Основи здоров'я
Урок 2
Тема: Здоров'я і хвороби
Мета: ознайомити учнів з поняттям "здоров'я" й ознаками здоров'я, хворобами та їхніми ознаками; формувати навички здорового способу життя, уявлення про значення здоров'я для успішного навчання, спілкування, праці та показати шляхи збереження й зміцнення здоров'я; розвивати увагу, мислення; виховувати прагнення запобігати хворобам.
Очікувані результати: учні повинні знати й розуміти тлумачення таких понять, як "здоровий спосіб життя", "хвороби", "ознаки здоров'я"; учні повинні вміти правильно поводитися в ситуації, якщо хтось захворів.
Обладнання і матеріали: підручник, робочий зошит, альбомні аркуші паперу, кольорові олівці, сюжетні малюнки, іграшки.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Перевірка виконання домашнього завдання
2.1. Індивідуальне опитування. Робота з картками.
2.2. Бесіда.
- Що означає бути здоровим?
- Назвіть умови, які сприяють здоровому розвитку дитини.
- Чи змінюються протягом життя зріст і вага людини?
- Як протягом тижня ви піклувалися про своє здоров'я?
3. Актуалізація опорних знань учнів
3.1. Бесіда.
- Чи потрібно у дитячі роки піклуватися про своє здоров'я?
- Від чого залежать особливості вашого росту та розвитку?
3.2.Творча робота.
- Намалюйте на альбомному аркуші, як ви влітку загартовували свій організм та зміцнювали своє здоров'я.
3.3. Розповіді дітей про літній відпочинок.
- Розкажіть про свої найяскравіші враження від відпочинку влітку.
- Яких рекомендацій ви дотримувалися, щоб зміцнити своє здоров'я, свій організм?
4. Мотивація навчання та повідомлення теми уроку
Літературна хвилинка.
Завдання: прочитати і обговорити зміст вірша.
Щоб зростати силачем
Пташка ценькає в саду:
"Годі спати, братку!"
Я хутенько з хати йду,
Я зроблю зарядку.
Раздва, раздва!
М'язи, наче тятива,
Бо робити звичні
Вправи гімнастичні!
Хочеш бути силачем -
Подружись зі спортом,
З ковзанами і м'ячем,
Стадіоном, кортом!
(О. Пархоменко)
- Від чого залежить наше здоров'я?
- Як потрібно зміцнювати свій організм?
5. Сприйняття й осмислення нового матеріалу
5.1. Гра "Збери прислів'я".
Мета: формувати в учнів уявлення про те, що здоров'я - найважливіше в житті людини.
На дошці прикріплені аркуші із "розсипаними" словами прислів'я. Треба їх скласти в прислів'я і пояснити його значення.
(Усе можна купити, крім здоров'я.)
Висновок: Здоров'я - найважливіше в житті людини.
5.2. Робота з малюнками.
На дошці малюнки: діти їдять; хлопчик гуляє на вулиці; дівчинка спить; учні правильно сидять за партою тощо.
-?Розгляньте малюнки на дошці. Які ознаки здоров'я ви можете назвати?
(Гарний апетит, рум'янець на щоках, виразні очі, гарний настрій, правильна постава, міцний сон.)
(Людина засмучена, у неї поганий настрій, немає апетиту, важко засинає…)
5.3. Розповідь учителя.
1) Що таке хвороба?
2) Ознаки хвороби.
Довідка: Хвороба - це стан організму, коли в людини щось болить, вона нездужає.
5.4. Робота з підручником.
а) Розгляд та аналіз малюнків.
б) Читання й обговорення тексту підручника.
в) Відповіді на запитання.
5.5. Оздоровча хвилинка.
Літературна хвилинка.
Завдання: прочитати й обговорити зміст вірша.
Всім відомо, що мікроби
Нас приводять до хвороби.
Але ж Медицина і Гігієна
Борються з ними недаремно.
З ними будете дружити -
Менше будете хворіти.
(О. Чеботарьов)
- Що треба робити, щоб бути здоровим?
- Яких правил слід дотримуватися?
6. Узагальнення та закріплення нових знань
6.1. Робота в зошиті.
6.2.Робота в парах. Рольова гра "У лікаря".
Мета: учити виявляти причини хвороб і як діяти, якщо хтось захворів.
- Ви з дому принесли іграшки. Об'єднайтесь у пари і розподіліть ролі. Один із вас буде "мамою" (або "татом"), а інший - "лікарем". Уявіть, що ваша іграшка захворіла.
- Що з нею сталося? Чому вона захворіла?
- Як правильно діяти у цій ситуації?
- Які поради дав "лікар" "пацієнту" на майбутнє?
6.3 Гра "Пантоміма".
Мета: закріпити знання дітей про ознаки здоров'я.
Один учень демонструє за допомогою міміки, жестів ознаки здоров'я, а інші відгадують ці ознаки. (Веселий настрій, міцний сон, гарний апетит, здорові зуби.)
Висновок: У здорової людини - все здорове.
6.4 Робота в парах. Пояснення прислів'їв.
o Краще попередити хворобу, ніж її лікувати.
o Живи, як треба,- і лікаря не треба.
6.5 Тест "Так чи ні".
Ставиться запитання: "Це - показник здоров'я?". Учні отримують аркуші, на яких відповідають на вислови словами "так" чи "ні".
а) Відсутність болю;
б) гарний настрій;
в) гарна постава;
г) дзвінкий голос;
д) добрий апетит;
е) дратівливість;
ж) доброзичливість;
з) кашель;
і) ясні очі.
7. Підбиття підсумків уроку
Підсумкова бесіда.
- Які основні ознаки здоров'я ви запам'ятали?
- Чому людина повинна бути здоровою?
- Що треба робити, щоб кожний міг сказати: "Я - здоровий"?
- Що таке хвороба? Які ознаки хвороби ви знаєте?
Висновок: Треба берегти своє здоров'я.
8. Домашнє завдання
1