Пацієнт віком 42 роки захворів за тиждень після того, як обробляв шкірку лисиці. Захворювання проявилося нервовим збудженням, гідрофобією та судомами. Під час аутопсії виявлено енцефаліт із ураженням стовбурової частини головного мозку стінок III шлуночка та гіпокампа. Проявами енцефаліту було скупчення лімфоцитів та мікрогліальних клітин довкола загиблих нейронів і судин. У нервових клітинах гіпокамна виявлено еозинофільні включення — тільця Бабеша-Негрі. Яке захворювання діагностовано у померлого?
Лікар встановив пацієнту діагноз: менінгококовий назофарингіт. Який метод лабораторної діагностики раціональніше провести для підтвердження діагнозу?
До інфекційного відділення надійшла пацієнтка з діагнозом: дизентерія. Під час лабораторного дослідження встановлено, що збудником є Entamoeba histolytica. Який препарат треба призначити пацієнтці?
До травматологічного відділення шпиталізовано дитину з глибокою раною на нозі. Після поранення пройшло З доби. Який препарат необхідно застосувати для профілактики від правця?
Під час проведення бактеріоскопії мазка з уретри у пацієнта виявлено гонорею. Враховуючи, що препаратами вибору для лікування гонореї є фторхінолони, який лікарський засіб із нижченаведених треба призначити пацієнту?
В організмі самки комара роду Anopheles, малярійний плазмодій розмножується копуляцією
(різновид статевого процесу). Яким хазяїном є ця комаха для малярійного плазмодія?
За 8 днів після хірургічної операції у пацієнта розвинувся правець. Лікар припустив, що збудником правця став контамінований шовний матеріал, який відправили до бактеріологічної лабораторії для проведення мікробіологічного дослідження. Яке живильне середовище треба використати для первинного посіву шовного матеріалу?
У чоловіка, який хворіє на туберкульоз та перебуває на лікуванні, погіршився слух. Який препарат міг викликати таку побічну дію?
Під час бактеріоскопічного дослідження мазків спинномозкової рідини, забарвлених за Романовським-Гімзою, виявлено найпростіших у формі півмісяця з загостреними кінцями, блакитною цитоплазмою та рубіново-червоним ядром. Для збудника якого захворювання характерні ці ознаки?
Який метод мікробіологічної діагностики треба використати, щоб підтвердити або спростувати діагноз: холера?
Під час забарвлення методом Ціля-Нільсена бакпрепаратів, виготовлених із мокротиння, було виявлено наявність яскраво-червоних тонких паличок, які розміщуються поодиноко або групами та нечутливі до дії кислот. На живильних середовищах перші ознаки росту з’являються на 10-15 добу До якої родини відносяться ці бактерії?
Який представник типу Членистоногі є переносником збудників бубонної чуми?
Чоловік захворів гостро: висока температура, збільшена та болісна селезінка. На 10-й день на шкірі живота з’явився розеольозно-папульозний висип. На 21-й день настала смерть від перитоніту. Під час патологоанатомічного дослідження тіла у здухвинній кишці виявлено глибокі виразки в ділянці некротизованих групових лімфоїдних фолікулів (пейєрових бляшок). Одна з виразок перфорувала, наявний фібринозно- гнійний розлитий перитоніт. Яке захворювання можна припустити у цьому разі?
Деякими регіонами України поширилися місцеві випадки малярії. З якими комахами це пов’язано?
У чоловіка 52 років діагностовано системний амебіаз з ураженням кишечника, печінки та легень. Який препарат слід застосувати?
Робітник тваринницької ферми 43 років звернувся до хірурга зі скаргами на високу температуру, нездужання і запальні ураження кистей і передпліч. За 2 тижні до надходження у клініку спостерігав маленькі безболісні папули, що свербіли, швидко збільшувалися і утворювали пухирці. Після цього пухирці розкривалися, утворюючи ерозії, на місці яких з’явилися безболісні некротичні виразки із чорним струпом. Забарвлення вмісту виразок за Грамом виявило грампозитивні палички- спороутворювачі. Яке захворювання, найімовірніше, стало причиною виявлених відхилень?
У пацієнта діагностували виразкову хворобу шлунка та призначили антибактеріальне лікування. На який збудник воно спрямоване?
У жінки народилася хвора на токсоплазмоз дитина. Жінка вважає, що заразилася токсоплазмою від подруги, яка нещодавно також народила хвору дитину. Який спосіб зараження людини токсоплазмою є НЕМОЖЛИВИМ?
У хворого діагностована пневмонія мікоплазмової етіології. Які антибіотики за механізмом дії НЕ СЛІДвикористовувати для лікування?
До гастроентеролога звернулась мама з дитиною 12-ти років зі скаргами на зниження апетиту в дитини, метеоризм. При ендоскопічному обстеженні діагностовано дискінезію жовчних проток, а у дуоденальному вмісті виявлено найпростіші грушоподібної форми з двома ядрами та багатьма джгутиками. Яке захворювання найбільш імовірно у дитини?
До лікарні надійшла дитина з діагнозом дифтерія. Якими препаратами для специфічної терапії Ви скористуєтесь?
В інфекційне відділення лікарні госпіталізовано хворого зі скаргами на нудоту, рідкі випорожнення зі слизом і прожилками крові, підвищення температури, слабкість. Лікар запідозрив дизентерію. Який метод лабораторної діагностики найдоцільніше призначити для підтвердження діагнозу?
У хворого мисливця через 2 днi пiсля роздiлки тушки ховраха пiдвищилась температура тiла до 39oC, збiльшились лiмфовузли. У подальшому у нього розвинулася пневмонiя з серозно-геморагiчним ексудатом, у якому виявленi овоїдної форми мiкроорганiзми з бiполярним забарвленням. Який дiагноз можна припустити у даного хворого?
У хворого скарги на гострий бiль в животi переймоподiбного характеру, частi позиви на дефекацiю, рiдкi кров’янистi випорожнення iз слизом. Лабораторним дослiдженням мазкiв фекалiй виявлено органiзми непостiйної форми, що мiстять еритроцити. Яке можливе захворювання?
В бактерiологiчну лабораторiю з вогнища харчового отруєння доставлена в’ялена риба, при дослiдженнi якої на середовищi Кiтта-Тароццi бактерiолог виявив мiкроорганiзми, подiбнi до ”тенiсної ракетки”. Збудником якої хвороби вони могли бути?
Дитинi вiком 6-ти рокiв, у якої запiдозрено активний туберкульозний процес, проведено дiагностичну реакцiю Манту. Який iмунобiологiчний препарат при цьому було введено?
Лiкар-стоматолог пiд час огляду пацiєнта побачив ”бiлi зони” демiнералiзацiї зубiв. Який мiкроорганiзм мiг спричинити такi змiни емалi?
В закритому колективi виникла необхiднiсть перевiрити стан iмунiтету проти дифтерiї, щоб обґрунтувати необхiднiсть вакцинацiї. Якi дослiдження слiд провести з такою метою?
За даними ВООЗ, щорiчно на Землi на малярiю хворiють приблизно 250 млн. чоловiк. Ця хвороба зустрiчається переважно у тропiчних i субтропiчних областях. Межi її розповсюдження спiвпадають з ареалами комарiв роду:
Хворий 53-х рокiв страждає на множинний карiєс зубiв. Що з перерахованого може бути причиною даного захворювання?
Вiд хворого видiленi нерухомi бактерiї овоїдної форми з бiполярним забарвленням. В органiзмi утворюють нiжну капсулу. На агарi утворюють колонiї з мутно-бiлим центром, оточеним фестончатою облямiвкою, що нагадують мереживо. Продукують ”мишачий токсин”. Данi властивостi притаманнi для збудника:
Хворий звернувся до стоматолога iз симптомами запалення слизової оболонки ротової порожнини. У мазках, отриманих з пародонтальних кишень, виявлено найпростiшi з непостiйною формою тiла, розмiром 6-60 мкм, здатнi утворювати псевдоподiї. Якi це найпростiшi?
При мiкроскопiчному дослiдженнi фекалiй вiд хворого з явищами профузного проносу, багаторазового блювання та наростаючої iнтоксикацiї, було виявлено грамнегативнi палички, що нагадували кому i розташовувались групами у виглядi табунцiв риб. Культура збудника була видiлена через середовище накопичення - 1% пептонну воду, де вона утворювала нiжну плiвку. Збудник якого захворювання був видiлений з фекалiй хворого?
У жiнки, що тривало приймала антибiотики з приводу кишкової iнфекцiї, розвинулося ускладнення з боку слизової порожнини рота у виглядi запального процесу i бiлого нальоту, у якому при бактерiологiчному дослiдженнi були виявленi дрiжджеподiбнi грибки Candida albicans. Який з перерахованих препаратiв показаний для лiкування цього ускладнення?
У дитини 13-ти рокiв набряк в областi гiлки нижньої щелепи. Збiльшенi та малоболючi пiдщелепнi та шийнi лiмфовузли. Реакцiя Манту позитивна. На рентгенограмi гiлки нижньої щелепи вiдмiчається резорбцiя кiстки з чiткими контурами, дрiбнi секвестри. При гiстологiчному дослiдженнi бiоптату одного з лiмфатичних вузлiв виявлено вогнища казеозного некрозу, якi оточенi валами з епiтелiоїдних клiтин i лiмфоцитiв, мiж якими розташованi гiгантськi клiтини Пирогова-Лангханса. Яка хвороба гiлки нижньої щелепи у дитини?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома