Theme: The Present Continuous Tense.
Мета уроку: Практичне вдосконалення нового граматичного матеріалу The Present Continuous Tense у стверджувальних реченнях.
Завдання уроку:
1) виховні – прищеплювати інтерес до англійської мови, створити умови для прищеплення поваги до свого мовного партнера;
2) розвиваючі - розвивати увагу, пам'ять, уяву, і навіть здатність до мовної припущення, зіставленню, спостереженню, розрізненню; вміння працювати індивідуально, у парах, у колективі.
3) освітні – сприяти розширенню кругозору учнів;
4) практичні - ознайомити учнів із реальним тривалим часом і тренувати його вживання в ствердних реченнях, вчити описувати картинки.
Обладнання уроку: комп'ютер, презентація, відео-додатки,картки із завданнями.
Хід уроку
-Good morning, dear children.
- Thank you sit down, please.
-How are you? How are you getting on?
- Who is on duty today?
- Who is absent today?
- What date is it today?
- What day is it today?
- What season is it now?
-Is it raining now?
- Is the wind blowing?
-Is the sun shining?
II. Фонетична зарядка.
Вчитель читає слова:
Sleeping, talking, watching, playing, reading.
T: Яку особливість ви помітили? (Всі слова закінчуються на –ing). Які англійські букви дають цей звук? (-ng)
III.Основна частина.
T: В якому часі ми зустрічаємо дієслово із закінченням -ing? («The Present Continuous Tense»)
What am I doing now? What are you doing now?
Teacher: Today we will learn to use the new English tense in sentences.
When do we use the Present Continuous Tense?
Слова маркери, які використовуються у цьому часі:
now at the moment
https://www.youtube.com/watch?v=uFYzIbomQNE
Read these sentences and translate them:
1. They are washing their car.
2. What is she doing now? – She is dancing.
3. We are having dinner together.
4. I am doing my homework.
5. John and his friends are going to the library.
6. Ann is sitting at her desk.
7. A young man is standing at the window.
8. The old man is walking in the park.
9. The dog is sleeping on the floor.
10. Jack is playing computer games.
3. Гра:
I see you are tired. Let’s play a game ‘ So do I’. Stand up, please.
( Гра на уважність. Учитель говорить твердження , якщо діти згідні, то відповідають ‘ So do I’ та хлопають в долоні. Не згідні – мовчать.)
- I am standing now.
- So do I
- I am speaking now.
- So do I
- I am playing now.
- So do I
- I am sleeping now.
- Really? Are you sleeping now? (Sit down)
(Знайди помилки)
1. I are swimming. (am)
2. Mr. and Mrs. Green is watching TV. (are)
3. They is making a cake. (are)
4. My friend is run to school. (running)
5. We are go to the cinema. (going)
6. My brother are listening to the radio. (is)
Do you like funny stories? Look one of them. «The Pumpkin»
Sammy is sleeping.
Suzy is eating dinner.
Donny is reading and writing. He is doing homework.
Lisa is jumping and swimming.
Lonney is playing baseball.
Підведення підсумків уроку та виставлення оцінок.
T. Well done. Children, thank you very much for your answers. You have done many tasks. You know a lot about Present Continuous. I liked your answers. And now write down your task for the next lesson.
Homework:
That’s all for today. Good-bye.