Тема: Звук [ф], позначення його буквами Ф,ф «еф».
Мета:ознайомити учнів з буквою «еф» та її звуковим значенням; відпрацювати артикуляцію звука [ф]; формувати вміння робити звуко - буквений аналіз слів; розвивати активний словник учнів, усне мовлення, пам'ять. Виховувати бажання вчитися та бути ввічливими.
Обладнання: дядя Федор (м’яка іграшка), лист від казкового героя, кольорові малюнки, назви зупинок, букви для оформлення, картки із завданнями, конверти з завданнями, ІКТ, фото, картки для парної роботи, цукерки зі словами девізу уроку, підручник, музичний супровід.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Сьогодні у нас –незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну чудову, в країну відому,
Що нас чекає й збагачує мову.
Щоб урок пройшов немарно
Треба сісти рівно, гарно.
Дарма часу не втрачати,
Думати і працювати
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вправа «Очікування».
- Яким ви хочете, щоб був наш урок?
- А ви мені допоможете?
ІІІ. Фонетична розминка
1.Артикуляційна зарядка.
А де ж наш пустун язичок?
Давайте його розбудимо:
- Поплескаємо губками.
- Поклацаємо зубками.
- Посичали гускою: с-с-с.
- Похрюкаємо поросятком: хрю-хрю-хрю.
- Подирчимо, як трактор: др-др-др.
- Пошуміли вітерцем: ш-ш-ш.
ІV. Актуалізація опорних знань.
- Діти, я маю для вас сюрприз! Справа в тому, що коли я йшла до вас на урок, то до мене підійшла поштарка і вручила мені листа. Давайте його прочитаємо?(вчитель читає листа від дяді Федора, де він просить про допомогу - вивчити нові букви. І раптом з’являється казковий герой).
(Діти знайомлять гостя з девізом уроку).
Що ми робимо на уроці?
Станція «Найсміливіших»
Коли хочеш ти читати,
То мене повинен знати.
А коли мене не знаєш,
То нічого не вгадаєш.
(Буква)
(Друковані і писані, великі та малі, голосні та приголосні, тверді та м’які).
Гра «Твердий –м’який »
(Вчитель пропонує дитині утворити з твердого звука м’який.
Виходять діти і працюють з буквами по парно).
- Діти, які звуки ми називаємо голосними? Чим вони відрізняються від приголосних?
- Яку літеру ми вивчили на минулому уроці?
Гра « Мікрофон»
(Діти називають слова в якому є звук, який вивчили на попередньому уроці).
Станція «Цікава зустріч».
V. Вивчення нового матеріалу.
Що це, що це за підскоки?
Це ж у кого руки в боки?
Буква ця на довгій ніжці
Пострибала по доріжці. (Вчитель відкриває букву).
(Учні разом з учителем роблять артикуляційну гімнастику та роблять спроби правильно вимовити новий звук).
(Діти називають слова з новою літерою).
(Учні називають ще одне слово в якому є звук [ф]).
Станція «Спортивна»
ФІЗКУЛЬТХФИЛИНКА
VI. Узагальнення й систематизація знань
Станція «Кмітливих»
Завдання для групи №1
Знайди та підкресли букву Ф,ф та порахуйте скільки ви знайшли букв.
Бффлпстфнфвваааалллщнееефффжхваф
Завдання для групи №2
Знайди та підкресли слова з буквою «еф».
Муртфарасонмилофермапаразіркафазанпарасолякартафутбол.
Завдання для групи №3
Робота з малюнками.
Розгляньте малюнки та виберіть ті, в яких є нова літера.
Завдання для групи №4
До слів футбол і ферма скласти звукові схеми.
(Підготувати дві цеглинки – жовтого та червоного кольору, вчитель називає слова, коли учні чують звук ф у слові піднімають жовту цеглинку, коли немає цього звука то червону . Потім один з учнів визначає де саме знаходиться даний звук: на початку, всередині чи наприкінці слова).
Фортеця, зерно, фішка, фіалка, дівчинка, квіти, сарафан, школа, зошит, фарби, небо, фабрика, професія, свято, книга, футбол, рюкзак, олівець, телефон, фламінго, параграф, цеглинки.
Станція «Книжкова»
Читання слів вчителем.
Читання «ланцюжком».
Станція «Дружба»
VII.Підсумок уроку.
1. З якою буквою ми сьогодні працювали на уроці?
2. Який звук вона позначає?
3. Що ви знаєте про цей звук?
4. Чи вдалося нам навчити нашого гостя?
5. Які завдання вам сподобались найбільше?