Біологія. 10клас.
Тема:ТРАНСПЛАНТАЦІЯ ТКАНИН ТА ОРГАНІВ У ЛЮДИНИ, ЇЇ ПЕРСПЕКТИВИ. ПРАВИЛА БІОЛОГІЧНОЇ ЕТИКИ
Цілі уроку:
■ освітня: сформувати знання про особливості процеси регенерації організму людини; ознайомити з можливостями трансплантації тканин та органів у людини; з'ясувати правила біологічної етики;
■ розвивальна: розвивати вміння логічно мислити й аналізувати перспективи трансплантації тканин та органів у людини;
■ виховна: на прикладі процесів регенерації організму людини виховувати розуміння єдності всіх біологічних процесів у живих організмах.
Обладнання і матеріали: зображення, що ілюструють приклади регенерації у різних організмів.
Базові поняття і терміни: регенерація, фізіологічна регенерація, репаративна регенерація, трансплантація, біологічна етика.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Ключові компетентності: спілкування державною мовою; наукове розуміння природи; уміння аналізувати, формулювати висновки; знання та розуміння фундаментальних принципів біології; збереження власного здоров'я.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
1. Чи здатні живі організми загоювати рани, відновлювати більші або менші частини тіла? як називається це явище?
2. У якій мірі, на вашу думку, притаманна регенерація людині?
3. Що таке тканина?
4. Що таке орган?
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди
1. Трансплантація тканин та органів у людини, її перспективи
Трансплантація (пересаджування) — метод, що полягає в пересадці реципієнту органа або тканини (трансплантата), взятих у донора, а також клонованих тканин, штучних імплантатів (електронних, металічних та інших), найчастіше методом хірургічного втручання.
2. Історія трансплантології.
3. Робота в групах
Ігр – Завдання сучасної трансплантології
ІІгр – Основні напрямки трансплантологїї
4. Види транспантації
Розрізняють такі види трансплантації:
• аутотрансплантація — реципієнт трансплантата є донором для самого себе;
• ізотрансплантація — донором трансплантата є 100 % генетично й імунологічно ідентичний реципієнту однояйцевий близнюк реципієнта;
• аллотрансплантація — донором трансплантата є організм того ж виду, що генетично й імунологічно відрізняється від реципієнта;
• ксенотрансплантація — трансплантація матеріалу від іншого біологічного виду (приклад: людині від тварини);
• клітинна інженерія та клонування — метод вирощування тканин, органів із клітин реципієнта з метою пересаджування.
Найчастіше трансплантують кістковий мозок, шкіру, нирки, печінку і серце.
У перспективі клонування тканин і вирощування цілих органів людини із заданими імунологічними характеристиками можуть призвести до того, що 100 % трансплантацій органів будуть гомологічними.
5. Правила біологічної етики
Біоетика — це міждисциплінарна галузь знання та практики, мета якої — збереження та розвиток життя за допомогою етичних принципів.
Основні правила і принципи біоетики є такими:
1) принцип автономії (людина має право розпоряджатися своїм здоров’ям та благополуччям);
2) принцип «незашкодь» (мінімізація шкоди, що завдають пацієнтові під час медичного втручання);
3) принцип блага (моральний обов’язок робити добро, котрий акцентує обов’язок лікаря виконувати дії, спрямовані на покращення стану пацієнта);
4) принцип справедливості (необхідність рівного ставлення до пацієнтів та справедливого розподілу ресурсів під час надання медичної допомоги);
5) принцип людської гідності (гарантує гідне ставлення до пацієнта);
6) принцип інтегральності (передбачає недоторканність психофізичної цілісності людини);
7) принцип уразливості (передбачає відповідальне ставлення до людського життя; спрямовує на тактовне ставлення до людей, що мають обмежені соціальні, фізичні та психічні можливості).
6. Трансплантація в різних країнах світу.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
1. Що таке регенерація? Які типи та рівні регенерації існують?
2. У чому особливості регенерації людини?
3. Які види трансплантації тканин існують? які перспективи цього напрямку?
4. Наведіть правила біологічної етики і поясніть кожне з них.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати відповідний параграф підручника.