Методична розробка STEAM - уроку з предмету «Фізика», розділ «Механіка»
для учнів 10 класу (І курс ПТНЗ)
Тема уроку : «Визначення прискорення тіла під час прямолінійного рівноприскореного руху» .
Мета уроку: формувати експериментальні навички учнів, розвивати логічне мислення та вміння робити висновки з експерименту .
Формування ключових компетентностей:
Тип уроку: формування практичних умінь.
Обладнання і наочність: лінійки; секундомір; похила поверхня; набір мячів однакового розміру та різної маси.
Методи і прийоми навчання: пошуково-ілюстративний, робота в групах.
Хід уроку:
І. Організаційний момент:
Перевірка присутніх, ТБ.
ІІ. Перевірка домашнього завдання (за правильне судження 1 бонус-бал.)
Поясніть, як ви розумієте вислови:
Поки Дніпро пливе, Україна не вмре.
Не той козак, що за водою пливе, а той, що проти води.
Якщо не бігаєш, поки здоровий, доведеться бігати, коли захворієш.
Вертиться, жолобиться, як береста (підметка) на вогні.
Пуститися щодуху.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Міністерство транспорту у м. Київ вирішило провести дослідження, як саме величина гальмівного шляху залежить від швидкості автомобіля. Так як різні машини гальмують по-різному, було вирішено знайти відношення величин гальмівного шляху згідно середніх значень. Отримали результат, що гальмівний шлях для швидкості, наприклад, 80 км/год приблизно в 1.7 разів більший ніж для 60км/год. Це означає, що перебігати дорогу набагато небезпечніше перед машиною з великою швидкістю. Сьогодні на на уроці ми дослідимо, як змінюється швидкість (а отже, і прискоренння) при зміні кута нахилу площини (кута схилу) та маси тіла.
IV. Виконання практичного завдання (дослідження).
Клас ділимо на 6 груп.
1,2 –досліджує залежність прискорення від кута нахилу площини.
3,4 – досліджує залежність прискорення від маси тіла.
5,6 – створює малюнок-схему-(можна)комікси на тему: «Що впливає на величину прискорення тіла.
Вважаємо, що м’ячі, це машини, більшої маси – грузова, меншої – легкова.
Іструкція для 1,2 груп.
№ досліду |
t , с |
s , м |
a , м/с2 |
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
Іструкція для 3, 4 груп.
№ досліду |
t , с |
s , м |
a , м/с2 |
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
Іструкція для 5,6 груп.
Створіть на папері малюнок-схему-(можна)комікси про те, що впливає на величину прискорення тіла.
V.Закріплення.
Порівняємо результати 1 та 2 груп, 3 та 4, переглянемо малюнки 5 та 6 груп (з коментарями).
VІ.Рефлексія.
Хто знає вірші,загадки прислів’я про рух? (Можна користуватися Інтернет- ресурсом).
А я знаю!
Загадки про фізику
***Можу прямо пробігати,
Іноді просто криво,
Рівномірно чи грайливо.
Починаю з малих спроб,
Щоби перейти в галоп. ( Рух)
***Одиницю часу маю.
Так я швидкість вивільняю.
Щоб надалі лиш зростала,
Жодних перешкод не знала. ( Прискорення)
***Я відрізок непростий,
Дещо хитруватий.
Покажу я вам, куди
Треба прямувати
Ні прискорення ,ні сили
Без мене не існували б. ( Вектор.)
*** Ці закони у рівняннях
Рух описують відмінно.
Сили дії вам укажуть
І прискорення причину. (Закони Ньютона.)
*** Не маю я не обсягу, ні розміру —
Мене, звичайно, легко занехаяти.
Про те – і це врахуйте! –
Я із масою,
Хоч ви мене і дивно називаєте. (Точка.)
*** Я справжній рух, проте який!
Не звичайний, не простий!
Виняткова сила в мені є.
( Реактивний) рух – Ім’я моє.
Загадки про фізичні величини
Безсила у путь вирушати не хочу
Відновляться сили – галопом помчу.
І відстань для мене не перешкода.
Як рухатись швидко, досягнемо згоди. ( Швидкість.)
*** А яка ж прискорення причина?
Діє ця особа без упину.
На подяку має лиш надію.
Що приховує закон взаємодії? ( Сила)
*** Я до центра наближаюсь
І на радіус лягаю,
Ви по колу пробіжіть –
Буду поряд я завжди. ( Доцентрове прискорення)
VІІ. Оцінювання, домашнє завдання.
Визначте прискорення маршрутки, в якій ви їдете, взявши орієнтовно за відстань в один квартал - 250 м.
Додатки.
Таблиця для запису результатів дослідів:
№ досліду |
t , с |
s , м |
a , м/с2 |
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
Формула розрахунку прискорення: