Розробка уроку з алгебри і початків аналізу на тему : Тригонометричні рівняння.
Розробка уроку з алгебри і початків аналізу на тему : Тригонометричні рівняння.
Мета уроку:
повторення й розширення відомостей учнів про тригонометричні рівняння й способи розв’язування;
розвиток умінь самостійно здобувати нові знання й використати вже отримані для розв’язку більш складних задач;
виховання навичок самоконтролю й взаємоконтролю, уміння узагальнювати й систематизувати вивчений матеріал.
Хід уроку
I. Організаційна робота на уроці:
Учитель повідомляє тему і мету уроку, попереджає, що більшу частину роботи вони виконають самостійно або працюючи в групах по 4-5 чоловік. Склад кожної групи довільний. Протягом двох уроків буде працювати група консультантів, у яку ввійдуть учні, які вірніше й швидше інших виконали тест за розв’язком найпростіших тригонометричних рівнянь.
Кожна група всі свої результати по самооцінюванню й взаємооцінюванню повинна занести в оцінний лист (Додаток 1). Це дасть можливість оцінити свою роботу на уроці. Наприкінці другого уроку буде запропонована перевірочна самостійна робота.
II. Актуалізація опорних знань:
а) повторення основних тригонометричних формул, формул коренів тригонометричних рівнянь (фронтально, “перехресне” опитування - питання задають самі учні один одному);
б) консультація по виконанню домашньої роботи (по необхідності).
III. Самостійна робота (тестування); (тест - Додаток 2).
а) виконання роботи (не більше 5 хвилин);
б) самоперевірка результатів тесту; оцінювання. Запис на дошці (критерії оцінки):
- “5” за 5 вірних відповідей;
- “4” за 4 вірних відповіді;
- “3” за 3 вірних відповіді;
- “2” за кількість вірних відповідей, менше 3.
Кількість набраних балів виставляється в оцінний лист.
в) визначення групи консультантів, робочих груп (за результатами тестування);
г) оформлення оцінних листів груп.
IV. Робота в групах:
Завдання 1: скласти опорну таблицю до теми “Розв’язування тригонометричних рівнянь”.
а) складання таблиці (один з варіантів - Додаток 3);
б) “захист” опорної таблиці. Вимоги до складання (запис на дошці):
- вірність всіх записів;
- лаконічність;
- об'ємність інформації;
- оформлення;
в) оцінювання групою участі кожного в даній роботі (оцінка виставляється в оцінний лист).
Завдання 2:
а) Розв’язок рівнянь (Додаток 4) (35 хв.). Кожній групі пропонується 5 рівнянь різної складності. Учитель консультує по необхідності групу консультантів, інші групи звертаються по допомогу до “свого” консультанта.
б) Перевірка розв’язків: учитель призначає по одному учню з кожної групи, що записує розв’язки одного з рівнянь на дошці. У цей же час група готується до “захисту” свого розв’язку рівняння. Вони повинні у швидкому темпі відповісти на питання:
- які тригонометричні формули використані при розв’язуванні?
- аналіз способу розв’язку.
- привести приклади інших способів.
Обговорення розв’язків іде по цих же запитаннях, інші групи пропонують свої способи розв’язувань (якщо вони є). У результаті кожній групі виставляється оцінка, загальна для кожного члена групи (можуть прийматися й обговорюватися “особисті думки”).
V. Рефлексія:
- чи реалізувала група себе?
- оціни свою роботу на уроці (виставляється оцінка за всю роботу на уроці).
VI. Перевірочна самостійна робота (30 хв.) (Додаток 5).
VII. Підсумок уроку: виставляння оцінок з оцінних листів викладачем; завдання додому.
Додаток 1.
Оцінний лист
|
№ п/п |
Прізвище ім’я |
Тест |
Опорна таблиця |
Розв’язок рівнянь |
Оцінка викладача |
Підсумкова оцінка |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
Додаток 2.
Тест: розв’язати рівняння.
1. cos x –
= 0
1)
+ 2πn, n є Z, 2) ±
+ 2πn, n є Z,
3)
+ 2πn, n є Z, 4) ±
+ 2πn, n є Z.
2. sin 2x = 0
1) πn, n є Z, 2)
, n є Z,
3) 2πn, n є Z, 4) немає коренів.
3.2sinx +
= 0
1) (-1)n+1
+ πn, n є Z, 2) (-1)n
+ πn, n є Z,
3) немає коренів, 4) ±
+ πn, n є Z.
4. cos 2x + 2 = 0
1) 2πn, n є Z, 2) πn, n є Z,
3) немає коренів, 4) ±
+ 2πn, n є Z.
5.
tg2x + 1 = 0
1) –
+
, n є Z, 2) –
+ πn, n є Z,
3)
+
, n є Z, 4) –
+ πn, n є Z.
Додаток 3.
Розв’язок тригонометричних рівнянь.
Формули коренів тригонометричних рівнянь.
|
Загальні |
Частичні |
||
|
Рівняння |
Формула коренів |
Рівняння |
Формула коренів |
|
1. sinx = a, |a|≤1 |
x = (-1)narcsin a + πk, k є Z |
1. sinx = 0 |
x = πk, k є Z |
|
2. cosx = a, |a|≤1 |
x = ±arccos a + 2?k, k є Z |
2. sinx = 1 |
x = |
|
3. tg x = a |
x = arctg a + πk, k є Z |
3. sinx = –1 |
x = – |
|
4. ctg x = a |
x = arcctg a + πk,k є Z |
4. cosx = 0 |
x = |
|
|
|
5. cosx = 1 |
x = 2πk, k є Z |
|
|
|
6. cosx = –1 |
x = π + 2πk, k є Z |
Способи розв’язування деяких тригонометричних рівнянь.
1. Введення нової змінної:
π1 2sin²x – 5sinx + 2 = 0. π2 tg
+ 3ctg
= 4.
Нехай sinx = t, |t|≤1, Нехай tg
= z,
Маємо: 2t² – 5t + 2 = 0. Маємо: z +
= 4.
2. Розкладання на множники:
2sinx cos5x - cos5x = 0; cos5x (2sinx - 1) = 0.
Маємо: cos5x = 0,
2sinx - 1 = 0; ...
3. Однорідні тригонометричні рівняння:
I ступеня II ступеня
a sinx + b cosx = 0, (a,b ≠ 0). a sin2x + b sinx cosx + c cos2x = 0.
Розділимо на cosx ≠ 0.1 1) якщо а ≠ 0, розділимо на cos2x ≠ 0,
Маємо: a tgx + b = 0; … маємо: a tg²x + b tgx + c = 0.
2) якщо а = 0, те
маємо: b sinx cosx + c cos²x = 0;...
Додаток 4.
Розв’язати рівняння:
1). 2cos?x - 5sinx + 1 = 0.
2). cos4x – cos 2x = 1.
3). sin 2x –
cos2x = 0.
4). 6cos?x + 4sinx cosx = 1.
5). sin?x + 2sinx cosx - 3cos?x = 0.
Додаток 5.
Розв’язати рівняння:
1).
sin2x – cos2x = 0.
2). 3cos2x + 5sinx cosx = -1.
3). sinx +
cosx = 1.
4). 5sinx + 4sinx cosx + 5cosx = -5.
5). Знайти всі а, при кожному з яких рівняння sin²x + 5sinx cosx + аcos²x = 0 не має розв’язки.