Тренінг "Збережемо планету разом"

Про матеріал
Тренінг «ЗБЕРЕЖЕМО ПЛАНЕТУ РАЗОМ»; Проблема збереження нашої планети з кожним роком стає все актуальнішою. Дана розробка розкриває питання збереження довкілля, а саме: досліджує проблему накопичення твердих побутових відходів, негативні наслідки цього процесу для клімату планети, для природи та для здоров’я людей. Також вивчається теоретичний матеріал, як вирішили це питання країни Європи та як воно вирішується в Україні. Крім теоретичних знань, в ході тренінгу формуються навички раціонального споживання та поводження з твердими побутовими відходами. В результаті даного заняття в учасників формуються компетентності: екологічна, громадянська та соціальна, навчання протягом життя, інформаційно-комунікаційна, підприємливість та економічна грамотність, культурна. Дана розробка буде корисною для використання на уроках вчителями хімії, біології, географії, інтегрованих курсів «Пізнаємо природу» та «Культура добросусідства», а також для використання у виховній роботі класними керівниками та педагогом-організатором. З впевненістю можна сказати, що даний матеріал також буде корисним кожному пересічному громадянину нашої країни.
Перегляд файлу

 

Тренінг

 «ЗБЕРЕЖЕМО ПЛАНЕТУ РАЗОМ»

Автор:

Микитюк Алла Петрівна

Вчитель біології та інтегрованого

 курсу «Пізнаємо природу»

Великокоровинецького ліцею

 Чулнівської міської раради

Житомирської області

«Щоб не захлинутися в пластиковому океані…
Людству необхідно якомога швидше вирішити дилему:

 або воно зробить так,

що в біосфері буде менше забруднюючих речовин,

 або біосфера розвиватиметься таким чином,

що в ній стане менше людей.»

  Дж. Баттон

 

І ВСТУПНА ЧАСТИНА

  1. Привітання

Наша планета Земля – наче величезний лайнер  в океані і ми всі його пасажири. Дії одного  впливають на дії інших і на сам корабель. Неможливо в сучасному світі уявити, щоб щось відбувалося в одній країні і не впливало на сусідні, а то й на всю планету. Це стосується абсолютно всього: інформації, поширення інфекцій, стану водойм, повітря, грунтів тощо. На жаль, сучасний світ не задумується про своє теперішнє існування і як воно вплине на майбутні покоління і власне, на стан планети  Земля. Кількість людей на планеті вже перевищила 8 млрд, рівень науково-технічного прогресу надзвичайно виріс, а з ним  виріс і вплив людей на планету. І цей вплив, на жаль,  надзвичайно шкідливий.

Але кожен з нас, починаючи із себе,  може змінити цю ситуацію і направити хід подій на краще. Тому,  я вітаю всіх світлих, добрих, активних, мужніх, небайдужих, ініціативних учасників сьогоднішнього заняття – тренінгу «Збережемо планету разом», де ми будемо вчитися вирішувати одну із проблем, яка загрожує планеті Земля, а саме - накопичення твердих побутових відходів.

 

2.Знайомство

А зараз кожен учасник назве своє ім’я і свою найзаповітнішу мрію (звичайно, якщо захоче нею поділитися).

3. Правила нашого заняття:

-приходити вчасно;

-бути доброзичливим;

-бути позитивним;

-говорити по одному;

-лаконічність;

-толерантність;

-гендерна рівність;

-право власної думки;

-право піднятої руки;

-говорити по суті;

-правило «стоп».

 

4.Тема і мета нашого тренінгу.

Тема нашого заняття – тренінгу: «Збережемо планету разом». На цьому занятті ви зрозумієте, чому так важлива проблема накопичення твердих побутових відходів на планеті, яку шкоду приносять сміттєзвалища, як впливає на здоров’я забруднення повітря, води, грунтів, які є  наслідком накопичення і розкладання відходів,  також дізнаєтеся як ці  питання вирішують європейські країни.  І найголовніше - ви навчитеся вирішувати цю проблему, дізнаєтеся як зменшити споживання ресурсів та навчитеся сортуванню твердих побутових відходів, повторному використанню предметів, дізнаєтеся, що відходи – це є цінна сировина для виробництва і що потрібно робити, щоб очистити і зберегти нашу планету.

 

5. Очікування

Учням роздаються стікери у вигляді яблучок, де діти пишуть свої очікування і чіпляють їх на дерево очікувань. ДОДАТОК 7

ІІ.ОСНОВНА ЧАСТИНА

  1. Актуальність проблеми

 За даними Світового банку, щороку людство продукує понад 2 мільярди тонн сміття на день, що становить в середньому біля 800 г на одну людину. Більш того, експерти прогнозують, що з сучасними темпами продукування відходів, їхня кількість може зрости до майже 3,5(!) мільярдів тонн всього до 2050 року.

  Відходи гниють на сміттєзвалищах, забруднюють океани, руйнують екосистеми та здоров’я людей.

  В більшості країн з низьким рівнем доходу, (Україна, на жаль серед них) понад 90% сміття просто гниє на сміттєзвалищах чи спалюється.

 В Україні сміття захоронюється на 5 з половиною тисячах сміттєзвалищ і полігонів твердих побутових відходів.

 Загальна площа цих звалищ і полігонів ― понад 9 тисяч гектарів, або 90 км2. Це  більше, ніж площа Тернополя, і трохи менше, ніж площа Парижа.

 Особливо велика проблема: стихійні сміттєзвалища, кількість їх щороку зростає. Саме стихійні сміттєзвалища є одним із основних джерел забруднення навколишнього середовища. Навколишні посадки, балки і ліси обросли несанкціонованими смітниками. Тонни сміття викидається на узбіччя доріг та лісів. Найбільше лихо для природи – залишені після пікніків пляшки, пакети, одноразовий посуд, які самі по собі можуть розкладатися сторіччями.
 Незадовільний стан діючих сміттєзвалищ зумовлений неналежною експлуатацією. Нерідко сміття розлітається навкруги через відсутність обвалування периметру місць складування і будь-якого впорядкування, немає твердого покриття під звалищами. Що сприяє забрудненню вод і грунтів.

 Також накопичення твердих побутових відходів та сміттєзвалища дуже негативно впливають на здоров’я людей.

  •          Зокрема, під час відкритого спалення відходів можуть виділятись токсичні речовини — одні з найотруйніших для організму  - діоксин та фуран, які викликають захворювання дихальних шляхів,  знижують імунітет людини, також дим містить у своєму складі оксид азоту, чадний газ, важкі метали, діоксин, а із тліючого листя і бадилля виділяється бензопірен. Виділення цих речовин пов‘язують з високими ризиками ураження легень, нервової системи, нирок, печінки та навіть появою деяких видів раку. Таке поводження з відходами стає причиною поширення інфекційних хвороб, а також підвищує ризики появи респіраторних захворювань, особливо у дітей і людей літнього віку .
  •          Крім того, звалища сміття є середовищем для розмноження комах та гризунів, які є збудниками та переносниками різних інфекційних захворювань (лептоспіроз, сказ, енцефаліт та ін.).
  •          Також при перегниванні відходів можуть розмножуватися збудники інфекційних хвороб ШКТ(холера тощо).
  1. Кліматичні зміни, спричиненні забрудненням.
  •          Нагрівання атмосфери відбувається за рахунок викидів парникових газів, до яких належать, зокрема, метан і вуглекислий газ. Ці речовини виділяються в тому числі при розкладанні та переробці побутових відходів. Таким чином, що більше сміття ми продукуємо і що менш відповідально ставимося до переробки ― тим більший наш внесок у нагрівання планети.
  •          Зміни клімату, викликані наростанням в атмосфері вмісту двоокису вуглецю (CO2) та інших парникових газів, призводять до підвищення рівня моря й затоплення прибережних територій і річкових дельт, скорочення льодовиків і зниження снігового покриву, що зменшує прісноводні ресурси планети. Серед негативних наслідків також поширення інфекційних захворювань і підвищення теплової смертності, втрата біологічного різноманіття, зниження урожайності. Словом, усе це виглядає далеким і абстрактним, доки не зруйнує ваш дім чи не призведе до збільшення витрат на їжу в кілька разів.
  1. Час розкладання твердих побутових  відходів.

Найшвидше, за кілька місяців, розкладається папір, картон. Дерево і поліетиленові пакети розкладаються до 15 років, металічні  банки, пінопласт – 50, підгузники і пластмасові вироби - 400-500років, а скло – до 1000 років. Уявіть собі, скільки всього вже вироблено, і скільки ще буде вироблятися. У що перетвориться наша планета років через 100, якщо ми негайно не почнемо вирішувати проблему твердих побутових відходів.

 

  1. Культурний аспект забруднення середовища.

    В яку місцевість ви не потрапили б, в яке місто чи село, відразу видно рівень культури, освіченності та мабуть і духовності людей, які тут проживають. Сміття, бруд завжди там, де надто низький рівень культури і навпаки - чистота, порядок, краса завжди свідчили про високий культурний і духовний рівень людей.

  1. Перегляд соціального ролика про забруднення довкілля (ДОДАТОК 1)

 

  1. Як вирішуть питання побутових відходів інші країни

           Одні країни, у відповідних законах, вирішують питання чистоти високими штрафами та навіть ув’язненням, інші - культурою поведінки, рекламою, просвітницькою діяльністю. Одним з лідерів серед країн з переробки сміття є Німеччина. Жителі країни сортують всі відходи по мішках для сміття, і тільки після цього відправляють його до спеціальних контейнерів.
         Правда  в тому, що Україна таки сильно завалена сміттям. У нас процвітають тисячі нелегальних сміттєзвалищ, що працюють за "кеш" під прикриттям місцевої влади, забруднюючи ґрунти та воду, тоді як у Європі сміттєвих  полігонів майже не залишилося.
Там зрозуміли, що сміття  це ресурс, який треба і можна використовувати. Мова йде про німецькі гаманці та меблі з пластикових пляшок, британське взуття з лушпиння і амстердамські трамваї, що їздять за рахунок сміття.
 І це вже не кажучи про забезпечення електроенергією з відходів таких міст, як Цюріх, Відень, Роттердам та інші.
 Наразі в Україні законодавча база щодо впорядкування сміття ще вибудовується. Але, на жаль, навіть ті закони, які прийняті – не працюють в повній мірі.

  1. Як законодавчо в Україні регулюється робота галузі відходів?

          З 1 січня 2018 року заборонено захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів згідно з статтею 32 Закону України «Про відходи». Тому в Україні доведеться сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. Пока це стосується комунальних підприємств.

           В Україні штраф за викидання сміття у неналежному місці складає 340-1360 грн. для фізичних осіб та 850-1700 грн. для юридичних осіб. Можновладці хочуть підвищити штрафи за сміття. Проте, по факту, навіть існуюча система штрафів, на жаль, не є дієвою.

          В Україні офіційно стартувала реформа управління відходами. Початок їй дав відповідний Закон «Про управління відходами» який набув чинності 9 липня 2023 року. Згідно із цим  документом, в Україні:

  •          впроваджується ієрархія управління відходами, пріоритетними напрямками якої є запобігання утворенню відходів, їхнє повторне використання та відновлення (рециклінг), і лише потім – видалення, у т.ч. захоронення на полігонах, які відповідають вимогам екологічної безпеки, 
  •          планування системи управління відходами на національному, регіональному та місцевому рівнях, 
  •          запровадження системи розширеної відповідальності виробника, 
  •          поступове створення сучасної інфраструктури та об’єктів збирання та оброблення відходів, 
  •          удосконалення процесів управління відходами, у т.ч. ліцензійної і дозвільної системи, інформаційного забезпечення в сфері управління відходами.

На жаль, через війну, в повній мірі цей закон не може зараз працювати. Загалом же галузь трансформується і, сподіваюся, що впродовж наступних років вона ставатиме більш цілісною. Зараз пока це робиться більше на громадських засадах і руками небайдужих людей.

  1.         Як штрафують за сміття у різних країнах світу
  •        Зокрема, у Сінгапурі штрафи за сміття зростають увесь час; зараз вони складають 720$, при "рецидиві" – ув’язнення. Сьогодні це одна з найчистіших держав на нашій планеті.
  •        У Китаї впроваджують сортування побутових відходів, починаючи з Шанхаю і далі по 46 інших містах з бюджетом програми в 3 млрд.$. Штрафи для фізичних осіб від 10$ – 40$ , для юридичних - 1600$.
  •       В різних штатах США є свої нюанси. В деяких штатах ті, хто смітить, можуть на місяць потрапити до в’язниці за викинутий недопалок, тому що в США високий рівень загорання та лісових пожеж. Сортуванням відходів громадянам можна не перейматись, тут цим займаються спеціальні фірми. Завдання пересічного американця - лише відокремити харчове від нехарчового сміття.
  •        Австралія штрафує фізичних осіб на 670$ за купку сміття біля будинку. На сусідів, що не підтримують чистоту прийнято доносити!
  •        В Австрії залишена на тротуарі бляшанка чи недопалок обійдеться в штраф 100$. Закон єдиний для іноземців і громадян.
  •        В Швейцарії штраф складає 300$. З 2018 року штрафом карають навіть якщо викинули сміття в бак, але в неправильному пакеті.
  •        В Ірландії громадянам, спійманим на порушенні правил поводження з відходами, загрожує не тільки штраф в € 5,000, а й, можливо, до 12 місяців тюремного ув'язнення.
    У Лондоні штраф за викидання недопалків в недозволених місцях становить приблизно 160$.
  •        В Осло (Норвегія) багато будинків підключені до міської автоматичної системи утилізації відходів. У ній використовуються підземні насоси і труби для переносу сміття в спеціальні печі, де воно спалюється і використовується для отримання енергії і тепла для міста.
  •       Кращими прикладами в поводженні з відходами вважаються Швеція і Японія. Там дуже глибоке сортування сміття, а переробка зведена до абсолюту.
  •        Так, в Японії майже біля кожного будинку стоїть близько 25 урн для різних категорій відходів. Утилізація сміття в цих країнах відбувається не тільки за рахунок переробки, а й шляхом правильного спалення відходів з використанням надпотужних фільтрів.
  •        У Японії засмічення називають "незаконним захороненням" і за це передбачено ув’язнення до п'яти років або штраф до 10 мільйонів ієн (92 100 доларів). Компанії можуть бути оштрафовані до 100 мільйонів ієн (921 000 доларів) за незаконне викидання промислових відходів

9. 5-ступенева ієрархія управління відходами, закріплена у рамковій директиві ЄС про відходи. Європейські принципи поведінки з ТПВ.

З дитинства нам відомий принцип, що чисто не там де часто прибирають, а там де не смітять. В сучасних реаліях глобальної проблеми накопичення відходів цей вислів можна змінити на: якщо сміття б не утворювалось, то і проблеми б не існувало. Але ж життя та діяльність людини неминуче призводить до утворення відходів і в системі управління відходами немає універсального рішення, яке дозволяє “одним махом” вирішити всі проблеми. Водночас, існує раціональна модель управління відходами відома як європейська 5-ступенева ієрархія управління відходами, закріплена у рамковій директиві ЄС про відходи.
Головний критерій ієрархії - максимальна безпечність для довкілля

#Reduce. Першим пріоритетом в системі управління відходами є запобігання їх утворенню. Це будь-які заходи, спрямовані на мінімізацію кількості відходів, які ми генеруємо.
#Reuse. Другий пріоритет - підготовка до повторного використання: перевірка, чистка та ремонт речей, в результаті яких речі, що інакше стали б відходами, стають придатними до повторного використання без переробки. Приклад цього - діяльність благодійних магазинів, що збирають непотрібні речі, приводять їх до ладу та продають за невелику ціну тим, хто інакше не міг би дозволити собі їх купити. «Юзані» речі – зараз модний тренд, вони говорять про те, що ти дбаєш про більш стале та серйозне - майбутнє, а не штучне та мінливе – «що скажуть чужі люди».
#Recyclе. Третій пріоритет - рециклінг або переробка: процес перетворення відходів у нові матеріали та предмети. Переробка пластику, скла, картону та алюмінію на нові потрібні речовини та речі.
Четвертий - відновлення (Recovery): операції, в результаті яких відходи виконують корисну функцію і дозволяють замінити собою інші матеріали. Поширений приклад відновлення - виготовлення з відходів альтернативного палива (RDF/SRF), що використовується замість викопного палива для отримання теплової та електричної енергії. Компостування зелених відходів, а також отримання біогазу з біо-відходів - приклади того, що можна робити з різними типами відходів на цьому рівні ієрархії.
І, нарешті, п’ятий - видалення (Disposal): це будь-які інші операції з відходами, що не створюють корисних наслідків. Найбільш поширений приклад - це захоронення або спалювання без отримання енергії. На жаль, ми так вчиняємо з 97% побутових відходів в нашій країні, тоді як у Швеції все навпаки – 3 % захороняють, а 97 – переробляють.

  1.             Робота в групах.

       Поділ учасників  на  5 груп: Reduce, Reuce, Recycle, Recovery,   Disposal. Поділ здійснюється за фігурками різних геометричних форм. ДОДАТОК 9

 Групи опрацьовують роздатковий матеріал, використовують власні приклади і вносять пропозиції відповідно до кожного пріоритету

Роздатковий матеріал - ДОДАТОК 2

11. Як правильно сортувати сміття

Спочатку потрібно розібратися зі складом  речей. Зазвичай всі речі сортують на такі групи:

  •          Органічні відходи для компостування
  •          ПЕТ пляшки
  •          Скло
  •          Шкідливі і небезпечні відходи
  •          Метал, упаковки тетра-пак
  •          Металеві баночки з напоїв
  •          Макулатура
  •          Інший пластик
  •          Відходи, що не підлягають переробці

Правила, яких потрібно дотримуватися при сортуванні відходів

  •                      Не можна класти у бак для паперу використані серветки, забруднений картонний посуд, чеки, білети, оскільки це знижує якість сортування паперового чи картонного сміття.
  •                      Не кладіть вироби з кераміки чи порцеляни, кришталь, вогнетривке скло, дзеркала та лампочки до баку для скла, бо це суперечить меті роздільного збору скляного сміття.
  •                      Пластик з номером 3 чи 7 також не переробляється
  •                      Все, що відноситься до шкідливих відходів збирається окремо
  •                      Все, що сортується має бути чистим без сторонніх домішок.

12. Вправа «Планета моєї мрії»

Учні  “розчищають планету” (намальований малюнок на А2 квітучої красивої планети, на якому лежать аркуші з написами і характеристикою різних типів ТПВ). Знімаючи відповідні аркуші, учні дать коротку характеристику  предметів, які сортуються і правил їх сортування.

На одному з аркушів описані проблеми сучасної України, які виникли в результаті війни. (ДОДАТОК 3)

 

13. Соціальний ролик  про правила сортування ТПВ (ДОДАТОК 4)

14. Вправа  “Доріжка”, де учні практично  вчаться сортувати відходи На аркуші з видами ТПВ з вправи «Планета моєї мрії»  учні розкладають листочки з назвами предметів, які сортуються. (ДОДАТОК 5)

15. Скринька міфів.

Учні дістають зі скриньки листочок з міфом і розвінчують його (ДОДАТОК 6)

ІІІ, Завершальна частина

 1.Учні вносять пропозиції щодо розумного споживання і використання.

- відмова від  одноразового посуду і поліетиленових пакетиків

- обдумане придбання речей

- заміна  пакетів на сумки

- сортування відходів

- купування якісних речей, які мають тривалий час експлуатації

- повторне використання речей

     - економія води

     - економія електроенергії та тепла

     - компостування органічних відходів...

   

  1. Як під час війни поєднується питання ТПВ і волонтерства
  •          Зношений одяг та інші старі тканини використовуються для плетіння маскувальних сіток.
  •          Використані світодіодні лампочки використовуються для виробництва фонариків для воїнів ЗСУ.
  •          Зібрані кришечки з ПЕТ пляшок здаються  і кошти використовуються на виробництво  fpv дронів.
  •          Деякі види пластику (коробочки з кіндер сюрпризів, шипучих таблеток, електронних цигарок...) використовуються також для виробництва  fpv дронів.
  •          Металічні баночки з харчових продуктів використовуються для виробництва окопних свічок

Це все можна організувати в кожному закладі освіти, як  робимо ми в нашому ліцеї. Також у нас йде збір використаних батарейок, які будуть передані на спеціальні пункти прийому.

 

3. Прийняття спільного рішення

  •                      ЗУПИНКА ВІЙНИ В УКРАЇНІ І ІНШИХ РЕГІОНАХ НАШОЇ ПЛАНЕТИ!
  •                      Впровадження обов`язкової системи роздільного збору й сортування сміття на державному рівні  (Разом сміття, по одному - цінна сировина)
  •                      Державна програма “Україна без відходів”.
  •                      Створення заводів по переробці сміття.
  •                      Створення сучасних очисних систем для стічних вод і викидів на підприємствах.
  •                      Створення екологічно-чистих технологій переробки та знешкодження ТПВ.
  •                      Діюча система штрафів за викидання сміття.
  •                      Друге життя непотрібних речей.
  •                      Організація акцій по прибиранню та впорядкуванню територій.
  •                      Сортування сміття в побуті кожної родини та здача на відповідні пункти.
  •                      Просвітницька  робота в закладах, на піприємствах, в сім’ї, серед родичів, знайомих, сусідів.
  •                      Обдумування доцільності кожної покупки.
  •                      Відмова від разового пластику, поліетиленових пакетів.
  •                      Засобами масової інформації формувати відповідальне ставлення людей до навколишнього середовища.
  •                      Підняття питання перед місцевою владою по роздільному прийманні і відправці ТПВ.
  •                      Компостування органічних відходів.
  •                      Здача шкідливих відходів на спеціальні пункти прийому.

 

4. Чи справдилися ваші очікування?

Кожен учасник знімає з дерева очікувань своє яблучко, кладе в кошик  і озвучує, наскільки справдилися його очікування від проведеного заняття. ДОДАТОК 8

5 Підсумок

На нашому занняті–тренінгу ви отримали багато знань і набули практичних навичок, які змінять ваше життя і життя нашої планети на краще. Чим більше людей будуть мати ці знання і розуміти наслідки споживацького способу життя, бездумного накопичення відходів і саме найголовніше – страшні негативні наслідки війни, коли йде знищення людей, міст, сіл, природи і нашої квітучої планети, коли в людей сформується екологічне мислення і сприйняття, тоді світ почне рухатися в правильному напрямку, не до знищення, а до процвітання!

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ! ЗБЕРЕЖЕМО ПЛАНЕТУ РАЗОМ!

 

ДОДАТКИ

 

ДОДАТОК 1. Соціальний ролик про забруднення довкілля

 

ДОДАТОК 2. Робота в групах

 

ГРУПА 1#Reduce. Першим пріоритетом в системі управління відходами є запобігання їх утворенню.

Це будь-які заходи, спрямовані на мінімізацію кількості відходів, які ми генеруємо. Це може бути ваше особисте рішення:

* від сьогодні не користуватись одноразовим посудом та не купувати воду у одноразових пластикових пляшках;
* дізнатися які товари та види упаковки не переробляються в Україні та не використовувати їх, цікавитися куди поїде сміття, як його розкладання вплине на воду, землю, продукти, що ви особисто споживаєте;
*брати участь в громадських ініціативах на місцевому та державному рівні, що сприяють ухваленню законів про заборону використання одноразового пластику, та вимагати  від виробників - зміни дизайну, пакування та складу упаковки, щоб її переробка була максимально ефективною, безпечною і можливою в Україні.
*Ходіть за покупками з екосумками, так ви убезпечите себе від зайвих поліетиленових пакетів.

*Купуйте напої в скляних або металевих, а не пластикових пляшках. А каву  у свої чашки.

*Купуйте лише ті речі, які вам дійсно знадобляться. Старайтеся реалістично оцінити, чи будете ви носити цей одяг, взуття, сумки, прикраси. Відмовтеся від хутра та шкіри.

*Заохочуйте друзів, знайомих, рідних та сусідів бути екологічно відповідальними та сповідувати свідоме споживання – не купувати зайвого та не викидати зайвого. Ота упаковка від молока на вашому столі та ота стара сукня цілком можуть мати цікаве життя і після того, як ви позбудетеся їх.

 

ГРУПА 2#Reuse. Другий пріоритет - підготовка до повторного використання: перевірка, чистка та ремонт речей, в результаті яких речі, що інакше стали б відходами, стають придатними до повторного використання без переробки.

* Приклад цього - діяльність благодійних магазинів, що збирають непотрібні речі, приводять їх до ладу та продають за невелику ціну тим, хто інакше не міг би дозволити собі їх купити. «Юзані» речі – зараз модний тренд, вони говорять про те, що ти дбаєш про більш стале та серйозне - майбутнє, а не штучне та мінливе – «що скажуть чужі люди». Не викидайте непотрібні чи старі речі просто в смітник

*Спробуйте самостійно дати речам друге життя, за потреби зверніться до кравчині або друзів, батьків, які можуть у цьому допомогти. Пам’ятайте, що з 1960 року кількість людство генерує на 811% більше текстильного сміття. І лише в США щороку викидають 16 мільйонів тонн тканини. Виробництво одягу також є забрудником довкілля. Воно потребує землі та води. Також виробництво кольорових тканин не рідко означає шкідливі викиди у водойми та повітря. 

*Апсайклінг – це виготовлення нових речей зі старих чи з перероблених матеріалів. Наприклад, кросівки з океанічного пластику. Речі використовують ще раз, аби зменшити обсяги світового виробництва та мінімізувати негативний вплив на довкілля. В Україні також розвивається бізнес, заснований на повторному використанні речей. Люди, які ним займаються, створюють вечірні костюми з роби зварювальників і пожежників, світильники із запчастин старих велосипедів, аксесуари з консервних банок.

Приклади повторного використання речей подано на малюнку.

 

 

ГРУПА 3#Recyclе. Третій пріоритет - рециклінг або переробка: процес перетворення відходів у нові матеріали та предмети. Переробка пластику, скла, картону та алюмінію на нові подібні речовини та речі. Як банально це би не звучало, потрібно дійсно докласти зусиль, аби зробити перший крок. Сортуйте сміття. Дізнайтеся, де найближчі до вас пункти прийому, облаштуйте вдома декілька ємностей для збору пластику, паперу, скла.

*З відходів деревини роблять пелети, якими можна опалювати приміщення, *пластик переробляють в гранули і роблять корпусу для побутової техніки, іграшок, труби, і інші пластикові вироби, особливою популярністю пластикова вторсировина користується у власників 3D принтерів.

 Із ПET-ПЛЯШОК створюють поліестер, синтепон (весь синтепон у світі сьогодні зроблений з перероблених пляшок), взуття, сумки, різні аксесуари, велосипеди, меблі, нові сміттєві баки, гранули, одяг, іграшки.
 КРИШЕЧКИ переробляють на вторинні гранули, потім з них формують новий товар: труби, відра тощо.
З ПАПЕРУ виготовляють папір, ековату, матеріали для покрівлі, тару й упаковку: картонні коробки, лотки з-під курячих яєць, крафтові пакети; одяг, аксесуари для автомобільної промисловості, поліграфічну продукцію високої якості.
 З TETRA PAK, який помилково вважають картоном, роблять книжки, кулькові ручки, навіть дорожнє покриття.
З АЛЮМІНІЄВИХ БАНОК роблять нові алюмінієві банки і навіть деталі для літаків.
 ЗІ СКЛА – скловату, універсальний утеплювач і звукоізолятор. Також виготовляють посуд і скляну тару.
 ІЗ ЖЕРСТІ роблять дроти і цвяхи.
 ІЗ КАШТАНІВ – медичні перепарати.

 

ГРУПА 4 Четвертий - відновлення (recovery): операції, в результаті яких відходи виконують корисну функцію і дозволяють замінити собою інші матеріали. Поширений приклад відновлення - виготовлення з відходів альтернативного палива (RDF/SRF), що використовується замість викопного палива для отримання теплової та електричної енергії. Компостування зелених відходів, а також отримання біогазу з біо-відходів - приклади того, що можна робити з різними типами відходів на цьому рівні ієрархії.


ГРУПА 5 І, нарешті, п’ятий - видалення (disposal): це будь-які інші операції з відходами, що не створюють корисних наслідків. Найбільш поширений приклад - це захоронення або спалювання без отримання енергії. На жаль, ми так вчиняємо з 97% побутових відходів в нашій країні.
Застосовувати всі ці операції потрібно саме в такому порядку, як описано вище: не утворювати відходи, намагатись використовувати повторно, а якщо це неможливо - переробляти на нові матеріали. Якщо ж і це неможливо - використовувати для отримання енергії. І тільки як останній захід, якщо вже зовсім нічого іншого зробити не можна - захоронювати.
Чим ефективнішими будуть перші три кроки управління відходами, тим менше відходів спалюватиметься і потраплятиме на сміттєзвалища.

“Україна БЕЗ сміття” активно співпрацює з державними інституціями та ЗМІ, залучає всіх охочуючих до співпраці, проводить опитування та екологічний аудит компаній. На своєму сайті та сторінці в Facebook організація розміщує матеріали, в яких розповідає про правила роздільного збору сміття, як сортувати побутові та органічні відходи та про саме сміття, яке є багатомільйонним бізнесом у всьому світі та цінним матеріалом, який ми знехтуємо.

“Потужності вистачає. Вторсировини недостатньо. Заводів з переробки було б значно більше, ніж зараз, але дефіцит вторсировини штовхає їх імпортувати вторсировину з-за кордону, однією тільки макулатури ми імпортуємо щорічно на 47 млн доларів! Тому що немає культури сортування сміття в Україні. І все цінні компоненти сміття - а це майже 40% всіх твердих побутових відходів - відправляються на сміттєзвалище”, - додає вона.

 

ДОДАТОК 3. Земля моєї мрії

 

1аркуш. ПЕТ-пляшки

Прозора, коричнева, зелена, блакитна ПЕТ-пляшка, а також від олії

Ціну уточнюйте будь-ласка  за на день здавання вторсировини

або 1 бал за 1 кг до Вашого сукупного рейтингу в програмі ECODBAY (в межах календарного року)

Інші види

Вимоги до здавання: ПЕТ-пляшки мають бути без рідини в середині.

Не приймаємо: ПЕТ-пляшки жовтого, чорного, червоного та білого кольору (наприклад з кефіру).

Цікаві факти про ПЕТ:
Отже, що таке пластик? Це складна суміш перероблених нафтопродуктів. Наприклад, для PET-пляшок використовують пластифікатор дибутилфталат. Ця речовина добре розчиняється в органічних розчинниках і легко переходить з тари до їжі та напоїв, особливо до алкоголю. Це підтвердили результати експерименту. Дослідники взяли шматочки пластику (з-під пивних пляшок) і залили їх сумішшю з води і спирту. Через 11 днів у ній виявили дибутилфталат, що підтвердило перехід цієї речовини до рідини.

Які чинники впливають на процес проникнення небезпечних речовин з пакування в їжу?
1. Температура: що вища — то процес інтенсивніший. Наприклад, при 28 °С швидкість переходу небезпечних сполук у рідину збільшується в 10 разів порівняно з 10 °С.
2. Тривалість зберігання: що довше їжа або напої зберігаються в упакуванні, то воно сильніше «вилуговується».
3. Розмір пакування. Що менше упакування, то більше небезпечних частинок проникне в їжу (у розрахунку на об´єм).
4. Склад їжі. Залежно від того, що містить продукт (кислоту, алкоголь, воду і т. ін.), з пакування вимиваються різні хімічні речовини.

Якщо дибутилфталат потрапляє в організм, він руйнує нервову та ендокринну системи людини. Щодо інших речовин, які додають виробники, то вони не менш токсичні. Наприклад, фталати мають акумулювальну дію: вони накопичуються в організмі і з часом призводять до серйозних проблем зі здоров’ям.

Будь-яка пластикова пляшка не є таким інертним і безпечним матеріалом, як скло. Ми не можемо бачити, але поступово мікрочастинки складників пластика відшаровуються і потрапляють в їжу. Виходить, що одночасно з водою з пляшки ви випиваєте величезну кількість небезпечних речовин.

Як убезпечити себе від пластикового пакування?
1. Купувати напої бажано в скляній тарі. Зауважте, в пластику напій зберігається не більше 1 року, у склі — близько 3 років.
2. Не нагрівайте їжу або напої у пластиковій тарі або пакуванні: під час нагрівання утворюється формальдегід. РЕТ-посуд не можна підігрівати навіть у мікрохвильовій печі.
3. Уважно подивіться на дату виробництва: що скоріше добігає термін придатності продукту в пластиковому пакуванні, то воно небезпечніше.
4. Не купуйте кави у пластикових скляночках із кавових апаратів. Через високу температуру в напій виділяється безліч небезпечних речовин.

 

2 аркуш. Інші полімерні вироби

прозора і кольорова поліетиленова та стрейч-плівка, інші види плівки (НDPE та LDPE)

Ціну уточнюйте будь-ласка  на день здавання вторсировини

)

Ціна залежить від якості вторсировини

або 1 бал за 1 кг до Вашого сукупного рейтингу в програмі ECODBAY  (в межах календарного року)

пластикові ємності від шампунів, каністри, ящики з під пива (LDPE)

пластмасові відра, тази, горщики з під вазонків (РР)

Внутрішня оббивка холодильника, кришка телевізора (PS)

мішки Біг-Бег

фруктові ящики

інші види пластику (металопластикові вікна та двері тощо)

Вимоги до здавання: всі вищенаведені види вторсировини мають бути чистими.

Не приймаємо: плівку забруднену жиром чи брудом, із неприємним запахом.

Цікаві факти про пластик:

Лише за перші десять років ХХІ століття у світі виготовлено більше пластикових виробів, аніж за все ХХ. 300 мільйонів тонн пластмаси — саме стільки її виробляють щороку, причому більша частина йде на вироби одноразового використання. Неутилізований пластик становить значну загрозу для довкілля. Наприклад, у деяких частинах Тихого океану кількість пластику в шість разів перевищує кількість планктону. Риба сприймає дрібні часточки пластику за їжу.

Дрібний пластик знаходять у морі, рибі, шлунках тварин, отже він так чи інакше потрапляє в людський організм. Перед людством постає серйозна проблема: як запобігти пластиковому лиху? Адже відомо, що в навколишньому середовищі пластикові пакети зберігаються дуже довго і не зазнають біологічного розпаду. Спалювання пластикового сміття — також не вихід. Воно завдає непоправної шкоди як навколишньому середовищу, так і здоров’ю людини. У продуктах горіння містяться дуже небезпечні речовини – оксиди азоту, сірка, феноли, токсичні вуглеводи, канцерогенні діоксини, які можуть впливати на спадковість, не кажучи про сполуки свинцю, ртуті та інших важких металів.

Відомі випадки отруєння шкідливими речовинами, що виділяються під час спалювання пластикового сміття. Серед них дуже сильна отрута, створена людиною – діоксин, який може накопичуватися в організмі, постійно отруюючи та вбиваючи його. До речі, США використовували у В’єтнамі аналоги діоксину як бойові отруйні засоби.

У контейнер для пластику можна класти тільки маркеровану упаковку, на якій зображений трикутник з цифрою (від 1-7, крім 3 та 5) або наступними буквами: PET або PETE, HDPE або PEHD, LDPE або PE або PELD, PP, PS. Не підлягає переробці пластик, на якому немає маркування або стоїть №3 чи 7.

 

3 аркуш. Макулатура

Папір (архів тощо)

Ціну уточнюйте будь-ласка  за телефоном на день здавання вторсировини

)

Ціна залежить від якості вторсировини

або 1 бал за 1 кг до Вашого сукупного рейтингу в програмі ECODBAY  (в межах календарного року)

Картон

Гільза

Книги

Газети

Інші види

 

Вимоги до здавання: суха, без забруднень їжею чи іншими жирними речовинами.

Не приймаємо: використані серветки, одноразовий картонний посуд, який забруднений їжею, жиром. Не підлягають сортуванню та переробці: чеки, серветки, коробки для піци, паперові стаканчики, фантики, туалетний папір, паперові рушники та копірка.

Збережімо зелені легені планети!

Відомо, що папір виготовляється з деревини. Дослідження показують, що паперова промисловість знаходиться на 4 місці з виділення газів, які викликають глобальне потепління. За минулі 50 років приблизно половина світового лісового покриву була знищена, насамперед через неоптимальне використання лісових ресурсів.

Щодня у світі виробляється близько 650 тисяч тонн паперу, а викидається майже 500 тисяч тонн, оскільки їх не включають у процеси повторної переробки паперу. Якщо вдруге переробити тонну паперу, можна заощадити 17 дерев віком близько 30 років, 26 000 літрів води, 3 кубометри родючої землі, 240 літрів пального, 4000 кіловат-годин електрики. Тільки цієї електроенергії достатньо, щоб протягом року забезпечувати середню сім’ю.

Для вторинної переробки паперу потрібно майже в два рази менше енергії, ніж для її первинного виробництва з дерева, при цьому шкідливі викиди зменшуються більш, ніж на 70 %. Здайте папір на переробку – і Ви допоможете зберегти нашу планету зеленою!

Цікаві факти про макулатуру:

Макулатура – це технічні відходи або продукція з паперу чи картону, виведена з процесу виробництва або використання, зібрана і в разі потреби відсортована. До категорії макулатури належать: некондиційний папір, газети, книги тощо, які йдуть на переробку в целюлозно-паперовому виробництві, а також побутові або виробничі відходи паперу, картону.

З макулатури виготовляють нові паперові вироби, а також туалетний та пакувальний папір. До того ж, переробка макулатури зупиняє знищення лісів (1 т газетного паперу економить 1 т дерев).

 

4 аркуш. Упаковка Тетра-Пак

Паковання типу «Tetra Pak» з-під соків

Ціну уточнюйте будь-ласка  за телефоном на день здавання вторсировини

 

Ціна залежить від якості вторсировини

або 1 бал за 1 кг до Вашого сукупного рейтингу в програмі ECODBAY  (в межах календарного року)

Паковання типу «Tetra Pak» з-під йогуртів

Інші види

Вимоги до здавання: промийте тару від залишків напою, молока чи йогурту.

Не приймаємо: брудну упаковку, із запахом.

Металеві банки з-під напоїв

Металеві банки від напоїв та консервні бляшанки

Ціну уточнюйте будь-ласка   на день здавання вторсировини

Ціна залежить від виду пляшки

або 1 бал за 1 кг до Вашого сукупного рейтингу в програмі ECODBAY  (в межах календарного року)

Інші види

Вимоги до здавання: за можливості стисніть.

Не приймаємо: металевих балончиків.

Цікаві факти про металобрухт:

Металобрухт — це вторсировина, яка високо цінується з огляду на те, що природний видобуток руд в Україні занадто витратний і екологічно згубний. Здавання металобрухту дає змогу зекономити величезну кількість природних ресурсів.

Україна переживає дефіцит металобрухту. Внутрішні потреби країни у металобрухті з початку 2017 р. задоволені лише на 79 %. Одним із чинників, що викликав внутрішній дефіцит брухту чорних металів, є поступове зменшення обсягів заготівлі металобрухту в Україні. Із 2011 р. за наступні шість років обсяги заготівлі зменшилися з 7,5 до 3,5 млн тонн за рік.

Перероблений метал використовують для виготовлення масивних металевих конструкцій: несучі балки, станини для промислових верстатів, залізничні рейки, опалювальні прилади тощо. Останнім часом його активно застосовують в автомобілебудуванні. У контейнер для металу можна класти алюмінієві та консервні бляшанки, металеві кришки.

 

5 аркуш. Склобій 

Прозорий склобій

Ціну уточнюйте будь-ласка  за телефоном на день здавання вторсировини

Ціна залежить від якості вторсировини

або 1 бал за 1 кг до Вашого сукупного рейтингу в програмі ECODBAY  (в межах календарного року)

Кольоровий склобій

Віконне скло

Інші види

Вимоги до здавання: за можливості без металевих, пластикових чи дерев’яних сторонніх елементів.

Не приймаємо: автомобільне скло з плівкою, дзеркала.

Скляні пляшки

Пляшки з-під пива

Ціну уточнюйте будь-ласка  за телефоном на день здавання вторсировини

 Ціна залежить від виду пляшки

або 1 бал за 1 кг до Вашого сукупного рейтингу в програмі ECODBAY  (в межах календарного року)

Пляшки з-під горілки

Інші види

Вимоги до здавання: чиста ззовні та з середини

 Цікаві факти про склобій. Скло – унікальний матеріал, який обертається в замкнутому циклі. Іншими словами, його можна переробляти нескінченну кількість разів без втрати якості. Зі скла виготовляють будь-які скляні вироби (плашки, банки, посуд, будівельне скло), дрібний пісок для будівництва, навіть добриво. Перероблену сировину зі скла можна продавати на спеціалізованих виробництвах цегли, плитки, водних фільтрів, кераміки та іншого. В Україні налічується 17 склозаводів, які в основному виготовляють пляшки та бутилки, рідше інши вироби. Варто відзначити, що плавлення склобою вимагає менше енергії, ніж плавлення сировини, що значно поліпшує навколишнє середовище.

Економічно вигідне використання склотари передбачає послідовний збір і сортування використаного скла за кольором. Використання склотари забезпечує економію до 25 % енергії, потрібної для переробки вапна, піску і соди як первинної сировини під час виготовлення скла.

У контейнер для скла можна класти цілі та биті пляшки з-під напоїв, ліків або косметики. Не підлягають переробці кришталь, жаростійке та ударостійке скло, кераміка.

 

6 аркуш. Небезпечні відходи

Небезпечні відходи (батарейки, енергозберігаючі лампи, медичні відходи, акумулятори, ртутні термометри та інші відходи, що містять ртуть) . До небезпечних відходів, окрім батарейок і енергозберігаючих ламп, відносяться залишки масел та масляні фільтри; рештки клею, фарби, лаку та розчинників; медичні відходи хімікати та пестициди. Всі ці відходи ні в якому разі не можна викидати на смітник, їх потрібно відносити до пунктів збору небезпечних відходів

 Деякі види відходів (наприклад, банальні батарейки або енергозберігаючі лампи), які люди бездумно кидають у смітник, надто небезпечні для навколишнього середовища. Оскільки вони токсичні і забруднюють повітря, ґрунти, поверхневі та підземні води. 

Викидати у контейнер з іншими відходами батарейку, лампочку або термометр – справжній злочин. Уявіть, лише одна пальчикова батарейка, потрапляючи на смітник, забруднює близько 20 кв м землі або 400 л води. А якщо вони ще й горять, що в основному і трапляється на смітниках, то їх шкода для здоров’я людини збільшується в десятки разів. Саме тому їх треба класти в окрему закриту банку і відносити до пунктів збору небезпечних відходів.

"Батарейки містять різні солі, кислоти і луги, а також важкі метали, які є канцерогенами. І все це отруює ґрунт, підземні води, а звідти джерела, ключі, колодязі. Словом, у воду, яку ми п'ємо. При цьому складні метали не піддаються очищенню

ЯК ПОТРІБНО УТИЛІЗУВАТИ РТУТОМІСТКІ ВІДХОДИ?
Якщо коротко: то їх потрібно здавати у спеціальні служби: у Львові наприклад працюють спеціальні буси, які стоять у визначених місцях та приймають такі відходи. Якщо говорити про приватні підприємства, заводи і т.д., - то згідно законодавству України, вони повинні здавати ртутомісткі відходи службам по утилізації, які мають ліцензію на провадження такої діяльності. В інакшому випадку компаніям загрожує штраф.

 

7 аркуш. Органічні відходи

Органічні відходи використовують для компостування. Перероблені органічні відходи – чудове добриво, в якому особливо зацікавлені агрокомпанії та й пересічні громадяни. Також з них отримують домішки до кормів для тваринницької або рибної галузі та біогаз.о: ThoughtCo

У контейнер для органіки можна класти: м’ясні та рибні відходи, овочі і фрукти, лушпиння, хліб, напівфабрикати, кондитерські вироби та інші харчові відходи, залишки від чаю і кави, кімнатні рослини та квіти, солому, листя, траву,бур’яни. Не можна класти: жирні продукти,  олію, молоко, соуси та інші рідкі харчові продукти, бур’яни з насінням

Відходи, що не підлягають переробці

Виявляється не всі паперові, пластикові або скляні відходи "однаково корисні", багато що просто засмічують собою призначену до переробки вторсировину і їх краще викинути в звичайне сміття (утилізувати).

Чому не можна переробляти деякі речі❓

docx
Додано
10 липня
Переглядів
133
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку