Тренувальні вправи. Пряме й переносне значення. Однозначні й багатозначні слова. Лексична помилка. Групи слів за значенням: синоніми, антоніми.
Номер слайду 2
Розумова розминка. Що називається лексикою?∎ Що розуміємо під лексикологією?∎ Що таке лексичне значення слова?∎ Які слова називаються синонімами? антонімами? ∎ Які слова називаються багатозначними? однозначними?∎ Що ви знаєте про пряме і переносне значення слова?
2. Прочитайте текст. Визначте, у якому реченні вжито синоніми, а в якому – антоніми. (1) Удень тут було радісно й весело. (2) У воді біліло безліч водяних квітів, над ними кружляли різні комашки. (3) Тепер усе навколо перемінилося, кущі, на яких ще мить тому гралися веселі зелені листочки, потемніли, зробилися сумні, непривітні. (4) Навкруги було так тихо, що навіть далеко в селі було чути людський гомін.
4. У реченні Хлопці грали у футбол старим м’ячем антонімом до виділеного слова є: А) молодим. Б) новим. В) теперішнім. Г) нестарим
Номер слайду 7
5. Виділене слово вжито в прямому значенні в реченні: А) Гостре словечко коле сердечко. Б) Над водами хиляться лози, лелека пливе в висоті. В) Чи буде хто, як матінка, любити, купаючи в любистку наші дні?Г) Дзвенять німою тугою ліси, коли їх ніч тремтлива обнімає.
Номер слайду 8
6. Виписати з прислів’їв антоніми1. Умій батьківщину любити, а ворога ненавидіти.2. Вчення світ, а невчення – тьма.3. Як є початок, то буде й кінець.4. Правда кривду переважить.5. Взимку сонце так сміється, що вікна плачуть.6. М’яко стелить, та твердо спати.
Номер слайду 9
7. Дібрати синоніми до виділених слів. Відважний боєць, великий будинок. Сумний чоловік, іти до школи.
Номер слайду 10
8. Знайдіть словосполучення, в яких допущені лексичні помилки : Зачиніть двері - протяг! У тебе нежить . Приберіть мусор. Увімкніть світло. Приймати участь. Більша частина. Мені повезло. Будь-яке питання. Наступний день. Прочитати вірно. Розгорнути зошит. Відчиняти ворота.
Номер слайду 11
свіжий хлібсвіжа газетасвіжа рибасвіжі огіркисвіжа сорочкасвіже обличчя. До поданих словосполучень дібрати синоніми та антоніми.