Чернігів 2020р.
|
Вже ти гой єси, Макошь-матінка! Макошь-матінка, всьому люду отрадушка! Освяти ти мою доленьку! Прибери зі стежки лишенько, всяку біду да Маят! Нитка моя рівним-рівна, а доля щастям повна! І в поле і в будинку! |
У наш час охоронні властивості домової різьби забуті більшістю населення. Так все ж, що позначають будинкові символи? Що і від кого вони охороняють? Один з таких символів – Макош.
Мокош, Макош (Мокоша) — слов'янська язичницька богиня родючості. Культ цієї богині був настільки поширений, що Мокош навіть входила до пантеону богів. Деякі сучасні дослідники вважають Мокошу дружиною Велеса. Виступаючи як посередниця між небом і землею завжди зображувалась з руками, піднятими до неба (весняний образ), слугувала джерелом тепла та вологи (на відміну від літнього образу, де руки опущені до землі, породжуючи зерно, готове до нового врожаю). Мокоша — покровителька дощів та весняних обрядодійств, пов'язаних з ними, покровителька пологів і заступниця породіль, господиня й цариця водоплавних птахів, змій і жаб. У її володіннях, а отже, й під її владою, перебувають русалки й берегині. Вона крім того — володарка риб, і теж може поставати в риб'ячому образі. Макош, як оберіг слов'янської богині, використовувався ще в ті часи, коли наші предки сповідували язичництво. Вважався жіночим символом, що захищав від бід, дарував сімейне щастя, благополуччя в будинок, гармонію у відносинах з чоловіком, а також благополуччя дітей. Незаміжні дівчата також почитали цю богиню, просили у неї швидкого приїзду сватів і щастя в сімейному житті.
Мокош вважається покровителькою прядіння і ткацтва. Символами Богині є прядка і веретено. Вона вважалася геніальної ткалею, але пряла не нитки, а долі всього живого на Землі. У цьому Макоші допомагають дві сестри - Доля і Недоля, вони за допомогою ниток і ножиць відміряють тривалість життя і долі людей. Прядіння — доволі поширений міфологічний мотив, пов'язаний із жіночими персонажами, джерелом життя і смерті, долі, родючості. Шматок білої тканини — це атрибут богині. Мокош одержувала в жертву снопи льону та вишиті рушники, які вішали на деревах.
Слов'янський оберіг Макош вишивали на одязі, на рушниках [Див. Додаток 1], а також був поширений в домовому різьбленні. Зображення Берегині зазвичай розміщується в центрі верхньої частини лиштви. Її фігура зазвичай сильно стилізована, часто тіло утворено сплетінням рослин, змій і т.п., але в будь-якому випадку можна вгадати голову, розкинуті руки і ноги. Якщо «руки» у фігурки підняті - прохання дати небесну воду і світло, з опущеними руками - звернення до Мати Сирий Землі. Нерідко в тілі Берегині поміщали паросток - символ зародження життя, родючості.
Етапи створення панно «Макош»
Переглянув багато літератури та інтернетджерела я вибрав схеми Макоші для вишивки хрестиком. Мені сподобалася схема №5 та накреслив її в техніці плосковиїмчастого різьблення [Див. Додаток 2].
Додаток 1
Додаток 2
Додаток 3
Додаток 4
Додаток 5
Додаток 6
Додаток 7