ТЕМА: У світі природи взимку.
МЕТА: удосконалювати навички спостереження за погодою, ознайомити з природними ознаками зимових місяців, походженням їх назв, народними прикметами про зиму, поняттям «ожеледиця» ;
розвивати увагу, спостережливість, уміння порівнювати і узагальнювати, чітко висловлювати свої думки;
виховувати інтерес до вивчення природи, почуття колективізму, відповідальність, старанність.
ОБЛАДНАННЯ: презентація до уроку «Зима», медалі розумників, сніжки, картки.
ТИП УРОКУ: УРОК-ТЕЛЕПЕРЕДАЧА.
ПЕРЕБІГ УРОКУ:
• ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
1. Віршоване привітання.
Стратегія: « Розминка»
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ РОБОТИ СТУДІЙ.
Вправа: «Очікування»
ІІІ. ПІДСУМОК ФЕНОЛОГІЧНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ.
1. Станція : « Гідрометцентру »
2.Вправа «Мікрофон»
ІV. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
1. Студія : « Розумники і розумниці»
а) робота по картках;
б) фронтальне опитування.
V. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
1. Студія : « Подумай».
2. Вправа: «Мозковий штурм»
3. Студія «Відгадай!»
VI. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Комбіноване завдання на тренування пам’яті, уваги та швидкості реакції. VIІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
• Інформація на сьогодні:
а) розповідь учителя.
2. Студія: «Уік - енд»
Анонс.
3. Студія: «Зимові розваги»
4. Фізкультхвилинка .
Запрошую до студії: « Крок до зірок» МЗП
VII. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
• Студія: «Знайко»
• Студія: « Позмагаймось!»
• Режисерська студія:
• робота по підручнику.
• Служба розшуку:
- робота в зошитах
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Студія . « Розповіси на наступний раз »
X . ПІДСУМОК УРОКУ.
1. Студія : « Цікаві замітки »
2. Сміхопанорама.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
-Діти, сьогодні бабуся Віхола запрошує нас побувати на телебаченні.
- Ви, згодні?
Презентація ( лунає музика: « Зимова казка»)
В ефірі природнича телепередача « У світі природи взимку», з вами її постійна ведуча - я, Олена Василівна,
Я рада вітати всіх присутніх на Першому каналі УТ, тому:
І. Віршоване привітання:
Доброго ранку! Доброго дня!
Доброго вечора, сьогодні і кожного дня!
Хай не псується настрій у вас,
Хай буде мир в Україні для нас!
Сонце- як сонце, літо- як літо.
Дощик — як дощик, діти — як діти.
Кожному дому щастя бажаю.
Барвінку- цвітіння, пшениці - врожаю,
Небові - миру, голубу — неба.
Кожній дитині- всього, що треба..
Нехай усміхаються діти щодня,
Доброго ранку! Доброго дня!
Подаруємо щиру посмішку гостям! Привітаємося!.
Друзі, настрій у вас як? (гарний).
І я такої ж думки. Отож до праці.
Стратегія: « Розминка»
- Що ми візьмемо на урок?
У - увагу
Р - розум
О - обережність
К - кмітливість
II. ПОВІДОМЛЕННЯ РОБОТИ СТУДІЙ.
Наша передача монтуватиметься з різних студій.
Сьогодні у передачі (лунає музика до ефіру оркестр «Поля Маріа») картинка: «Зима»
1.Огляд погоди із станції: «Гідрометцентру »
2. Студія: «Розумники і розумниці » дасть змогу повторити вивчене.
3. До вашої уваги студія : « Подумай»
4. Студія: « Відгадай!» пропонує загадки
Гості студії: «Уік-енд » познайомлять з цікавинками
Гра в сніжки відбудеться в студії: « Зимові розваги »
Улюблена студія : « Крок до зірок »пропонує виконати пісню з рухами
На вас чекають змагання в студії: « Позмагаймось!»
Спробуємо сили у режисерській студії.
В гостях « Служба розшуку»
Гості студії: « Цікаві замітки »
Закінчить передачу – сміхопанорама.
Вправа: «Очікування»
- Що ви очікуєте від уроку?
( Побувати на телебаченні, дізнатись щось нове, попрацювати в студіях)
ІІІ. ПІДСУМОК ФЕНОЛОГІЧНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ.
Запрошую вас до першої студії:
1. Огляд погоди із станції: « Гідрометцентру »
а) Бесіда:
- Яка зараз пора року?( зима ).
- Назвіть зимові місяці? (грудень, січень, лютий)
- який місяць? ( грудень )
- яке число ? ( 4)
- стан неба? (опади )
Гра: « Мікрофон»
- Назвіть ознаки зими? ( Випав сніг, холодно, мороз…)
б) Робота в класному календарі і в зошитах.
Відмітимо стан погоди на сьогодні та в зошитах на с.62 виконайте завдання 1
Записати протилежною рукою (нейробіка)
- Як стало в порівнянні з осінню? ( холодніше )
- Чому? ( бо сонце опустилось нижче і погано нагріває землю)
ІV. ПЕРЕВІРКА ДОМА ШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
1. Студія : «Розумники і розумниці »
а) Робота по картках:
1. Записати властивості снігу.
2. Записати властивості льоду.
б). Фронтальне опитування:
- Які зміни в природі відбулися взимку?(стало холодно, сонце опустилося низько і погано нагріває землю, відлетіли птахи, люди одягаються тепліше, випав сніг, є мороз).
- Чому утворюється лід? (повітря холоднішає, охолоджується вода)
- Як утворюються крижини? ( мокрий сніг потрапляє на поверхню води, не тане, утворюючи крижану кашу, зверху падає сніг, вода замерзає, каша із снігу та води твердне і перетворюється на шматочки льоду, які злипаються й утворюються крижини)
V. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Студія : « Подумай» пропонує слідуюче .
- З чим асоціюється слово «зима»?
Вправа: «Мозковий штурм»
Зима - ..., …, …
В студії «Відгадай!» вас очікують загадки.
Стало біло навкруги -
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я.... (Зима)
Його не мили, а він блищить, його не смажили, а він хрустить. ( сніг )
Біла скатертина всю землю вкрила. (сніг)
Прийшла баба з вітрами
Та з білими снігами.
Привела з собою
Санту з бородою. (Зима і Санта Клаус)
Узори вишиває
Без голки і без нитки.
Улітку спочиває,
А взимку - дуже рідко. (Мороз)
VI. Повідомлення теми і мети уроку
Комбіноване завдання на тренування пам’яті, уваги та швидкості реакції.
о о а
п г д
о ч у с ч я
а з у м ч у
в ч и с о я
а к п к к ю
о к п к о ю
VII.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
• Інформація на сьогодні:
а) розповідь вчителя (звучить музика)
За календарем зима починається 1 -го грудня. Учені вважають початком зими 22 грудня — найкоротший день року.
Сонце в цей день піднімається низько-низько. А в природі зима настає кожного року в різний час. Початком зими вважають дату, коли встановиться стійкий сніговий покрив.
Ось і настає довгождана зима в нашій місцевості.
Скоро усе в дворі вкриється пухнастою ковдрою. Вдарив перший морозець. Він скував береги і засклить ставок суцільною джерельною шибкою. Проміння сонця відсвічуватимуться у цьому дзеркалі.
Край берега витанцьовуватимуть сонячні зайчики.
А на ставку проти ранішнього сонця заблищить рівний і чистий перший льодок.
Дрімає зимовий ліс. Холод скував дерева і запорошить їх снігом. Застиглі білі берези і могутні дуби. Життя ніби завмерло в лісі.
2. Гості студії : « Уік-енд» (розповіді про місяці) ТРИ картинки..про місяці..можна музика..гуде завірюха..
- Дорожний майстер грудень
Мости будує всюди,
Вкриває ріки кригою,Воює із відлигою:
Дороги підморожує
Ще й снігом припорошує,
Щоб на дзвінких санчатах
Новому року мчати.
- Снігом сіє в новий рік
Бравий січень-січовик.
- Вслід за січнем лютує лютий-
Холоднючий і надутий.
В народі назвали « сніжень»,
« кружень», « межень» (той, що межує з весною)
Увага!на нашій передачі рекламна пауза
НЕ ПЕРЕОХОЛОДЖУЙТЕСЬ ВЗИМКУ!!!!ЦЕ _ НЕБЕЗПЕЧНО!!!
Наш анонс (коротке повідомлення)
Намагайтеся не переохолоджуватися. Однак, якщо ви відчуваєте, що замерзли, відразу ж прийміть теплий душ, попарте ноги в гарячій воді з сіллю і імбиром, випийте гарячого чаю.
Щоб уникнути переохолодження, потрібно завжди тримати ноги в теплі.
У сильний холод дихайте через ніс.
В студії : «Зимові розваги » завдання бабусі Віхоли «Впізнай сестрицю»
- Опишіть, яка погода буде, коли розгуляється сестриця:
ХУВИТРОНА (ХУРТОВИНА)
АВІЗЯ (ЗАВІЯ)
ТЕЛЕМИЦЯ ( МЕТЕЛИЦЯ)
Фізкультхвилинка
Запрошую до студії: « Крок до зірок» МЗП
VIIІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Студія: « Знайко» запрошує «Доповнити вірш»
Гостює в нас зима
Летять, летять ________
На поле, ліс і сад,
Веселий свій _________
Танцює снігопад.
Надворі – лютий ________,
Тепла давно нема.
Заліз в копичку зайчик
І солодко _______.
Мете хвостом лисичка
Сніжок біля сосни.
В барлозі спить ведмедик,
Солодкі бачить _______.
2. Студія: « Позмагайся» пропонує гру в сніжки
Чи високо піднімається Сонце взимку над землею? (Низько)
Якого кольору небо, хмари? (Небо - сіре, хмари – сині, темні)
Які вітри дмуть взимку? (Північні)
Назвіть зимові місяці. (Грудень, січень, лютий)
Про який місяць говорять ”року початок, зимі середина”? (Січень)
Навіщо землі сніг? (Сніг захищає рослини від морозу. А ще – навесні це волога для ґрунту)
Що сталося з озерами, річками взимку? (Вони вкриті льодом)
Чому рипить сніг під ногами? (Ламаються сніжинки)
Що за срібло на деревах? (Іній)
Так чому у неживій природі відбулися зміни? (Сонце знаходиться низько над землею, погано прогріває землю)
В яку пору року відбуваються названі зміни? (Взимку)
Про яку природу ми говорили? (Про неживу)
3. Режисерська студія:
а) робота по підручнику: с. 163
- читання статті окремими учнями і обговорення
1 варіант-режисери
2 варіант-актори
Режисери задають питання, а актори відповідають:
- Як називають грудень у народі?
- Які стають дні у січні?
- Що таке ожеледь?
4. Служба розшуку:
- робота в зошитах с. 62
Завдання 1 (самостійно)
Обвести малюнки пристроїв, за допомогою яких можна дізнатися прогноз погоди ?
Завдання 2(фронтально)
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Студія . « Розповіси на наступний раз »
с. 136
X . ПІДСУМОК УРОКУ.
1. Студія : « Цікаві замітки »
Наша передача закінчується.
Сьогодні гості студії: « Цікаві замітки”
- Що цікавого ви приготували?
Прикмети зими.
Перед потеплінням шибки у вікнах в мороз запотівають.
Падає великий лапатий сніг- на негоду і сирість. ,
Гуска ховає ніс під крило- на мороз.
Якщо горобці пурхають під стріху чи дах з соломинкою в дзьобі - незабаром ударять морози.
В гостях жарти!
В студії: «Сміхопанорама »
- Які слова, що відповідають на питання «що?» живуть тільки взимку?
(Сніг, мороз, лід, сніжинки, метелиця, ковзани, лижі)
Інтерактивна вправа: « Незакінчене речення»
1. Я дякую Віхолі, що урок був……
Я дякую Віхолі, що на уроці був….
2. Чи виправдались ваші очікування ?
Наша передача закінчується.
В якій студії вам сподобалось працювати? Музика « Зимова казка»
Девіз "Першого каналу УТ- будь першим не тільки на УТ!"
Я дякую вам за роботу на уроці. Будьте добрими та ввічливими, мудрими та дружніми.
Любіть і бережіть природу!!!! Всім мирного неба!!!!