не хвалюся, але я гордий тим…»

(Відповіді дітей)

  • Що ви відчували, коли стояли на стільці?
  • Ти нервувала чи боялася, коли стояла на стільці?
  • Чи візьмуть наших учнів на кінопроби?
  • Не забуваємо про самооцінку своєї роботи.

 

ІV. ФІзкультхвилинка.

                      Встаньте, діти, посміхніться,

                     Землі нашій поклоніться

                     За щасливий день вчорашній.

                     Ви до сонця потягніться,

                     Веретеном  обкрутіться.

                     Раз присядьте, два присядьте

                     І за парти тихо сядьте.

 

V. Контроль, корекція та оцінювання знань.

   1. Робота за підручником.

       а) коментоване письмо за вправою 135;

      б) гра «Інтерв’ю».

           учень з мікрофоном запитує у своїх товаришів:

              -  Де росте соняшник?

               - Куди б ти пішов із соняшником?

                -  З чим асоціюється  соняшник?

     - Тепер виставляємо бали за правильне виконання роботи

.

2. Робота в групах.

 а)  повторити правила роботи в групах;

 б) завдання:

                    1. Скласти акровірш.

                    2. Прочитати ключове слово.

                    3. Скласти з цим словом речення, підібравши до нього прикметник.

                    4. Записати у зошит.

                    5. Розібрати прикметник, як частину мови.

                    6. Презентація роботи груп їхніми лідерами.

  І група – «Калинонька»

                   Красива і корисна,

                   Аж до морозів кисла.

                   Листя різьблене

                   Й яскраво червоне

                   Намисто між листям

                   А разом - … -

                   Символ України!

ІІ група –« Вербиченька»

                  У мене є єдина

                   Країна – Батьківщина.

                   Радію їй й бажаю

                   Аби цвіла, як рай.

                   Їй я пісень складаю,

                   Навіки прославляю…

                   А ти назви цей край…

ІІІ група – «Рушничок»

                    Дивна ріка

                    Несе здалека

                    Ігристі води свої

                    По просторах країни.

                    Ріка слави нашої,

                    Окраса України!

                    Назви  нам її…

  • Лідер групи виставляє бали  членам своєї групи за роботу над складанням акровірша.
  •  
  1. Оцінювання роботи . Отримання «медалі» -титула.
  • Зараз візьміть свої червоні карточки і підрахуйте свої бали.
  •  У кого  9-10 балів , той отримує « медальку»-титул  «Пильне око» - Бажаємо успіхів!
  • У кого 11-13 балів, той отримує «медальку»-титул «Кмітлива голова» - Молодець!
  • У кого 15 балів  - «Кращий знавець української мови в класі» - Вітаємо тебе!
  •  

VІ. Підсумковий етап.

  1. Гра «Подвійне коло»
  • У кого на парті жовті карточки , встають і роблять внутрішнє коло.
  • Інші роблять навколо них зовнішнє коло.
  • Починаємо гру «Подвійне коло»

( Діти внутрішнього кола показують на карточках запитання дітям зовнішнього кола, а ті відповідають)

         Запитання:

  1. Що таке прикметник?
  2. На які питання відповідають прикметники?
  3. З якою частиною мови пов’язаний прикметник?
  4. В якому числі стоїть прикметник?
  5. За чим змінюється прикметник?
  6. На яке питання відповідає прикметник жіночого роду?
  7. На яке питання відповідає прикметник чоловічого роду7
  8. На яке питання відповідає прикметник середнього роду?
  9. Якою робить прикметник нашу мову?
  10. Яким членами речення є прикметники у реченні?
  11.  

2.Поетичне слово.

  - Закінчимо наш урок поетичними висловами про нашу рідну мову.  

           Учень.    Вивчайте, любіть свою мову,

                           Як світлу Вітчизну любіть,

                           Як стягів красу малинову,

                           Як рідного неба блакить.

                           Ти постаєш в ясній обнові.

                           Як пісня, линеш, рідне слово,

                           Ти наше диво калинове,

                           Кохана материнська мово!

  • Ось і закінчився наш урок. Під час цього уроку ви змогли показати свої знання з рідної мови. Щиро дякую за активну участь і увагу!

                   Вивчайте мову українську –

                   Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,

                   Прекрасну, милу і чудову,

                   Як материнську пісню колискову.

             

  

 

 

 

doc
До підручника
Українська мова 4 клас (Волкотруб Г. Й.)
Додано
28 вересня 2021
Переглядів
753
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку