Трикутники.Види трикутників

Про матеріал
Трикутники-одна з перших геометричних фігур,про властивості якої людство познайомилося ще в давнину. Де зустрічаються в повсякденному житті з трикутниками ?В торгівлі" Правило золотого трикутника" ,Бермудський трикутник, під час гри в біль'ярд та ін.
Перегляд файлу

Математика,      5 клас

Урок –  з елементами дослідження

     Тема. Трикутник та його види

     Мета: домогтися засвоєння учнями поняття трикутника,  формули периметра трикутника; формувати первинні уміння будувати трикутники за двома сторонами і кутом між ними та за стороною і прилеглими до неї кутами за допомогою транспортира та лінійки. Сприяти розвитку пізнавального інтересу, самостійності, уміння досліджувати, навичок самоконтролю. Виховувати культуру спілкування , культуру геометричних побудов, усного мовлення, працьовитість, патріотичні почуття до України.

     Тип уроку. Урок засвоєння знань, формування умінь.

Завдання: забезпечення оволодіння учнями мовою геометрії, розвиток їх умінь виконувати геометричні побудови за допомогою геометричних інструментів (лінійки, транспортира).

     Обладнання: моделі трикутників, карточки настрою, креслярське приладдя, транспортири, картки із завданнями,    алгоритми-рисунки,

Девіз:

     Міркуй точно, відповідай чітко, будуй естетично, записуй правильно та швидко.

Епіграф:

     Те, що незрозуміло, потрібно з’ясувати.     

                                                                                        Конфуцій 

 

Структура уроку:

Етап

Тривалість

  1.  

Організаційний момент

1 хв.

  1.  

Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми, мети уроку                                       

 

4 хв.

  1.  

 Засвоєння нових знань. Практична робота

 1.Знаходження периметра за готовими  трикутниками

   2.Пояснення вчителя на дошці

    3. Самостійна робота в зошитах

15 хв.

  1.  

       Розповідь про трикутники

  Фізкультхвилинка (Музична, відео)

5 хв.

  1.  

Закріплення знань. Формування первинних умінь

 Завдання №1 на побудову трикутника

 Один учень пацює біля дошки)

 Завдання №2 на побудову трикутника

 Завдання №3 на побудову трикутника

 

15 хв.

  1.  

Підсумок уроку.

4 хв.

  1.  

Домашнє завдання

1 хв.

                                                                       

Хід уроку

І. Організаційний момент. ( 2 хв. )

       Учитель.  Всі у школі, всі здорові? (учні відповідають: «так»)

до роботи  ви готові? (учні: «так »)

На партах лежать 2 карточки: червона і синя. Покажіть, який у вас настрій на початок уроку. Ви за голову візьміться  і один одному  посміхніться!

      

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності

         Вчитель,або учень-            Олівець. Десь колись в якійсь країні(можна зробити макет олівця)

                Жив самітній Олівець.

                 Будував кути, прямі, відрізки,

                 Словом, справжній молодець!

                 Мандрувати полюбляв,

                 По всьому світу мандрував.

                 І цього разу не помилився

                 В країні  трикутників опинився

                 До нас на урок ,не запізнився

.

                 Познайомитися він   з вами  захотів,

                 Але йому не вистачило  слів.

                Спробуємо ми допомогти олівцю?

(Демонструються  різноманітні  трикутники)

       Учитель.   Тут трикутників багато, як їх можна розпізнати?

              Сьогодні ми  продовжуємо вивчаємо тему «Трикутник».

Знати:   Уміти:

                                                                   1.  Будувати трикутники за двома

1. Правило знаходження периметра            сторонами і кутом між ними;

   трикутника;                                           2. Будувати трикутники за стороною

2.Формулу периметра                                  і прилеглими до неї кутами;

3.Знаходити периметри трикутників.       

   Запишіть у зошити дату, «Класна робота».

                                                            (Учні записують у зошити)

   Запишіть тему уроку  « Трикутники»

Працювати будемо  під девізом

«Міркуй точно, відповідай чітко, будуй естетично, записуй правильно та швидко.»

  А епіграфом до нашого уроку будуть слова Конфуція

     «Те, що незрозуміло, потрібно з’ясувати».

    Отже, слухати треба уважно і відповідати на запитання

  За правильну відповідь ,виконане завдання ,учні отримують  «смайлик –настрою»,

            ІІІ  Актуалізація опорних знань 

Запитання до класу Пригадаємо . 1.Що таке геометрія?

 2.Основні поняття   (точка ,пряма)

 3. Як вони позначаються?(Великими буквами латинського алфавіт

  ту ,маленькими)

 4.Означення трикутника,його позначення

 Назвати:

А  .                                                                                                                 В

                           .   С

 

                                                                        Н           А

 .------------------------. Р                                                А

 Т                        О                                                                                            а

                             В .

           к          т          m                                                               С

м                                           к

                        t

ІV. Засвоєння нових знань. Дослідницька робота

 Вчитель пояснює як знайти  периметр трикутника на  дошці,робить запис Учитель. Всім уважно працювати, периметри трикутників відшукати.

№1. -3 Діти виконують самостійно в зошита Діти працюють з трафаретами  трикутників

   1-різносторонній, 2-рівнобедрений, 3-рівносторонній ( Після вимірювання і запису довжин сторін учні повинні обґрунтувати відповідь і на основі цього

 вчитель  говорить означення  і види трикутників

        Дослідницька робота

   (Учні досліджують трикутники)

  

Трикутник має по дві рівні сторони. Його не можна назвати рівностороннім, тому ми обираємо назву –  рівнобедрений. Рівнобедреним називається трикутник, який має дві рівні сторони.

У  трикутника всі сторони рівні, його можна назвати рівностороннім. Рівностороннім називається трикутник у якого всі сторони рівні.  Записується формула: ,а учні в зошит і виділяють її

Трикутник має  різні сторони. Його можна назвати різностороннім, тому ми обираємо назву –  різносторонній

    

 Учитель. Молодці. Із першим завданням справилися. Знайшли периметри трикутників. Ось наступне вам завдання

 Будуємо трикутники(біля дошки по черзі  2 учні по черзі  і в зошитах останні)

Завдання №1. За допомогою лінійки і транспортира побудуйте трикутник, дві сторони якого дорівнюють 5см і 4 см, а кут між ними - 50°.

Завдання №2. За допомогою лінійки і транспортира побудуйте трикутник ,  сторона якого дорівнює 5 см, а кути і відповідно дорівнюють 40° і 110°.

Завдання №3  Самостійно: 1. 6см і 4 см,70

 2.АВ=5 см, кути 60 і 100   

 Вчитель знайомить учнів з :

Алгоритм побудови трикутника за двома сторонами і кутом між ними

1.За допомогою транспортира побудувати даний кут.

2. На сторонах цього кута від його вершини за допомогою лінійки відкласти відрізки, довжини яких дорівнюють  сторонам трикутника. Отримаємо 2 точки.

3.Сполучити відрізком отримані точки.

Алгоритм побудови трикутника за стороною і прилеглими до неї кутами

1. За допомогою лінійки будуємо відрізок, довжина якого дорівнює довжині даної сторони трикутника.

2.Відкладаємо кут з вершиною в точці, що є початком цього відрізка.

3.Відкладаємо кут з вершиною в точці, що є кінцем даного відрізка по той самий бік, де було відкладено перший кут.

4.Знайшовши точку перетину сторін кутів, отримаємо шуканий трикутник.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_0004

 

 

 

Цю тему ми будемо вивчати в 7 класі,більш  докладніше

V. Фізкультхвилинка

  Встаньте діти, всі тихенько

  Посміхніться ,всі гарненько

   Вправо,вліво – нахилились

   Веретенцем - покрутились

   Раз присіли,два присіли

    І за парти, тихо сіли

 

VІ. Робота з підручником №319

 Умову записує вчитель на дошці

Вчитель

1.  Завдання виконали, означення  сформулювали.

    Перевірю  як ви їх запам'ятали !

Відгадайте загадки

1.Рівних він сторін не має,

Як трикутник називаємо? ( Різносторонній )

2.Цей трикутник особливий:
Має дві сторони рівні.
Серед інших виділяємо,

Як трикутник величаємо? ( Рівнобедрений )

3.Всі три сторони у нього
Рівні як одна.

Про який трикутник мова

Кожен учень знає? ( Рівносторонній)

VІІ. Підсумок уроку. Вчитель перевіряє як діти оцінили  свою роботу на уроці

VІІІ. Домашнє завдання

Виконати  №320 з підручника

Додатково для кожного учня:

1. Знайдіть периметр трикутника зі сторонами 6см, 8см, 8см. Накреслити

2. Знайдіть периметр трикутника зі сторонами 14см, 17см,17см.

5. Знайдіть периметр  трикутника всі сторони якого дорівнюють по 24 см.

 

 

 

 

 

 

Наталя Забіла. Вірші (читає Ірина Ключковська, директор МІОК) | Крок до  УкраїниНабор желтых смайликов. | Премиум векторы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

                                                                                  

 

Використано ресурси  інтернету

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
5 грудня 2020
Переглядів
686
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку