Тема. Звуки [р], [р’]. Позначення їх буквами Р, р («ер»), уроки навчання грамоти 1 клас
Мета. Ознайомити учнів з буквою «р», її алфавітною назвою, звуковим значенням; вчити правильно артикулювати нові звуки, виробляти навички читання складів, слів з буквою «р», тренувати пам’ять; розвивати мислення, вміння робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів; виховувати інтерес до уроків навчання грамоти.
Обладнання: Абетка ,предметні малюнки до загадок; звуко-складові моделі та фішки до них; картки ; зошити; плакат «Правильно сиди під час письма».
I. Організаційний момент
Стали, дітки, підтягнулись.
Одне одному всміхнулись.
Сіли всі рівненько,
Попрацюємо гарненько.
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Повторення та закріплення матеріалу
Учитель швидко показує букву, учні називають її, а також звуки, що вона позначає на письмі.
2. Читання складів та слів на картках-блискавках
Додаток 1
III. Мотивація навчальної діяльності
1. Відгадування загадок
• Має клешні й довгі вуса.
Я і сам його боюся:
Він щипає, мов гусак,
Ну, а звуть щипаку… (рак).
Додаток 2
— А ось, де може жити рак, ви скажете, відгадавши таку загадку.
• Наче скло прозоре,
В’ється синя стрічка,
То біжить у море
Безупинна… (річка).
Додаток 3
— Назвіть перший звук у словах-відгадках.
— Отже, з яким звуком ви ознайомитесь на уроці?
IV. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні ви ознайомитесь з новим звуком і буквою, яка його позначає на письмі, будете вчитися читати нові склади, слова, вивчите скоромовку. А на уроці ви повинні бути уважними і старанними, щоб виконати всі завдання.
V. Вивчення нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком
2. Відгадування загадки.
- Діти, а зараз відгадайте загадку.
Я на сонце дуже схожа:
Золотиста, ніжна, гожа.
Рано-вранці розквітаю,
Пелюстками всіх вітаю,
Відгадати вам не важко,
Що за квітка я - ...(ромашка)
(Показую зображення ромашки додаток 4)
- Вимовте слово ромашка. Поділіть його на склади. Назвіть перший звук. Який він за звучанням?
1. Виділення звуків [р], [р’]
Дірявим ситом із ріки
рак носить воду
на грядки.
— Назвіть слова зі звуками [р], [р’]. Визначте їх позицію в названих словах.
2. Артикуляція звуків [р], [р’], віднесення їх до приголосних, позначення фішкою
- за допомогою фішок зробіть звукові схеми слів рак та ріка
Фізкультхвилинка
Ра-ра-ра! Ра-ра-ра! —
У нас розпочалася гра.
Ри-ри-ри! Ри-ри-ри! —
Нумо, руки догори.
Вліво, вправо нахилились,
Низько до землі вклонились…
Присідай і випрямляйся,
Разом з нами дружно грайся.
Раз-два! Відпочили?
До роботи дружно сіли.
VI. Ознайомлення з новою буквою
Розглядання букви. Аналіз її графічної будови. Добирання предметів з навколишнього середовища, схожих на букву р («ер»)
Відкрийте свої підручники на сторінці 52
Розглянемо маленьку і друковану літеру р(ер).
- Чим схожі букви Рр? (будовою)
- Чим різняться? ( розміром)
- Покажіть місце літери Р в алфавіті.
- А на що схожа буква Р послухайте віршики
1 Виліз равлик на стеблинку,
Зупинився і завмер.
На собі несе хатинку,
а вона як буква "ер".
2 Хлопчик йшов із рюкзаком.
Бігла тінь за ним нишком.
Глянув хлопчик і завмер:
"Тінь не моя., а букви "ер".
Друкування літер Р, р у зошитах
Зошит свій я відкриваю,
навкоси його кладу,
сяду рівно, не зігнусь,
до роботи я берусь!
Фізкультхвилинка для очей
Очима швидко обертаймо,
Та головою не хитаймо.
Ліворуч – раз, два, три, чотири.
Праворуч – стільки ж повторили.
По колу очі обертаймо,
І все навколо розглядаймо.
Раз коло, два і три, чотири.
Щільніше очі ми закрили.
На п’ять і шість їх потримали
По колу знов пообертали.
VII. Робота за Букварем
Пточитаємо з букваря склади утворені за допомогою літери ер
Прочитаємо на сторінці 53 слова з буквою р ланцюжком
Де у слові розташована буква (на початку, в кінці ,посередині )
Прочитаємо скоромовки
Пошепки повільно
Пошепки швидше
Пошепки швидко
Напівголосно повільно
Напівголосно швидко
А хто хоче прочитати голосно та швидко
Розглянемо слова внизу сторінки
Які ще слова можна з них утворити
Молодці
IX. Підсумок уроку
Давайте повторимо
— Яку букву вивчили на уроці?
— Які звуки вона може позначати?
3 Гра «Мікрофон по колу»
Учні добирають свої слова з новими звукам р рь
Молодці
Додаток 1
у |
ву |
ну |
му |
лу |
ку |
су |
і |
ві |
ні |
мі |
лі |
кі |
сі |
и |
ви |
ни |
ми |
ли |
ки |
си |
о |
во |
на |
мо |
ло |
ко |
со |
а |
ва |
на |
ма |
ла |
ка |
са |
|
в |
н |
м |
л |
к |
с |
а |
ав |
ан |
ам |
ал |
ак |
ас |
о |
ов |
он |
ом |
ол |
ок |
ос |
и |
ив |
ин |
им |
ил |
ик |
ис |
і |
ів |
ін |
ім |
іл |
ік |
іс |
у |
ув |
ун |
ум |
ул |
ук |
ус |
Додаток 2
Додаток 3
Додаток 4
= |
= |
= |
= |
= |
= |
= |
= |
= |
= |
= |
= |
= |
= |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
о |
о |
о |
о |
о |
о |
о |
о |
о |
о |
о |
о |
о |
о |
о |
о |
о |
о |
о |
о |
о |