Тематичне оцінювання з теми : " Опорно - рухова система " для учнів 8 - го класу.
Тематичне оцінювання з теми : " Опора і рух"
Мета:
здійснити контроль та корекцію знань учнів про будову,
функції,гігієну опорно - рухової системи;розвивати інтерес до вивчення біології людини, вміння працювати з додатковою літературою; виховувати самостійність , наполегливість , прагнення вести здоровий спосіб життя.
Обладнання: таблиці " Скелет", " М’язи".
Тип уроку: контролю та корекції знань.
Форма проведення: імітаційна гра " Вершина знань".
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Ми завершуємо вивчення теми " Опорно - рухова система". Сьогоднішній підсумковий урок проведемо у формі гри
" Вершина знань".
У ході гри ми з’ясуємо , як ви знаєте будову скелета і м’язів, як ці знання сприяють формуванню та зміцненню здоров’я. Ще і ще раз ви переконаєтесь в існуванні взаємозв’язку між будовою та функціями органів , у необхідності фізичного загартування для збереження здоров’я.
( Повідомлення теми, мети і завдань уроку.)
ІІІ. Основна частина
1) Правила гри
Для участі формуються дві команди з учнів. Учитель на дошці малює сходинки . Зачитуються запитання по черзі для кожної команди. Якщо відповідь вірна, то команда піднімається на одну сходинку вище, якщо ж ні, то залишається на тій самій сходинці, а право на наступне запитання переходить до команди суперниці. Перемагає та команда, яка швидше зійде на вершину.
2) Проведення гри
Запитання:
1. Клітини кісткової тканини. ( Остеоцити.)
2. Основна органічна речовина кістки. ( Колаген.)
3. Речовини, що надають гнучкості та пружності кісткам.
( Органічні.)
4. Хрящ, що вкриває суглобові поверхні всіх кісток. ( Гіаліновий.)
5. Зовнішній сполучнотканинний шар хряща. ( Охрястя.)
6. Тонка сполучнотканинна оболонка, що покриває кістку зверху.
( Окістя.)
7. Рухомі з’єднання кісток. ( Суглоби.)
8. З’єднання, утворені хрящовими проміжками. ( Напіврухомі.)
9. Скільки хребців входить до складу хребта? ( 33-34.)
10. Перший шийний хребець називається ... ( атлантом).
11. Другий шийний хребець називається ... ( епістрофеєм).
12. Скільки пар справжніх ребер має грудна клітка? ( 7.)
13. Тонка сполучнотканинна оболонка, що покриває м’яз. ( Фасція.)
14. Скоротливі білкові нитки м’язів. ( Актин, міозин.)
15.Тонкі нитки білка м’язів. ( Актин.)
16. Товсті нитки білка посмугованих м’язів . ( Міозин.)
17. Скільки налічується скелетних м’язів? ( 600.)
18. Види м’язів, що утворюють стінки внутрішніх органів.
( Гладенькі.)
19. Колові м’язи, розміщені навколо отворів, називаються ...
( сфінктерами).
20. Хімічний елемент, що надає твердості кісткам. ( Кальцій.)
21. Хімічний елемент, що входить до складу червоного кісткового мозку. ( Фосфор.)
22. За рахунок чого ростуть кістки в довжину? ( Хрящової тканини.)
23. За рахунок чого ростуть кістки в товщину? ( Окістя.)
24. Скільки шийних хребців налічує хребет? ( 7.)
25. Напруження, яке може розвинути м‘яз під час збудження.
( Сила м’язів.)
26. Час, за який м’яз скорочується і розслаблюється.
( Швидкість скорочення.)
27. Здатність м’яза підтримувати заданий тип роботи. ( Витривалість м’яза.)
28. Стан постійного напруження м’язів називається ... ( тонусом м’язів).
29. Робота, за якої м’язи напружуються але не скорочуються.
( Статична.)
30. Робота, за якої м’язи почергово скорочуються і розслаблюються. ( Динамічна.)
31. Тимчасова втрата працездатності м’яза називається ...
( стомленням).
32. Знижена рухова активність. ( Гіподинамія.)
33. Надмірний вигин хребта в поперековому відділі вперед.
( Поперековий лордоз.)
34. Вигини хребта назад у грудному відділі . ( Грудний кіфоз.)
35. Бокові викривлення хребта. ( Сколіоз.)
36.Сплющення склепіння стопи. ( Плоскостопість.)
37. Вихід суглобової головки із суглобової западини. ( Вивих.)
38. Ушкодження м’яких тканин , що супроводжується крововиливом. ( Удар.)
39. Порушення цілісності кісток називається ... ( переломом).
40. До якого відділу належить ключиця? ( Пояс верхніх кінцівок.)
41.З яких частин складається хребець? ( Тіла, дуги, відростків.)
42. Як називається сполучення кісток голови? ( Шов.)
43. Якому механізму тотожна робота суглоба ? ( Кулачкового.)
44. До якого типу тканин належать хрящі? ( Сполучної.)
45. Як називаються м’язи протилежної дії? ( Згиначі та розгиначі.)
46. Відділи скелета голови. ( Мозковий, лицевий.)
47. За допомогою чого прикріплюють м’язи до кісток? ( Сухожиль.)
48. Окреме м’язове волокно називається ... ( міофібрилою).
49. Яку функцію виконує двоголовий м’яз плеча? ( Згинача.)
50. Яку функцію виконує триголовий м’яз плеча? ( Розгинача.)
51. Як називається найдовший м’яз у людини? ( Кравецький.)
52. Що є показником ефективності роботи м’язів? ( ККД.)
53. Що покладено в основу будівництва Ейфелевої вежі у Парижі?
( Розташування пластин губчастої речовини кістки.)
54. Хрящі позбавлені кровоносних судин. За рахунок чого вони живляться? ( Охрястя.)
ІV. Підбиття підсумків уроку
*Підбиття підсумків гри. Визначення команди - переможниці.
Учитель. Отож, як ми переконалися , що знання про будову , функціонування та гігієну опорно - рухової системи необхідні для формування і збереження здоров’я.
Здоров’я людини – це дар, який потрібно берегти. І берегти його потрібно ще змолоду, бо потім вже може бути пізно.
Берегти своє здоров’я – це означає вести здоровий і активний спосіб життя: робити зарядку, ходити в походи, займатись посильною фізичною працею, відвідувати спортивні секції, любити і дотримуватись чистоти, тому що чистота – запорука здоров’я. А ще виробляти в собі добрі, корисні звички, позбавлятись та уникати поганих, шкідливих.
Недаремно народне прислів’я так і передається від покоління до покоління - «Бережи здоров’я змолоду».
Зберігаючи своє здоров’я ти збережеш здоров’я нації.
То ж будьмо здорові!
V. Повідомлення домашнього завдання.
Провести самоспостереження " Моя постава".