ТЕМА УРОКУ. Теорема Вієта.
МЕТА УРОКУ: формувати навички та вміння застосовувати теорему Вієта і теорему, обернену до неї, до розв’язування квадратних рівнянь; вміти узагальнювати, проводити міркування за аналогією; розвивати комунікативні навички учні; виховувати бажання працювати; розвивати пізнавальні інтереси.
ТИП УРОКУ: комбінований урок.
ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ: інтерактивні технології (індивідуальна робота, «асоціативний кущ»), інформаційно-комунікаційні технології (мультимедійна презентація до уроку), технологія розвитку критичного мислення (математичний диктант, самостійна робота).
ОБЛАДНАННЯ: картки із завданнями, опорні схеми [Додаток А.4.], мультимедійна презентація [Додаток А.5.]
ДЕВІЗ: Розумова праця на уроках математики – пробний камінь мислення.
В.А. Сухомлинський
ЕПІГРАФ: Рівняння – це золотий ключ,
який відкриває всі математичні таємниці.
С. Коваль
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Чотири учні розв’язують рівняння записані на картках за партами.
Розв’язати рівняння.
а) х2 – 8х + 15 = 0;
б) х2 – 2х – 35 = 0;
в) х2 – 7х +12 = 0;
г) х2 – 10х + 24 = 0.
Розв’язання.
а) D = 64 – 60 = 4 > 0, тому корені існують.
За теоремою Вієта:
звідки х1 = 3, х2 = 5. Відповідь: 3;5.
б) D = 4 + 140 = 144 > 0, тому корені існують.
За теоремою Вієта:
звідки х1 = -5, х2 = 7. Відповідь: -5;7.
в) D = 49 – 48 = 1 > 0, тому корені існують.
За теоремою Вієта:
звідки х1 = 3, х2 = 4. Відповідь: 3;4.
г) D = 100 – 96 = 4 > 0, тому корені існують.
За теоремою Вієта:
звідки х1 = 4, х2 = 6. Відповідь: -5;7.
Чотири учні розв’язують рівняння записані на картках біля дошки.
Розв’язати рівняння.
а) 5х2 – 8х + 3 = 0; б) х2 + 2х – 3 = 0;
в) 5х2 + 8х +3 = 0; г) х2 – 2х - 3 = 0.
Розв’язання.
а) D = (-8)2 – 4·5·3 = 64 – 60 = 4 = 22 > 0;
Відповідь:
б) D = 4 + 12 = 16 > 0, тому корені існують.
За теоремою Вієта:
звідки х1 = -3, х2 = 1.
Відповідь: -3;1.
в) D = 82 – 4·5·3 = 64 – 60 = 4 = 22 > 0;
Відповідь:
г) D = 4 + 12 = 16 > 0, тому корені існують.
За теоремою Вієта:
звідки х1 = -1, х2 = 3.
Відповідь: -1;3.
(Один учень працює біля дошки на зворотній стороні, а інші самостійно в зошитах. Здійснюється взаємоперевірка)
(два однакові дійсні)
Якщо а + в + с = 0, то х1 = 1, якщо а – в + с = 0, то х1 = -1,
Розв’язати рівняння.
а) 17х2 – 15х - 2 = 0;
б) 71 х2 + 75х + 4 = 0.
Розв’язання.
а) а + в + с = 17 – 15 – 2 = 0.
Тому х1 = 1,
Відповідь: 1;
б) а – в + с = 71 – 75 + 4 = 0.
Тому х1 = -1,
Відповідь: -1;
ІІІ. Мотивація навчання.
Теорема, обернена до теореми Вієта, дає можливість перевірити, чи є та чи інша пара чисел коренями квадратного рівняння. Користуючись оберненою теоремою, можна також складати зведене квадратне рівняння, якщо відомі його корені.
ІV. Сприймання й усвідомлення теореми, оберненої до теореми Вієта.
Для того, щоб утворити твердження, обернене до даного, в ньому треба поміняти місцями умову та висновок. Щоб легше з’ясувати, що є умовою, а що висновком, твердження доцільно формулювати у вигляді «Якщо …, то…». Тоді те, що записано перед «то», є умовою, після «то» висновком.
Теорема, обернена до теореми Вієта, читається так:
Якщо дійсні числа х1 та х2 такі, що то ці числа х1 та х2 є коренями зведеного квадратного рівняння. (Пропонуємо сильнішим учням довести теорему вдома.)
V. Осмислення вивченого матеріалу.
Розв’язання.
Шукане рівняння має вигляд: де
Отже, шукане рівняння:
Відповідь:
Розв’язання.
Отже, шукане рівняння:
Відповідь:
За умовою х1 = 5.
Тоді маємо:
Отже, k = 40.
Відповідь: 40.
Враховуючи умову: складемо та розв’яжемо систему рівнянь:
звідки 7х1 = 49, х1 = 7. Якщо х1 = 7, то 7 + х2 = 3, х2 = 3 – 7 = - 4.
Тоді m = 7·(-4) = -28. Відповідь: 7; -4; -28.
Тому
Відповідь: 18.
Тоді
Відповідь: -214.
Враховуючи умову: складемо систему рівнянь:
звідки х1 = -1. Якщо х1 = -1, то -1 + х2 = 2, х2 = 2 + 1 = 3,
а = -1·3 = -3. Відповідь: -3.
Тоді маємо: Відповідь:
VІ. Підсумок уроку.
На уроці детальніше розглянули знаходження коренів зведеного квадратного рівняння; зробили висновок щодо розв’язування повних рівнянь; ознайомились з теоремою, оберненою до теореми Вієта, яка дає можливість, знаючи корені, скласти зведене квадратне рівняння; приділити увагу розв’язуванню рівнянь з параметрами.
VІІ. Домашнє завдання.
Самостійна робота.
Розв’язання.
Отже, шукане рівняння:
Відповідь:
Отже, шукане рівняння: Відповідь:
За умовою х1 = 8. Тому маємо: 8х2 = -32, х2 = -4.
Отже, p = -(8 – 4) = -4. Відповідь: -4;-4.
Тому Відповідь: 80.
Тоді маємо: Відповідь: 59.
Тоді маємо:
Відповідь: 432.
Додаток №1
Самостійна робота.