Барабанова Марія Михайлівна,
вчитель біології
вищої кваліфікаційної
категорії,вчитель-методист
Чернівецької загальноосвітньої
школи І – ІІІ ступенів №28
Тема. Вступ. Тваринний світ – складова частина природи.
Тварина – живий організм.
7 клас
Мета. З'ясувати місце тварин в системі органічного світу,виходячи із
загально-біологічних закономірностей;розкрити основний зміст
зоології,як біологічної науки,науки про тварин;розвивати навики
самостійної роботи з підручником;аналізувати,порівнювати,робити
відповідні висновки;продовжувати формування екологічної свідомості
школярів через емоційно-образне сприйняття природного середовища.
План уроку.1. Зоологія – наука про тварин.
2. Різноманітність тварин і їх середовища існування.
3. Подібність тварин з рослинами і їх відмінності.
4. Охорона тваринного світу.
Епіграф. ...Все на Землі,все треба берегти.
І птаха,й звіра і оту тваринку.
Не чванься тим,що цар природи ти.
Бо,врешті,ти – лише її частинка…
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання. Таблиці «Будова рослинної та тваринної клітини»,презентації,
Червона книга України,малюнки тварин,опорні схеми,таблиці,
портрет,портрет Арістотеля, підручник,робочий зошит.
Терміни. Фауна,флора,зоологія,одноклітинні,багатоклітинні,колоніальні
організми,прокаріоти,еукаріоти.
I. Організаційний етап
Привітання(елемент тренінгу).
II. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель. Всіх запрошую у казкову подорож по країні «Зоологія».
Звучить вірш.
Були у Матері – Природи
Дві донечки такої вроди:
Хто їх побачив хоч на мить,-
Не зміг забути й розлюбить.
Голубооку звали Флора,
У неї очі наче зорі.
Завжди замріяна,тендітна,
Ласкава,ніжна та привітна.
Обидві світ живий любили,
Відтак його боготворили.
Тож вирішила мудра мати
В придане їм дарунки дати.
Мрійливій Флорі – світ рослинний,
А жвавій Фауні – тваринний,
Щоб берегли і доглядали,
Від всього злого захищали.
Живуть в легендах і понині
Живого світу дві богині.
Про кого йдеться у вірші?(Діти висловлюють свої думки).
Вчитель. Богиню Флору,якій в дарунок Мати-Природа дала рослинний світ,ви вивчали в 6 класі.А богиня Фауна,яка в дарунок отримала тваринний
світ,крокуватиме з вами протягом навчального року і вестиме вас незвіданим
світом тварин від найпростіших,про існування яких ви,мабуть,і не здогадуєтесь,і до велетенських слонів,тигрів,левів,гримучих змій,мешканців
водойм,паразитичних червів.
А ви виступатимете в ролі мандрівників,дослідників,експертів,екологів.
III. Вивчення нового матеріалу
Перегляд презентації «Таємничий світ тварин».
Мозковий штурм:що вивчає біологія,хто вперше запропонував термін «біологія»,які науки включає біологія,що вивчають:ботаніка, мікологія, мікробіологія,анатомія,цитологія,екологія?
До нас на урок завітав гість.(Заходить дівчинка в костюмі «Зоології»).
Я – Зоологія – біологічна наука,яка досліджує будову,процеси життєдіяльності,різноманітність та поширення тварин,а також їхнє значення
у природі та житті людини. Досліджуючи тварин,зоологія не тільки збагачує
біологічну науку,але й служить основою для вирішення багатьох важливих
питань с/г,охорони здоров'я,охорони навколишнього середовища. Зоологія,як
і ботаніка,є однією з найдавніших біологічних наук.
Науковець. Перші відомості про тварин викладено в рукописах стародавніх
учених. Знаменитий давньогрецький учений Арістотель,(демонстр. портрет),
IVст.до н.е.,описав понад 500 видів – представників тваринного світу. Нині відомо близько 2-х млн. видів тварин(це найчисленніше царство),які об'єднані в 23 типи. Але ця цифра не є остаточною. Вважають,що реально в природі існує в декілька разів більше,оскільки щорічно вчені описують тисячі нових,невідомих раніше науці видів.
Дослідник.Якщо важко підрахувати кількість видів тварин,то ще складніше визначити кількість особин того чи іншого виду. Приведу такий приклад.
Зграя перелітної сарани,яку спостерігали в 1889 році,займала площу 6000 км2
і налічувала понад 40 млрд.особин (уявіть,це ми говоримо тільки про сарану).
Учені підрахували,що на кожну людину на земній кулі припадає приблизно по 250 млн. особин комах. До речі,в тому числі і на вас.
Випереджаюче завдання.
Конкурс загадок (відгадати тварину та її середовище існування).
Свої сіті розпустив,сам у засідці засів.
Та й чекає руху – стережіться мухи (павук,водне).
Голосисті тітки розпускають плітки,
Прийде дядько Бусел,стане враз тут пусто (жаби,водне).
Живе – то чорне,погане,
А умре – то червоне,рум'яне (рак,водне).
Хвостик як ниточка,само як калиточка,
А очі як насінинки (миша,грунтове).
Повний пень черешень (бджоли, наземно-повітряне).
Літом наїдається,зимою висипається (ведмідь,наземне).
Тисяча тисяч бондарів роблять хати без дворів (мурахи,грунтове).
Літає крилами,ходить ногами,
Висить догори лапками (кажан,наземно-повітряне).
Які ноги заввишки,такий ніс завдовжки.
Хату на хаті має,всім жабам рахунок знає (лелека,наземно-повітряне).
Учні роблять висновок про середовища існування тварин.
Середовищем життя для багатьох тварин є організми інших живих організмів
(перегляд презентації,випереджаюче задання). Обговорення.
За розмірами тварини бувають від 2-4 мкм,деякі найпростіші організми,а
(1 мкм=1/1000мм) і до 33 м завдовжки (синій кит).
Вправа «Мікрофон». За якими ознаками тварини відрізняються між собою?
(розміри,форма тіла,покриви,спосіб пересування,поведінка,внутрішня будова).
Робота в групах (робота з підручником).
I група. Скласти перелік подібностей тварин з рослинами.
II група.Скласти перелік відмінностей між тваринами та рослинами.
III група. Використовуючи знання (біологія 6 клас)перелічити ознаки живого.
Робота в зошитах:(Ознаки живого).
Пригадайте,які організми називають прокаріотами,які – еукаріотами.
Різниця між царствами живої природи виявляється вже на рівні будови клітини.
Пригадати (біологія 6 клас) відмінності у будові рослинної і тваринної клітин
(перегляд презентації,випереджаюче завдання).
Вправа «Перестрілка запитань».
Робота в групах. Типи живлення організмів (будують схему),самостійна
робота з підручником.
Подорожуючи сторінками країни «Зоологія»,ви завжди повинні пам'ятати
про охорону її мешканців. Адже із зростанням населення Землі,з розвитком
промисловості,с/г,людина вирубує ліси,осушує водойми,розорює під ріллю цілинні степи,забруднює довкілля хімічними речовинами,цим самим руйнуючи природні середовища,де мешкають і розмножуються тварини і рослини. Внаслідок цього багато видів взагалі зникли з нашої планети,а тисячі видів перебувають під загрозою зникнення.Ознайомлення з тваринами
Буковини,які занесені до Червоної Книги України(еко-стенд).
Пошукова робота. Група екологів знайомить з «Охороною тварин.»
Еколог 1.
Перед людиною гостро постає питання: як можна запобігти зникненню видів,
зберегти різноманітність органічного світу. За підрахунками вчених,з лиця
Землі зникло понад 100 видів ссавців(дикий бик тур,дикий кінь тарпан,
сумчастий вовк та ін..),близько 100 видів птахів. Нині майже 2500 видів рослин,понад 200 видів ссавців,250 видів птахів,десятки тисяч видів безхребетних тварин на межі зникнення.
Еколог 2.
Існують Міжнародні Червоні книги та національні Червоні книги. Червона книга – це список рідкісних і зникаючих видів,що вміщує основні дані про
їхній спосіб життя,поширення в минулому та в наш час,заходи щодо їхньої
охорони. Відловлювання чи знищення тварин,занесених до Червоної книги,а також руйнування місць їхнього проживання карається законами України.
Еколог 3.
До Червоної книги України занесено 2 види кишковопорожнинних,2 види – круглих червів,7 – кільчастих,26 –ракоподібних,3 – багатоніжок,173 – комах,12 – молюсків,2 – круглоротих,32 – риб,5 – земноводних,8 – плазунів, 67 – птахів,41 вид – ссавців.
Еколог 4.
Нині у світі налічується понад 20 тисяч заповідних територіальних комплексів. Їх площа дорівнює,приблизно, 92 млн.га,що становить 1,6%
території суходолу.
В Україні існує 20 заповідників,великі заповідні території належать
національним паркам,заповідно-мисливським господарствам. Функціонує
понад 1500 державних заказників і 3700 невеликих заповідних об'єктів, урочищ,пам'яток природи і парків.
Запам'ятайте,діти!
Все на Землі,все треба берегти.
І птаха,й звіра і оту тваринку.
Не чванься тим,що цар природи ти.
Бо,врешті,ти – лише її частинка…
Так,частка невелика і залежна.
Цю істину сприймай беззастережно,
Якщо береш,то треба й віддавати,
Коли й надалі хочеш царювати.
IV.Узагальнення та систематизація знань
Біологічний диктант.
1.Тварини,які живляться за рахунок інших живих істот і завдають їм шкоди –
……(паразити);
2.Організми,клітини яких не мають ядра називаються - ……(прокаріоти);
3.Організми,які складаються з групи однакових клітин,сполучених між
собою - …..(колоніальні);
4.Тварини,що живляться органічними речовинами,що розкладаються -……
(сапротрофи);
5.Організми,які використовують для свого живлення готові органічні
речовини - ……(гетеротрофи);
6.Організми,клітини яких мають ядро - ……(еукаріоти).
V.Підсумки уроку
Рефлексія: «Я знаю…», «Я вмію…», «Я зможу…».
Оцінювання.
VI. Домашнє завдання
Вивчити §1,повторити «Будову клітини гриба»,«Живлення рослин»,
(6 клас),скласти кросворд,міні-твір,або відтворити у віршованій формі своє ставлення щодо охорони тварин (на вибір).