Урок № 1
Тема: Тварина – живий організм
Мета: Формувати уявлення про значення тварин у природі і цінність їх для людей, про види тварин, про особливі ознаки тварин; розвивати вміння розрізняти тварин одного і кількох видів; формувати вміння міркувати за аналогією, порівнювати; виховувати оцінне ставлення до власних вчинків та вчинків інших людей у ставленні до природи.
Державні вимоги щодо рівня
загальноосвітньої підготовки учнів:
називає:
- середовища існування тварин;
- прояви життєдіяльності тварин;
- органи тварин;
описує:
- будову тіла тварин;
- відмінності тварин від рослин та грибів;
характеризує:
- живлення тварин;
висловлює судження
щодо значення зоологічних знань.
Обладнання і матеріали: таблиці, малюнки із зображенням тварин різних видів.
Базові поняття і терміни: зоологія, середовище існування, живлення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класу до уроку. Перевірка присутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Очікувані результати (Фіксуються на дошці)
• довести, що тварини належать до живої природи;
• з’ясувати, яке значення для людей мають тварини;
• дізнатися, як люди розрізняють тварин;
• зрозуміти, чим відрізняються тварини різних видів;
• навчитися помічати, що тварини — наші менші друзі, і виховувати в собі бережливе ставлення до них.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Бесіда.
— Що належить до живої природи, крім рослин?
— Що спільного між рослинами і тваринами?
— Яке значення мають тварини в природі й житті людей?
1. Коло бабусі сидить у кожусі,
Проти печі гріється,
Без водички миється. (Кіт)
2. Герой мультфільму «Ну, постривай!». (Вовк)
3. Голодна — мукає, сита — жує, Всім дітям молоко дає. (Корова)
4. Дуже довга в неї шия,
Ще й смугаста, як змія.
Через це через паркан
Заглядає, наче кран. (Жирафа)
5. Герой казки І. Франка «Фарбований...». (Лис)
6. Хто у африці живе,
Цілий день банан жує?
Дражнить всіх мале звірятко.
Хто це, діти?.. (Мавпенятко).
7. Зубатий приятель Чебурашки. (Крокодил)
ІV. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди.
— Світ тварин багатий та різноманітний. Як ви гадаєте, де живуть тварини? (Відповіді учнів.)
— Отже, тварини живуть усюди: в океанах і морях, у лісах, на луках, у пустелях, горах.
2. Розгляд малюнків із зображеннями тварин.
Мал.. Кішка свійська Мал.. Дельфін - білобочка Мал.. Кріт - сліпець
— Чим відрізняються кішка, дельфін, кріт?
— Як вони рухаються?
Твердження. Якщо тварини відрізняються між собою за формою тіла, розмірами, зовнішнім виглядом, забарвленням, то говорять, що вони належать до різних видів.
3. Повідомлення експерта.
— На Землі відомо близько 2 млн видів тварин, а в Україні живе понад 50 000 видів.
Особливими у тварин є ознаки, яких не мають інші організми. Тварини переміщуються. Як?
Мал.. Пересування тварин
V. Узагальнення і систематизація знань
Хвилинка-цікавинка.
1 - й з н а в е ц ь т в а р и н. Найбільший птах — страус: заввишки 2,7 м, 90 кг маси тіла. Найменша з пташок У світі — колібрі: маса 1,5 г, тобто вона в 50 тис. разів легша за страуса.
2 - й з н а в е ц ь т в а р и н. Найвища тварина — жирафа, її зріст — до 5 м.
Найменша тварина — землерийка, її малятко важить не більше 2 г. Найбільші тварини — блакитні кити: маса 150–180 т, завдовжки 33 м
VІ. Домашнє завдання.
1. Опрацювати матеріал підручника.
2. Провести спостереження за тваринами, що живуть у вас вдома.
План спостереження
А) Назва тварини.
Б) Як рухається, переміщується.
В) Як і чим живиться.