Тема уроку: ТИСК ГАЗУ. РІВНЯННЯ СТАНУ ІДЕАЛЬНОГО ГАЗУ.
Мета уроку: ввести основне рівняння МКТ та рівняння стану ідеального газу; формувати вміння учнів аналізувати умову задач, уміння їх розв’язувати та грамотно оформлювати; знайомити учнів з історією розвитку фізики, викликати інтерес до її вивчення.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання та наочність: портрети Кельвіна, Менделєєва, Паскаля, Клапейрона, Больцмана, манометр, повітряна куля.
ХІД УРОКУ
План вивчення нової теми:
І. Визначення тиску.
Викладач:
В шкільному курсі фізиці ви вивчали таке поняття, як тиск. Вам знайомі: його одиниця позначення, одиниця виміру, а також закон Паскаля.
Будь ласка, дайте відповідь на питання: Що таке тиск? У яких одиницях вимірюється тиск?
Дійсно, поняття «тиск» було введено Блезом Паскалем (додаток 1).
Скажіть, чому коли кульку приєднують до насосу, вона починає збільшувати свій об’єм? (додаток 2)
Відповідь учнів: Тому що, тиск газу на стінки посудини і на поміщене в газ тіло зумовлений ударами молекул газу, які хаотично рухаються.
Отже, тиск газу – це величина, що дорівнює відношенню середньої сили ударів молекул об тіло (наприклад, стінки посудини) до площі його поверхні.
ІІ. Основне рівняння МКТ
Викладач:
Знаючи, що середня квадратична швидкість руху всіх молекул дорівнює ______________,
Запишемо основне рівняння МКТ ідеального газу(рівняння Клаузіуса):
___________________
А тепер подумайте та дайте відповідь на питання: від чого залежить тиск газу? (додаток 3)
Відповідь учнів: тиск газу залежить від середньої кінетичної енергії поступового руху молекул (тобто від температури газу) та від об’єму, займаємого газом (тобто - від концентрації молекул газу в цьому об’ємі).
Таким чином можна записати співвідношення між тиском, концентрацією молекул та абсолютною температурою: __________________
Згідно закону Авогадро: У рівних об’ємах газів за однакової температури та однакового тиску міститься однакова кількість молекул.
ІІІ. Рівняння стану ідеального газу (рівняння Клапейрона, закон Авогадро, рівняння
Менделєєва-Клапейрона).
Величинами, що визначають стан газу, є: тиск р, під яким перебуває газ, його температура Т і об’єм V, який займає певна маса газу. Їх називають параметрами стану.
Перелічені три величини не є незалежними. Кожна з них є функцією двох інших.
Рівняння, що зв’язує всі три параметри — тиск, об’єм і температуру газу для певної його маси, — називається рівнянням стану і в загальному вигляді може бути записане так: p = f (V,T). Це означає, що стан газу визначається лише двома параметрами (наприклад, тиском і об’ємом, тиском і температурою або об’ємом і температурою), третій параметр однозначно визначається двома іншими.
У першій половині ХІХ ст. французький фізик Клапейрон вивів співвідношення, що пов’язує ці три параметри.
Рівняння Клапейрона (рівняння стану для певної маси газу):
T
Якщо газ переводять зі стану 1 у стан 2, то параметри, що характеризують газ у кожному зі станів, пов’язані виразом: p1V1 /Т1 = p2V2/Т2
2) Закон Авогадро
Щоб переконатися в тому, що значення виразу pV/ T не завжди залишається постійним, надміть щоки: при цьому одночасно збільшиться й тиск, і об’єм повітря в роті, а температура повітря залишиться практично незмінною (дорівнюватиме температурі тіла). Отже, значення виразу pV /T збільшилося. Причина в тому, що збільшилося число молекул газу. За постійних тиску й температури об’єм газу пропорційний числу молекул, тому значення виразу pV/T пропорційне числу молекул N.
Але чи однаковим є коефіцієнт пропорційності для різних газів?
Ствердну відповідь на це питання дає встановлений на досліді закон Авогадро: за однакових температури й тиску в однакових об’ємах різних газів міститься однакове число молекул.
Це означає, що pV/ T = kN є тим самим коефіцієнтом пропорційності k для всіх газів. Цей коефіцієнт називають сталою Больцмана — на честь австрійського фізика, одного з основоположників МКТ. Вимірювання показали, що k =1,38⋅10−23Дж/ К.
З рівняння pV/Т = kN випливає, що тиск газу можна дуже просто виразити через концентрацію газу n= N/V та його абсолютну температуру.
Ми дістанемо: р = NkT/V = nkT .
Реальні гази зазвичай є сумішшю чистих газів — кисню, водню, азоту, гелію та ін. Наприклад, повітря складається із 77 % азоту, 21 % кисню, 1 % водню, решта — інертні гази. Як правило, ті рівняння й закони, які ми вивчаємо, підтверджуються для ідеального газу — моделі газу, розміри молекул якого надзвичайно малі, причому взаємодією між молекулами можна знехтувати.
Модель реального газу, у якій нехтують розмірами молекул газу та їх взаємодією під час руху між зіткненнями, називають ідеальним газом.
Порівняння висновків МКТ ідеального газу з досвідом показує, що розріджений газ із достатньою точністю можна вважати ідеальним газом.
3) Рівняння Менделєєва-Клапейрона
Ми вже знаємо, що число молекул N пов’язане з масою речовини m та його молярною масою M співвідношенням: N = m NA/M.
Підставляючи цей вираз у співвідношення pv/Т = kN, дістаємо: pV /T =mkNA /M.
Добуток kNA позначається R і називається універсальною газовою сталою: R= kNA.
Вимірювання показали, що R=8,31 Дж/моль⋅К .
Використовуючи цю сталу, дістаємо рівняння Менделєєва-Клапейрона: pV = m R T.
Це рівняння вивів російський учений Д. І. Менделєєв у другій половині ХІХ ст. М
1. Учимося розв’язувати задачі:
1. Якою є густина вуглекислого газу, яким газується вода, якщо його температура 27°С, а тиск газу в балоні 105 Па?
2. У закритій посудині об’ємом 1 л міститься кисень масою 12 кг. Обчисліть його тиск за температури 20°С.
2. Контрольні запитання:
1. Як пов’язані стала Больцмана, стала Авогадро й універсальна газова стала?
2. У наслідок переходу певної маси газу з одного стану в інший його тиск зменшується, а температура збільшується. Як змінюється його об’єм?
Висновок уроку. Про що ми дізналися на уроці: