Тема. Запитання до природи. Чим снідає їжачок?

Про матеріал

Хід уроку

I. Організаційний момент
•• Вправа «Погода»

Яка зараз пора року?

Який місяць?

Яке число?

Тепло чи холодно надворі

Який стан неба?

Яка температура повітря?

Чи були сьогодні протягом дня опади?

II. Повідомлення теми і мети уроку

- Відгадайте загадку.

У густому лісі під ялинками,

Обсипаний листям,

Лежить клубок з голками,

Перегляд файлу

Природознавство

Урок 39

 

Тема. Запитання до природи. Чим снідає їжачок?

Мета: уточнювати і розширювати уявлення учнів про їжака як представника диких тварин; розповісти про живлення диких тварин; викликати інтерес до пізнання при­роди; виховувати любов до світу тварин.

Хід уроку

I. Організаційний  момент
••   Вправа «Погода»

Яка зараз пора року?

Який місяць?

Яке число?

Тепло чи холодно надворі

Який стан неба?

Яка температура повітря?

Чи були сьогодні протягом дня опади?

II. Повідомлення теми і мети уроку

- Відгадайте загадку.

У густому лісі під ялинками,

Обсипаний листям,

Лежить клубок з голками,

Колючий і живий.

Хто це? (Їжак)

  • За якими ознаками ви дізналися, що це їжак?
  • Хто бачив їжака? Де?
  • Чим живиться їжак? (Розглядання малюнка їжака.)

Сьогодні ми дізнаємося, чим снідає їжачок.

III. Вивчення нового матеріалу
1.  Розповідь учителя

- Їжак - це невелике колюче звірятко з гострою мордочкою. Його тіло вкрите голками завдовжки 2 3 см, які є шерстю, що пере­родилася. Голки вкривають усе тіло, окрім мордочки голови і жи­вота. Як і шерсть інших тварин, вони можуть вставати дибки і в цьому випадку є надійним захистом від нападу. їжак може згор­нутися клубком   захищаючи таким чином частини тіла,  на яких їжак - комахоїдна тварина, але іноді живиться і рослинною їжею, зокрема листям салату, плодами, ягодами, жолудями, а та­кож грибами.

З настанням темряви їжак вилазить із нори та обходить свої мисливські угіддя у пошуках равликів, комах, стоніг та інших дрібних тварин. їсть він також бджіл, джмелів і скорпіонів, не боя­чись їх укусів. їжу їжак шукає ретельно, заглядає під кожен лис­ток, перевертає будь-яку гілку. Самиця водить із собою малюків, щоб навчити їх шукати їжу.

Самиця будує з листя просторе гніздо на землі в затишному місці. Зазвичай у їжачихи народжуються п'ятеро дитинчат. Після народження їжачат вона перебуває з ними лише один день, а на дру­гий виходить на пошуки їжі, щоб дитинчатам вистачало молока.

Їжаки, як правило, малочутливі до отрут. З цієї причини вони часто нападають на гадюк і вбивають їх. До того ж гадюки прак­тично не можуть прокусити шкіру їжака через колючки.

  • Що є голками їжака?
  • Чи все тіло їжака вкрите голками?
  • Як він оберігає ці частини тіла?
  • Чим живиться їжак?
  • Коли настає час полювання їжака?
  • Як їжачиха ростить їжачат?
  • Чому гадюки небезпечні для їжаків?

2. Складання розповідей про життя їжака і білки (за малюнками)

 Для тваринних організмів потрібна їжа. За типом живлення
тварин розподіляють на різні групи.

3.    Робота над загадками

Учні відгадують загадки і називають, до якої групи належить тварина (птахи або звірі), чим вона живиться.

- Улітку сіренький, а взимку біленький.

Довгі вуха має, швидко в лісі стрибає. (Заєць — звір,  травоїдний)

- З гілки на гілку швидкий як м'яч

Стрибає по лісу рудий циркач.

Ось на льоту він шишку зірвав,

Стрибнув на стовбур і в дуплі пропав. (Білка — звір,  травоїдна)

• Сам вечірньої години
Заховався в кущ калини.
Та на дудочці одну

Грає пісню чарівну. (Соловей — птах, хижак)

• Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником,
Схопила півня на обід

Та й замела мітлою слід. (Лисиця — звір, хижак)

• Колючий клубочок

Прибіг у садочок. (Їжак — звір, всеїдний)

• По лужку поважно бродить,
Із води сухим виходить,
Носить червоні черевики,

Ходить гуляти до річки. (Гусак — птах, всеїдний)

• Маленьке хлопченя
У сірій свитці

По дворах стрибає, Крихітки збирає, По полях кочує —

В наших краях зимує. (Горобець — птах, всеїдний)

  Удень спить, уночі літає. (Сова — птах, хижак)

 На які групи за способом живлення поділяться всі тварини?

••   Фізкультхвилинка

IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів

1. Гра «Уважний слухач»

— Уважно слухайте і підводьте руки, коли я вимовлю фразу про їжака.

  • Він мешкає у будинку у людини.
  • Голки виповзають із-під лавки.
  • Полюбляє   він   мед,   варення.  
  • Він  любить   молоко,   гриби,   жолуді.
  • У нього є два крила.
  • Якщо він згорнеться в клубок, то не видно ані голови, ані ніг.

2.   Робота в групах. Робота з деформованим текстом (на картках)

1-ша група — працюють без додаткових слів; 2-га група — є слова для довідки.

3. Гра «Хто зайвий? Чому?»

Собака, білка, корова, кріль, кіт.

Вовк, олень, кінь  лисиця, лось.

Щука, карась, ведмідь, лящ.

Сонечко, синиця, метелик, муха.

V. Підсумок уроку

- З якою твариною ми познайомилися сьогодні на уроці?

- Їжак - це свійська або дика тварина?

- Що цікавого ви дізналися про їжака?

- Чим снідає їжачок?

 

1

 

doc
Додано
17 грудня 2018
Переглядів
1422
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку