Матеріал уроку поглибить знання учнів про незалежну Україну та її державні символи, учні зможуть проаналізувати етапи здобуття українським народом державної самостійності. Все це допоможе розвивати логічне мислення учнів, вміння порівнювати, аналізувати, узагальнювати і критично оцінювати історичні факти, робити висновки, відстоювати власну позицію. Виховувати почуття патріотизму та національної гідності, любов до рідного краю, розуміння своєї причетності до подій, що відбуваються в Україні, формувати переконання у нетлінності духовних скарбів України.
Україна - наш спільний дім
Мета: поглибити знання учнів про незалежну Україну та її державні символи, проаналізувати етапи здобуття українським народом державної самостійності.
Розвивати логічне мислення, вміння порівнювати, аналізувати, узагальнювати і критично оцінювати історичні факти, робити висновки, відстоювати власну позицію. Виховувати почуття патріотизму та національної гідності, любов до рідного краю, розуміння своєї причетності до подій, що відбуваються в Україні, формувати переконання у нетлінності духовних скарбів України.
Обладнання: презентація, ілюстративний матеріал, звукозаписи., вислови про Батьківщину.
Хід уроку
І.Організаційний момент. Вступне слово учителя.
- Дорогі діти! Ось і ще одні веселі канікули пролетіли на крилах теплого і ласкавого літа ! Знову вересень, і шкільний дзвоник кличе вас до праці. Кожен наступний клас —
це новий щабель вашого зростання. Тож вітаючи вас, уже із початком нового
навчального року, я щиро бажаю, щоб навчальна праця не була для вас примусовою,
хай вона приносить вам радість і хороші результати.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.
1 вересня -День знань. В цей день по всій Україні проходить перший урок.
А тему нашого уроку ви дізнаєтесь, коли пограємо в гру "Вірю - не вірю ".
Я називатиму твердження, а ви кажіть в разі чого "ВІРЮ", "НЕ ВІРЮ".
А1 – Ваня написав: "Діди вчаться в школі".
Б1 – На руках людини 10 пальців.
В1 – Коти своїм великим дзьобом клюють зкрно.
Г1 – Найбільша в світі тварина – синій кит.
Д1 – Місяць сходить зранку.
А2 – 1 година – 60 хв.
Б2 – У зайців дуже короткі вуха.
В2 – Павук – це комаха.
Г2 –Наша планета така ж червона, як Марс.
Д2 – Зозуля відкладає свої яйця в чужі гнізда.
А3 – В пустелі Сахара ростуть ялинки.
Б3 - -При змішуванні синього і жовтого отримують червоний.
В3 – Лід – це вода в твердому стані.
Г3 – Кури – перелітні птахи.
Д3 – Машини роблять з вати.
А4 – Корови несуть яйця.
Б4 – Шишкар виводить своїх пташенят взимку.
В4 –Дуб – це ягода.
Г4 – Слони їдять людей.
Д4 – Гриб відноситься до неживої природи.
А5 – Кажан – це птах.
Б5 – Київ – столиця Росії.
В5 – Найшвидше з усіх бігає гепард.
Д5 – На вербі ростуть груші.
Отож, давайте спробуємо прочитати тему нашого уроку, що у нас вийшло......................
- Для чого нам говорити про Україну?
- Як потрібно працювати, щоб урок був вдалий?
III. Розвиток знань. Слово вчителя.
Для кожного з нас Україна - найдорожча й найрідніша, бо тут ми народилися, живемо.
(Читаю вірш з дошки)
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
їм красить все їх рідний край .
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
Пропоную словесне малювання.
- Щоб ви намалювали, малюючи Батьківщину?
Усе назване вами і навіть дещо більше пов’язане з Батьківщиною ви зараз побачите переглянувши презентацію.................
Історична довідка.
Україна.........- чудова і мальовнича земля.
Пригадайте, яке свято ми відзначали 24 серпня?
Так, це свято нашої незалежності, волі, свободи, бо саме 24 серпня 1991 року було прийнято Акт проголошення незалежності України.
Якщо подивитися на карту України, то ми побачимо, що вона своїми розмірами
більша за такі держави: Данію, Швейцарію, Англію, Португалію, Голландію
разом узяті.
Аби перетнути пішки нашу країну із заходу на схід, потрібно йти 90 днів,
долаючи щодня по 30 км.
Гра «Продовж речення?»
Основний закон, за яким ми живемо .
Символічний знак держави, міста чи роду, зображуваний на монетах, печатках .
Полотнище з одною або кількох кольорів, яке е символом держави .
Столиця України .
Урочиста пісня єдності і незалежності держави .
Місцевість, де людина народилася і живе, рідний край .
Наші однокласники теж грунтовно готувались до сьогоднішнього уроку.
Надаємо їм слово.
Поетична хвилинка
Знак країни головний
Це тризубець золотий.
Він - як сонце в небі синім,
В ньому слава, в ньому сила.
В нім священне слово «воля»,
Що рятує від недолі.
Будь же, рідна Україно,
Під гербом цим вільна й сильна,
Хай про тебе в цілім світі
Знають всі: дорослі й діти.
Слова палкі, мелодія врочиста...
Державний Гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста –
Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна,
Хай чують друзі й вороги,
Що Україна вічна, незнищенна,
Від неї ясне світло навкруги.
Синьо-жовтий прапор України –
Це безхмарне небо, синє - синє,
А під небом золотіє нива
І народ - і вільний, і щасливий.
Прапор, як святиню, любі діти,
Треба шанувати й боронити.
Прапор - символ нашої держави,
Він для всіх ознака сили й слави.
Є багато країн на землі,
В них озера, річки і долини...
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди – Батьківщина.
Любіть Україну, як сонце любіть,
Як вітер, і трави, і води,
В годину щасливу і в радості мить,
Любіть у годину негоди!
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну,
Красу її, вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.
Проблемна ситуація
- Двадцять років ми живемо в незалежній Україні й повинні гордитися тим, що маємо свою державу, мову, землю, традиції і символи.
Той є справжнім патріотом, хто своїми вчинками, поведінкою, працею, знаннями і вчинками зміцнює її могутність.
Перегляд уривку про видатних українців
Переглянувши відеозапис, ви згадаєте наших співвітчизників, які своїми здобутками прославили нашу незалежну державу.
- Кого впізнали? Кого ще можемо назвати із сучасників?
- Що спільного у всіх українських людей? (мова)
Мова - душа українського народу.
- А що ще вам відомо про Україну?
Робота в групах. Склади прислів'я
Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.
Та земля мила, де мати народила.
За рідний край життя віддай.
Всюди добре, а вдома краще.
Батьківщина - мати, умій за неї постояти.
Що країна, то родина.
ІУ. Підсумок уроку.
- Про що говорили?
- Який висновок зробили?
- Чи сподобався вам урок?
1
2.