Комунальний заклад «Пісочинський ліцей «Мобіль» Пісочинської селищної ради
Тиждень англійської мови
Урок в 5-а класі « Traditional British food »
Вчитель : Григоришина Ольга Леонідівна
2020
Тема уроку: Традиційна їжа Великобританії
Мета
освітня:
розвиваюча:
виховна:
Обладнання:
українські і британські прапорці для об’єднання учнів в групи, картки із зображенням української і британської їжі, ноутбук, запис відеофільму ‘FoodinBritain”, запис пісні-фізкультрозминки ‘I Can Eat a Lot’, запис пісні для фонетичної розминки ‘I like to eat apples and bananas’, паперові дерево і яблука для самооцінювання, різнокольорові фішки для оцінювання учнів.
Тип уроку: урок-подорож, урок систематизації та узагальнення вивченого матеріалу.
Хід уроку
І. Початок уроку.
Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Привітання (1 хв.)
Т:Good morning! Nice to see you!
Ps: Nice to see you too!
2. Бесіда з черговими.
- Who is on duty today?
- Who is absent today?
- What day is it today?
- What date is it?
3. Фонетичназарядка (3 хв.)
T: Children, let’s warm our tongues a little and train some English sounds. We’ll sing a song “I like to eat apples and bananas” . https://youtu.be/r5WLXZspD1M
4. Повідомлення теми та мети уроку (1хв.)
Т: Today we are going to travel to Britain and learn about traditional British food. We’ll learn what British people usually eat in the morning, in the afternoon and in the evening, revise countable and uncountable nouns and compare traditional British and Ukrainian food.
ІІ. Основна частина.
1.Уведення в іншомовну атмосферу
Повторення лексичного матеріалу - VocabularyWarmer - Microphone (3 хв).
T: As we are travelling to Britain, we must pack our bags for this journey.
As for me, I pack my bag for Britain and in my bag I put…
apple and bread
What do you pack in your bag for Britain?
P 1. I pack my bag for Britain and in my bag I put apple, bread and cake
P 2. I pack my bag for Britain and in my bag I put apple, bread, cake and dessert
P 3. I pack my bag for Britain and in my bag I put apple, bread, cake, dessert and egg and so on.
(Оцінювання)
2. Аудіювання – Listening Comprehension (9 хв.).
T: The next our stop is at the cinema. You’ll watch a short film ‘Food in Britain’. (https://youtu.be/NnxVi4ealms )
(Учні дивляться невеликий фільм).
а) T: After the watching this episode you are to fill in the table. Pay attention to the different kinds of meal, what time they eat meals, where they eat and which food they prefer.
(Перед початком перегляду учитель повідомляє, що після перегляду учні мають заповнити таблицю на дошці, щоб сфокусувати увагу учнів саме на цій інформації.)
Meal |
What time? |
Where? |
Which food? |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
б) Перегляд фільму.
в) T: And now let’s fill the table. (Заповнення таблиці учнями.)(slide 6)
Meal |
What time? |
Where? |
Which food? |
breakfast |
8-9 o’clock a.m. |
at home |
Milk and cereal, toast, jam or marmalade, fruit juice, tea or coffee, bacon and egg |
lunch |
12 o’clock |
outside, in the cafe |
A sandwich, a snack, fish and chips |
dinner |
6-7 o’clock p.m. |
at home, in the restaurant |
Meat or fish, vegetables, pizza, pasta |
(Взаємоперевірка правильності заповнення таблиці, 1 бал за кожну правильну відповідь)
Після заповнення таблиці учитель запитує учнів, про яку традиційну британську їжу вони дізнались.
T: What traditional English food do you know now?
Учні відповідають.
T: And one more question to you. In this film children told about what food they like or don’t like to eat. And what about you? What food do you like to eat or don’t eat?
3. Фізична та мовленнєва розминка – Physical relaxation (2 хв.).
T: Pupils, you work very hard and it’s high time to relax a little bit and do some exercises and sing a song.
(Учні співають пісню ‘I can eat a lot’ і виконують дії).
I like spaghetti, and I can eat a lot.
I like soup, and I can eat a lot.
I like hamburgers, and I can eat a lot.
I like French fries, and I can eat a lot.
Cause I’m a big kid, a big kid, a big kid,
Look at me!
I’m a big kid, a big kid, a big kid,
Look at me!
I like cereal, and I can eat a lot.
I like bread, and I can eat a lot.
I like fish, and I can eat a lot.
I like chicken, and I can eat a lot.
Cause I’m a big kid, a big kid, a big kid,
Look at me!
I’m a big kid, a big kid, a big kid,
Look at me!
T: Are you a big kid?
Ps: Yes!!!
4. Усне монологічне мовлення – Speaking (9 хв.)
T: And at last we are at the end of our journey. We had one more stop left. It’s oral practice. You’ll be divided into two teams. One team will take the pictures with Ukrainian dishes, and the second team will speak about British cuisine. You have 2 minutes to prepare your stories.
(На початку уроку учитель прикріпив кожному учневі український або британській прапорець і тепер об’єднує їх в дві групи – Ukrainians and British. На дошці для учнів заготовлені картки із зображенням страв української і британської кухні. Кожна група має зняти свої картки і за 1-2 хвилини підготувати розповідь про те, що українці/британці полюбляють їсти на сніданок, обід, вечерю. Кожна група презентує свою розповідь.)
(Оцінювання)
ІІІ. Заключна частина уроку
1. Домашнє завдання (1хв.)
T: Children, the lesson is coming to the end and now open your day-books and write down your home-task - write what your family usually has for breakfast, dinner and supper .
2. Підведення підсумків уроку. Рефлексія. Виставлення оцінок за урок (підраховуються різнокольорові фішки, які отримали діти протягом уроку) (2хв.)
T: Today you’ve learned about some traditional British food. Don’t you think the getting knowledge can help you in your real life?
Учитель прикріплює на дошку зображення дерева.
T: Look at your desks. Each of you have got three apples – red, yellow and green one. If you took part in all activities and did everything correct, put a green apple on the tree. If you only helped sometimes and didn’t understand everything, put a yellow apple on the tree. If you didn’t understand and didn’t remember anything, put a red one.