Професія – це та основна точка відліку, з якої починається все свідоме, діяльнісне життя кожної людини. Кожна молода людина, йдучи в доросле життя, прагне вибрати собі професію за покликанням. Вдалий вибір професії – це запорука того, що "не марно проживеш вік”, натхненно працюватимеш і отримуватимеш від своєї роботи велике задоволення. Зробиш помилку у виборі професії – і ти відчуєш, як тебе огорне почуття того, що ти займаєшся не своєю справою. Отже, найважливіше в житті – вчасно зрозуміти своє покликання і сказати собі: "Це - моє!”
Щоб оволодіти всіма тонкощами мистецтва приготування їжі, справжній кухар повинен: Вміти: — готувати та оформляти страви і кулінарні вироби; — готувати усі види гарячих та холодних соусів, гарнірів, солодких страв;— оформляти та відпускати різноманітні дієтичні страви;— страви для лікувально-профілактичного харчування; — відповідати за рецептури та технології виготовлення страв.
Знати: — технологію виготовлення;— вимоги до якості; — терміни та умови зберігання;— порціонування, оформлення та подавання страв;— види та особливості сервіровки столу; — правила складання меню (святкового та щоденного), заявок на продукти; — порядок ведення обліку та складання товарних звітів.
Хронологія появи деяких страв:* Приблизно 10 тис. років до н.е. у раціоні людини з'явилися пиво і хліб (пиво в пляшки розлили в 1568 році).* Приблизно 6 тис. років до н.е. поява сиру.* Приблизно 3 тис. років до н.е. люди навчилися варити суп.* У 1500 році до н.е. розпочато вживання шоколаду. Плитка шоколаду з'явилася лише в 1849 році, а молочний шоколад - в 1875.* Приблизно у 1000 році до н .е. вперше засолені огірки.* Приблизно у 500 році до н.е. приготовлена перша ковбаса.* У 490 р. до н.е. зварені перші макарони. Перший кулінарний рецепт макаронів із сиром записаний в 1367 році.
* У 1819 році винайдені спагетті.* У 4 столітті до н.е. записаний перший з тих, що дійшов до нас, рецепт салату (салат з білих бобів).* 2 століття н.е. вперше приготовані суші (японське блюдо з рису і морепродуктів).* 7 століття створено рецепт знаменитої корейської квашеної капусти кім-чи.* 15 століття вперше виготовлені млинці.* 1487-винайдені "хот-доги" (hot dogs) - булочки з сосискою, що стали національним блюдом американців.* 1610 - вперше випечені бублики.* 1621 - вперше створена технологія виробництва "повітряної кукурудзи" (попкорну).
* 1680-і роки. З'явився смажена картопля по-французьки.* 17 століття. У світове меню увійшов кетчуп.* 1739. Крекери.* 1756. Винайдено соус майонез.* 1798. З'явився лимонад (тобто газований безалкогольний напій).* 1845. Вперше виготовлено желе.* 1871. Записаний рецепт яловичини по-строганівськи (бефстроганів).* 1924. Заморожені продукти. Поява індустрії напівфабрикатів.
Синоніми слова "кухар": Кулінар - людина, майстерна в кулінарії, кухар. Куховарка, кухарка - у побуті жінка, котра готує їжу. Кашевар - кухар у військовій частині або в робочій артілі (спец.). Кок - морський, судновий, корабельний, матроський кухар. Офіцерський називається саме "Кухар". Кухмістер (від нім. Chenmeister) - кваліфікований кухар чи утримувач невеликого ресторану, їдальні (застар.).
- "Приїхали на конкурс кухарі" (х/ф, СРСР, 1977)- "Кухар, злодій, його дружина та її коханець" (х/ф, Великобританія - Франція, 1989)- "Тисяча і один рецепт закоханого кулінара" (х/ф, Грузія - Франція, 1996)- "Американська кухня" (х/ф, Франція - США, 1998)- "Повар-злодій" ( х / ф, Німеччина - Австрія, 2004, реж. Пепе Данкарт )- "Повар" (х/ф, США, 2008, реж. Грегг Саймон)- "Заєць, смажений по- берлінськи"- "Рататуй" - американський повнометражний анімаційний фільм, комедія режисера Бреда Берда.- "Смак життя " - романтичний фільм 2007 року.- "Кухня" - телесеріал 2012 року.- "Шеф" (х/ф Франція - Іспанія ) 2012 р. в головній ролі Жан Рено
Притча про професію кухаря:"Чому учень повернувся" Зібралися якось філософи і засперечалися, яка професія важливіша. Один сказав: - Учитель - найпотрібніший. Без освіти прогрес зупиниться.- Без будівельників людині ніде буде сховатися, і людство позбудеться прекрасних будівель, - заявив другий філософ.- Музиканти, художники і поети роблять наше життя особливим. Мистецтво відрізняє людину від тварин, - вигукнув третій філософ. Тут у розмову втрутився учень і одночасно слуга господаря будинку.
Вельмишановні вчені, ви забули про професію кухаря.- Тобі не положено втручатися в нашу бесіду. Кухарська справа - не мистецтво. Іди готуй обід, - розсердився господар. Учень мовчки вийшов з кімнати. У цей день обіду філософи не дочекалися, учень зник. Довелося господареві самому готувати обід. На жаль, після їжі філософи відчули себе погано і розійшлися по домівках. Господар знайшов іншого слугу. Минув час, і філософ - господар будинку, помітив, що друзі перестали його відвідувати, а сам він після їжі не здатний був міркувати.
Подумав філософ, а потім звільнив нового кухаря і послав колишньому учневі записку з однією фразою: "Кухарське справа - не ремесло, а мистецтво". Незабаром вчені мужі знову стали збиратися в будинку філософа. Обговорення переривалося тільки смачним обідом, який готував учень. - Кухарське справа - не ремесло, а мистецтво, - кожен раз зазначав господар після обіду.
Щоб стати гарним кухарем, треба багато знати, багато чому вчитися. Кулінарні секрети - не таблиця множення, їх визубрити не можна. Потрібно вміти відмінно приготувати різні страви. Багато кому здається, що професія кухаря – неважка , вивчати в ній нічого: звари, підсмаж, подай - чи велика наука? Виявляється велика. І чим більше вивчаємо технологію, придивляємося на практиці до роботи кулінарів, тим ясніше розуміємо, що бути кухарем нелегко, але захоплююче і відповідально. Це тому, що немає такого місця, де люди не користувалися б послугами кухарів.
Кухар1. а) Два кухарі — лихий борщ;б) Де багато кухарів, там собаки не голодні;в) Де багато кухарок, там борщ пересолений; …там їсти нема що;г) Де дві кухарці, там борщ несолоний ;…там собакам празник ;д) Де кухарок шість, там нема де сісти і що їсти;е)Де много кухарок, там і каша прикурена; …там рідка каша.
2. Добрий кухар і з кропиви борщ зварить.3. Добрий кухар — найкращий лікар. 4. а) Кухар з голоду, не вмирає; …не вмре;б) Кухар з голоду не згине; в) Кухаря, що вмре з голоду, годиться поховати під сухою вербою;г) Щоб кухар з голоду вмер, то й на цвинтарі не поховали б;д) Як кухарка з голоду вмирає, під припічком ховають;е) Ще жоден кухар з голоду не вмер.