Систематизувати та узагальнити вивчений учнями впродовж навчального року навчальний матеріал,який стосувався знань про життєвий і творчий шлях письменника,зміст їх творів,понять з теорії літератури;розвивати культуру зв`язного мовлення,читацькі навички,збагачувати словник школярів;формувати естетичні смаки,кругозір,світогляд;виховувати почуття любові до книг,рідної мови,пошану до митців слова,відповідальність за доручену справу.
Літературний турнір для учнів 10-11 класів
Мета:Систематизувати та узагальнити вивчений учнями впродовж навчального року навчальний матеріал,який стосувався знань про життєвий і творчий шлях письменника,зміст їх творів,понять з теорії літератури;розвивати культуру зв`язного мовлення,читацькі навички,збагачувати словник школярів;формувати естетичні смаки,кругозір,світогляд;виховувати почуття любові до книг,рідної мови,пошану до митців слова,відповідальність за доручену справу.
Хід турніру
Учитель:Шановні учні!Сьогодні ми проведемо літературний турнір «Хто багато читає,той багато і знає».
Художник літературно зображує життя природи й суспільства в картинах і образах. Вона розповідає переважно про внутрішній світ людей,про їхні взаємовідносини,настрої,прагнення і вчинки,думки й переживання;Впливає не тільки на розум,але й на почуття. Сподіваюся,що турнір переконає вас,шановні учні,у тому ,що варто читати і знати твори наших письменників. Тож успіхів і творчого натхнення!
У кожній грі беруть участь команди. Оцінювати турнір буде компетентне журі…
10 клас
Тур 1
Найкращий знавець теорії літератури
1.Зумисно надмірне повторення однакових приголосних звуків з метою створити звуковий образ зображуваного або посилити інтонаційну виразність мови.(Алітерація)
2.Трискладова стопа з наголосом на другому складі.(Амфібрахій)
3.Зумисно надмірне повторення однакових голосних звуків для посилення милозвучності мови.(Асонанс)
4.Сатиричний художній прийом у літературі,заснований на явному спотворенні,перебільшенні применшенні зображуваного,на поєднанні різких контрастів.(Гротеск)
5.Один із жанрів лірики медитативного,журливого,меланхолійного змісту.(Елегія)
6.Художній напрям у європейському мистецтві в ХVІІ- на початку ХІХ ст.(Класицизм)
7.Пісні релігійного змісту,створені біблійним царем Давидом.(Псалми)
8.Невеликий за обсягом вірш і музичний твір про кохання,призначений для сольного співу з інструментальним акомпанементом.(Романс)
9.Роман,у якому змальовано історичні події в хронологічній послідовності.(Роман-хроніка)
10.Система подій,у яких розкриваються характери персонажів і розв'язуються суперечності між ними.(Сюжет)
11.Двоскладова стопа з наголосом на першому складі.(Хорей)
12.Троп,що пояснює ознаки одного явища за допомогою іншого,чимось подібного на нього.(Порівняння)
II Тур
Упізнай письменника за його творами.
1.Роман«Хмари»,повісті:«Микола Джеря»,«Кайдашева сім’я»,«Бурлачка«,«Старосвітські батюшки та матюшки»(І.Нечуй-Левицький)
2.Романи:«Хіба ревуть воли ,як ясла повні?», «Повія», повісті: «П´яниця», «Лихі люди», п’єса «Лимерівна», оповідання«Лихий попутав». (П.Мирний)
3.Комедії:«Мартин Боруля»,«Сто тисяч»,«Хазяїн»,«Суєта»,«Бондарівна»,«Безталанна».(І.Карпенко Карий)
4.Драма:«Талан»,п’єса«Не судилось»,комедія«За двома зайцями», повість:«Облога Буші».(М.Старицький)
5.Найвідоміші збірки: «Зів’яле листя»,«З вершин і низин», поема:«Мойсей»,роман:«Перехресні стежки»,драма:«Украдене щастя»,(І.Я.Франко)
6.Оповідання:«Харитя»,«Ялинка»повісті:«Тіні забутих предків», новела:«Подарунок на іменини»,«Intermezzo»(М.Коцюбинський)
7.Повість:«Людина»,«Царівна», «В неділю рано зілля копала», (О.Кобилянська)
8.Збірки новел:«Синя книжечка»(1899),«Камінний хрест»(1900),«Дорога»(1901),новели:«Новина»,«Сини»,«Марія»(В.Стефаник)
9.Драма – феєрія:«Лісова пісня»,цикл:«Сім струн»,поезії:«І все – таки до тебе думка лине»,«Contra spem spero», поема «Одержима», драма «Бояриня» (Леся Українка)
10.Збірки«Ліричні поезії»(1911),«В сяйві мрій»(1913),поема «Лісова ідилія»,вірші«За Україну»,«Інфанта»,поема«Євшан – зілля»(М.Вороний)
11.Збірки « З журбою радість обнялась», « Будь мечем моїм!»,драматичний етюд « По дорозі в Казку»,вірші « Айстри», «О слово рідне! Орле скутий!», « Ти знов прийшла».(О.Олесь)
12.П’єси «Гріх», « Закон», « Брехня», « Чорна Пантера і Білий Ведмідь», збірка « Краса і сила»,новела « Момент». ( В .Винниченко)
ІІІ ТУР
Назвіть твір і його автора
1. Це нечиста сила мене давила… Двадцять пасок з’їла в Києві, а за двадцять першою такий гріх трапився. Послинив нечистий усе лице й губи, й щоки. (І.Нечуй – Левицький «Кайдашева сім’я »)
2 .»Ні! Я жива! Я буду вічно жити!
Я в серці маю те, що не вмирає» ( Л. Українка «Лісова пісня»)
3. «Я утомився. Бо життя безупинно і невблаганно іде на мене, як хвиля на берег. Не тільки власне, а й чуже. Я не можу розминутися з людиною. Я не можу бути самотнім (М.Коцюбинський «Intermezzo»)
4. Опівночі айстри в саду розцвіли
Умились росою, вінки одягли
І стали рожевого ранку чекать
І в райдугу барвів життя обирать (О.Олесь «Айстри»)
5. «Всі люди випроваджували Івана. Він ішов зі старою, згорблений…Аж, як усі зупинились перед хрестом, що Іван його поклав на горбі…-Видиш, стара, наш хрестик? Там є відбито і твоє намено… (В.Стефаник «Кам`яний хрест»)
6. «Ледве що почув старшу звістку, як уже й перетиснувся крізь товпу перед хатою і опинився коло мертвого брата» (О.Кобилянська «Земля»)
7. «Нового купувать не хоче, а від того халат і від кожуха повітря смердить! Он, як люди багатіють! Учіться!» (І.Карпенко – Карий «Хазяїн»)
8.О, Ізраїлю, ти той посол,
І будущий цар світу!
Чом не тямиш посольства свого
І його заповіту? (І.Я Франко «Мойсей»)
IV ТУР ЛІТЕРАТУРНИЙ ДИКТАНТ
V ТУР
Хто з письменників народився…
1. Хто з письменників народився 25 листопада 1838р. в містечку Стеблеві, нині – Корсунь – Шевченківський район, що на Черкащині, у родині священика? (І.Я.Нечуй – Левицький)
2.Хто з письменників народився 13 травня 1849 р. в м.. Миргороді,що на Полтавщині,у родині дрібного чиновника? ( П. Мирний)
3.Хто з письменників народився 17 вересня 1845 р. в с. Арсенівці поблизу Єлисаветграда ( нині - Кіровограда ) у родині управителя поміщицького маєтку? ( І.Карпенко – Карий )
4.Хто з письменників народився 14 грудня 1840 р. в с. Кліщинцях Золотоноського повіту на Черкащині у дворянській сім’ї ( М. Старицького)
5.Хто з письменників народився 27 серпня 1856 р. в С. Нагуєвичах Дрогобицького повіту,що на Львівщині в родині сільського коваля ( І.Я.Франко)
6.Хто з письменників народився 9 березня 1814 р. на Черкащині у с. Морицях у кріпацькій родині ( Т.Г.Шевченко)
7.Хто з письменників народився 27 листопада 1863 р. у м.. Гуре – Гуморулуї на півдні Буковини ( нині це територія Румунії)? ( О. Кобилянська)
8.Хто з письменників народився 25 лютого 1871 р. в м. Новограді – Волинському,тепер Житомирської області в інтелігентній заможній сім’ї? ( Л. Українка)
9.Хто з письменників народився 5 грудня 1878 р. на хуторі біля містечка Білопілля ( нині – Сумська область ) у сім’ї дрібного службовця,який походив із чумацького роду? ( О.Олесь)
10.Хто з письменників народився 5 грудня 1931 р. на Полтавщині в с. Шилівці в селянській родині? ( Т.Тютюнник)
11. Хто з письменників н6ародився 8 січня на Полтавщині в с.Біївці в селянський родині? ( В. Симоненко)
12. Хто з письменників народився 10 вересня 1894 р. а с. В’юнище ( тепер у скаладі смт. Сосниці),що на Чернігівщині,у родині неписьменних селян? ( О.Л. Довженко)
11 клас
І тур
Найкращий знавець теорії літератури
1.Трискладова стопа з наголосом на першом у складі(Дактиль)
2.Неримований вірш(Верлібр)
3.Напрям у мистецтві ХVІ – ХVІІІ ст. Для нього характерні і декоративність,символічність,умовність,контрастність(Бароко)
4.Різновид рими,у якому збігаються приголосні,але не збігаються наголошені голосні(Дисонанс)
5.Повість написана з урахуванням специфіки кіно,із застосуванням кінематографічних прийомів оповіді та монтажу(Кіноповість)
6.Троп,у якому ознаки одного явища переносяться на інше явище за подібністю між ними(Метафора)
7.Великий за обсягом епічний твір,де порушені важливі суспільні й духовні проблеми. Має кілька сюжетних ліній,багато героїв,життя яких зображено у взаємозв'язках(Роман)
8.Різновид роману,композиція якого складається із самостійних новел,об'єднаних спільною ідеєю,темою,проблематикою(Роман у новелах)
9.Двоскладова стопа з наголосом на другому складі(Ямб)
10.Чотирнадцятирядкова строфа п'яти – або шестистопного ямба,що складається з двох чотиривіршів і тривіршів з римуванням:абаб а баб ввд еед(Сонет)
11.Різновид гуморески,у якому поєднано жанрові особливості гумористичного оповідання,анекдоту(Усмішка)
12.Невеликий літературно – публіцистичний твір-сатиричного,викривального жанру на злободенну тему(Фейлетон)
ІІ тур
Упізнай письменника за його творами
1.Найвідоміші вірші:«Ви знаєте,як липа шелестить»,«Арфами,арфами»,«О панно,Інно…»,«Пам'яті тридцяти»,«Одчиняйте двері»…(П.Тичина)
2.Найвідоміші збірки:«Прелюди»(1913),«Дерзане» і «Кверофутуризм»(1914),«П'єро задається»,«Сучасні вірші»(1931),«Китай в вогні»(1932) (М.Симоненко)
3.Найвідоміші збірки:«На білих островах(1910),«Під осінніми зорями»(1918),«Троянди і виноград»,«Далекі небосхили»(М.Рильський)
4.Новели:«Дорога й ластівка»,«Наречений»,«Я(Романтика)»,«Кіт у чоботях»,роман«Вальдшнепи»(М.Хвильовий)
5.Роман«Вершники»,збірка оповідань«Мамутові бивні»,роман«Майстер корабля»,роман«Чотири шаблі»((Ю.Яновський)
6.Фейлетони:«Чукрен»,«Чухраїнці»,усмішки«Заєць»,«Як засмажити коропа»,«Як варити і їсти суп з дикої качки»,«Мисливські усмішки».(О.Вишня)
7.Комедія«Мина Мазайло»,драма«97»,роман«Трохим Леміш»,«Маклена Гроса»(М.Куліш)
8.Памфлет«Чому я не хочу вертати на "родіну"?»,романи:«Тигролови»,«Сад Гетсиманський»,«Огненне коло»,«Людина біжить над прірвою»(І.Багряний)
9.Кіноповісті:«Земля»,«Щорс»,«Арсенал»,«Україна у вогні»,«Поема про море»,«Зачарована Десна»(О.Довженко)
10.Найвідоміші збірки:«Проміння»(1957),«Вітрилі»(1958),«Зоряний інтеграл»,«Неповторність»,роман«Маруся Чурай»(Л.Костенко)
11.Найвідоміші романи:«Людина і зброя»,«Тронка»,«Циклон» «Берег любові», «Твоя зоря», «Собор» (О.Гончар)
12.Найвідоміші романи: «Диво», «Я, Богдан», «Роксолана», «Смерть у Києві», повість «Дума про невмирущого» (П, Загребельний)
III тур
Розгадай псевдонім
1.Олександр Олесь –(О. Кандиба)
2.Олена Пчілка – (О. Косач)
3.Дідусь Кенар – (Л. Глібов)
4.Остап Вишня – (П.М. Губенко)
5.Іван Багряний – (І. Лозов,ягін)
6.І. Нечуй-Левицький – (І. Левицький)
7.Панас Мирний – (П.Рудченко)
8.І.Карпенко-Карий – (І.Тобілевич)
9.ЛесяУкраїнка – (Л.П.Косач)
10.М.Хвильовий – (М.Г.Фітільов)
11.Василь Барка – (В.К.Очерет)
12.Олег Ольжич – (О.Кандиба)
IV тур
Літературний диктант
1.Кто написав вірш «Арфами арфами»? (П.Тичина)
2.За жанром «Вершники» Ю.Яновського? (роман у новелах)
3.Яке завдання дала Рина подрузі Улі у комедії «Мина Мазайло» М.Куліша? (закохати в себе Мокія)
4.Назвіть прізвище Григорія у романі І.Багряного «Тигролови» (Многогрішний)
5.Кого з українських письменників 1920 р. називали «королем українського тиражу»? (О.Вишня)
6.З якого твору взятий уривок: «Багато бачив я гарних людей, ну такого як батько не бачив…» (О Довженко «Зачарована Десна»)
7.Сивоок, його дід Радим, сирота Ісса, князь Ярослав Мудрий, Шуйця – це герої роману…(П Загребельного «Диво»)
8.Кому з діячів українського кіно Ліна Костенко присвятила вірш «Незнятий кадр незіграної ролі»? (І.Миколайчуку)
9.Назвіть героїв «любовного трикутника» у новелі Г.Тютюнника «Три зозулі з поклоном» (Марфа, Михайло,Софія)
10.Кого 28 серпня 1985 року в с. Кучино Пермської обл.. у таборі ВС-389/36 відправили в карцер за те,що читаючи книгу в камері,оперся ліктем на нари? (В.Стуса)
11.Маруся Чурай кохала… ( Гриця Бобренка)
12. Автор роману «Северин Наливайко» (1933) це… ( М. Вінграновський)
ТУР V
УСТАНОВІТЬ ВІДПОВІДНІСТЬ МІЖ ПРІЗВИЩАМИ АВТОРІВ ТА ЇХНІМИ ТВОРАМИ.
1.Д.Павличко «Мина Мазайло»
2. О. Вишня «Зачарована Десна»
3.М.Хвильовий «В житах»
4.Драч «Поза межами болю»
5.М.Куліш «Місто»
6.О.Довженко «Два кольори»
7.В.Підмогильний «Я(Романтика)»
8.Г.Косинка «Балада про соняшника»
9,О.Турянський « Мисливські усмішки»
10.Тютюнник «Диво»
11.П. Загребельний «За мить Щастя»
12.О.Гончар «Три зозулі з поклоном»