Траєкторія. Шлях. Переміщення.

Про матеріал
Мета: Освітня . Ввести поняття траєкторії, шляху і переміщення. Актуалізувати знання учнів про скалярні і векторні величини. Розвиваюча. Розвивати інтерес до предмету, логічне мислення, просторову уяву. Виховна . Виховувати культуру наукового мовлення, спостережливість.
Перегляд файлу

Урок 13/2. Траєкторія.  Шлях. Переміщення.

Мета:

              Освітня . Ввести поняття траєкторії, шляху і переміщення. Актуалізувати знання учнів про скалярні і векторні величини.

           Розвиваюча. Розвивати  інтерес до предмету, логічне  мислення, просторову уяву.

           Виховна .  Виховувати культуру наукового мовлення, спостережливість.

Тип уроку. Комбінований урок.

Прилади  та матеріали: папір, олівець, кольорова крейда.

Презентації  Урок 13.2  Механічний рух. Траєкторія,шлях і переміщення

Відео  Переміщення  Траєкторія та види рухів

 Для того, щоб вдосконалювати розум,

треба більше роздумувати, ніж заучувати.

                                                                                                                                                   Р. Декарт

Хід уроку

1.Організаційний момент.

2.Перевірка домашнього завдання.

    Фронтальне опитування.

  1. Що таке механічний рух?
  2. Для чого обирають тіло відліку?
  3. Наведіть приклади відносності механічного руху?

    4. Чому не можна описати рух без часу?

    5. Що таке матеріальна точка? Наведіть приклади.

    6. Який рух називають відносним? Наведіть приклади, що підтверджують

        відносність руху.

    7. Що називають тілом відліку? Як можна з’ясувати, рухається тіло чи       перебуває в спокої?

    8. Що називають системою відліку?

3.Мотивація навчальної діяльності.

     Наведіть приклади різних механічних рухів.

      Запитання до учнів класу . Чим вони відрізняються один від одного?

Учні відповідають, вчитель  аналізує  їх відповіді  і

оголошує тему та мету уроку.

Тема: Траєкторія.  Шлях. Переміщення.

4.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

   Проведіть по аркушу паперу олівцем, і ви одержите лінію, у кожній точці якої  побував кінчик олівця. Роблячи механічний рух, кожне тіло поступово

переходить із однієї точки простору в іншу. Сукупність таких точок також

створює лінію.

       Лінія, яку описує тіло під час руху, називають траєкторією.

   Траєкторія дає можливість побачити усі точки, в яких побувало тіло під час

руху. Вона може бути  видимою та невидимою. Наприклад, слід літака в небі,

лижня на снігу  - приклади видимої траєкторії. М'яч, що летить у ворота,

також має свою траєкторію, хоч вона і є невидимою.

 

   В залежності від виду траєкторії, всі механічні рухи можна поділити на

прямолінійні і криволінійні.

    C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\UQjwsYJy.jpgC:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\Pic9,10.jpg

 

                C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\images.jpg    

 

  Прямолінійний рух - рух під час якого матеріальна точка рухається вздовж

прямої.

Криволінійний рух  - рух під час якого матеріальна точка рухається по кривій.

   Людині в різних сферах діяльності доводиться розраховувати, де буде знаходитись рухоме тіло в даний момент часу. 

   Наприклад: Завдання під час  турпоходу: «Дойди до перехрестя і пройди ще 5 км, там ми зустрінемося ». Чи легко це виконати?

  Для визначення положення тіла в будь-який момент часу потрібно знати ще і напрямок, в якому рухалося тіло.

Переміщення - це напрямлений відрізок, проведений від початкового

положення тіла до його положення в певний момент часу.

               C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\Fi1066.jpgC:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\Fi1013.jpg

   Довжина відрізка траєкторії, описаної тілом, що рухається, згодом збільшується.

Шлях - це довжина траєкторії, описаної тілом за певний проміжок часу.  

Позначають латинською літерою  l або S. Вимірюють в СІ в м (метрах), похідні

одиниці вимірювання:

                         1км = 1000м; 1см = 0,01м; 1мм = 0,001м; 1дм = 0,1м.

                      

 

 Дослід. Різниця між траєкторією і шляхом.  

Вимірюють приладами: лінійкою, метром, штангенциркулем, мікрометром,

курвіметром, лічильником (в автомобілях, велосипедах), рулеткою.

    Фізичні величини, які використовують у фізиці для кількісної характеристики фізичних явищ і об'єктів, поділяються на два великі класи: скалярні величини і векторні величини.
  До скалярних величин, або скалярів , належать довжина, ширина, висота,  площа, температура  й  багато інших. Ці величини характеризуються одним лише числовим значенням .

  Для визначення  векторних величин важливо знати не тільки їхні значення, але й напрямки. Вектор— це напрямлений відрізок, що сполучає початкове і кінцеве положення тіла,  тобто відрізок, що має і довжину, і напрямок. Довжина напрямленого відрізка називається модулем вектора.

  Тому переміщення є векторною величиною, а шлях – скалярною величиною.

5.Осмислення об'єктивних зв'язків.

     Вчимося розв’язувати задачі.

Задача 1. Виразіть у основних одиницях 150 мм; 2785 см; 38 дм; 55 км.

Задача 2. Дівчинка проходить шлях від будинку до школи 250 м, а до

музичного театру в тому ж напрямку — 670 м. Який шлях проходить дівчинка

до музичного театру, якщо вона йде не з будинку, а прямо зі школи.

Задача 3. Намалюйте траєкторію м'яча, кинутого горизонтально.

Задача 4. Поміркуйте, коли модуль переміщення і шлях співпадають?      

      Запитання на закріплення вивченого.

- Який рух називають поступальним? Наведіть приклади поступального руху.

- Що таке траєкторія руху? Наведіть приклади.

- Коли рух матеріальної точки називають прямолінійним та криволінійним? 

- Дайте означення переміщення.

- Дайте означення шляху.

- Які ви знаєте основні та похідні одиниці вимірювання шляху.

6.Підсумок уроку.

   Метод  «Незакінчене речення»

              -   Сьогодні на уроці я дізнався …

              -   Я навчився …

   Оцінювання вчителем роботи учнів на уроці.

 7.Домашнє завдання.

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, 7 клас, Розробки уроків
Додано
16 березня 2020
Переглядів
4487
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку