Україна в Перша світова війна

Про матеріал
Війна мала загарбницький, характер з обох боків. Втягнуто 38 країн з 59 держав світу.
Перегляд файлу

ПЛАН УРОКУ ТЕОРЕТИЧНОГО НАВЧАННЯ

Тема програми 2: «Україна в роки Першої світової війни»

Тема уроку: «Україна в Першій світовій війні»

Мета:

Навчальна: дати характеристику історичним умовам, визначити причини, наслідки, надати оцінку подіям, проаналізувати суть і наслідки війни для України;

Розвиваюча: учитися порівнювати, пояснювати, критично оцінювати історичні факти, формувати та відстоювати власні судження, робити аргументовані висновки;

Виховна:формувати почуття патріотизму та гордості за подвиги свого народу, виховувати інтерес до вивчення історії.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Методи навчання, прийоми: частково пошуковий (евристичний).

Обладнання: мультимедійний проектор, документальний фільм, картки,  атласи.

Терміни і поняття: «Військово-політичні блоки», «Агресія», «Генерал-губернаторство», «Революція», «Наступ військ», «нація».

Міжпредметні зв’язки: інформатика, українська література.

                                                    Хід уроку

І.Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Гра «Історичний волейбол» ( учень, який отримує м’яч відповідає на питання).

1.Які воєнно – політичні блоки сформувалися в Європі наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття?

2.Які країни входили до складу воєнно – політичних блоків?

3.Чому загострилися протиріччя між провідними європейськими державами на початку ХХ століття?

4. Коли розпочалась Перша світова війна?

5. Коли російські війська зайняли Львів?

6.Троїстий союз проіснував до?

7.Країна яка вперше застосувала танки?

8.Коли було засновано Антанту?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

               Розповідь вчителя. Ми з вами розпочинаємо вивчати нову тему «Україна в Першій світовій війні». Війна мала загарбницький, характер з обох боків. У цей конфлікт було втягнуто 38 країн з 59 держав світу. Бойові дії відбувались на території 11 фронтах. На Українські землі претендували  Росія, Німеччина та Австро-Угорщина.

2. Вправа «Влучна цитата»

Запитання:

1.У чому полягали основні причини І світової війни?

2. Які уроки може винести для себе сучасне українське суспільство?

              Розповідь вчителя. Україна стала ареною жорстокого військового протистояння початку XX століття - Першої світової війни. Обидва ворогуючих блоки - Троїстий союз та Антанта - претендували на її територію, багатий людський потенціал та матеріальні ресурси.

               Обидві конфліктуючі сторони намагалися залучити український національний рух на свій бік, проте активніше діяли українці Західної України. Західноукраїнське політичне середовище виносило ідею самостійності України. Тут було створено перші українські військові формування - УСС. Війна, що тривала 4 роки, принесла Україні небачені людські втрати та матеріальне розорення. Проте вона призвела до посилення українського визвольного руху.

 

 

 

 

Робота зі схемою №1

Перша світова війна 1914-1918 рр.

D:\Загрузки\image004.jpg

 

ІV. Сприйняття нового матеріалу

Розповідь вчителя.

Причини, передумови, завдання та характер Першої світової війни.

Причини:

  •          тривале перебування української нації позбавленої політичної незалежності, у складі Росії;
  •          боротьба українського народу за реалізацію права на самовизначення, та створення власної держави.

Передумови:

  •          тяжке економічне становище України у складі Російської імперії;
  •          масовий вибух революційного ентузіазму;
  •          український рух мав чітку політичну програму.

Завдання:

  •          боротьба за національну автономію України;
  •          та боротьба за демократичні та політичні права і свободи.

Характер війни: національно демократичний.

3. Показ відеофільму

Проблемне питання уроку. У чому, на вашу думку,  полягала трагедія українського народу в Першій світовій війні?

 

 

Плани воюючих сторін щодо українських територій.

          Розповідь вчителя. Перша світова війна розпочалася як протистояння двох військово-політичних блоків європейських держав — Антанти  (Англія, Росія, Франція) і Троїстого союзу (Австро-Угорщина, Італія, Німеччина). 1 серпня 1914 р. вважається днем початку війни. Австро-Угорщина намагалася зберегти своє панування в Галичині, на Північній Буковині й Закарпатті, а також захопити територію Волині й Поділля. Після вступу у війну Туреччини розроблявся план захоплення нею Північного Причорномор’я і контролю турків над акваторією всього Чорного моря.

               Царська Росія прагнула розширити територію держави до Карпатських гіp. Було висунуто тезу про «возз’єднання братів-pyсинів» (українців Східної Галичини й Північної Буковини) з великоросами. Згідно з «планом А», розробленим російським Генеральним штабом, головний удар передбачалося завдати по військових силах Австро-Угорщини, підкоривши Карпатські гори, захопити Закарпаття і згодом оволодіти Будапештом і Віднем.

4. (Бесіда)

1. Чого прагнула Царська Росія у цій війні?

2. Військові дії під час Першої світової війни (1914–1918 рр.)

               Перша світова війна почалася 1 серпня 1914 р., коли Німеччина оголосила війну Росії. Після цього західноукраїнські землі перетворилися на театр воєнних дій. 18 серпня 1914 р. почався успішний наступ 8-ї російської армії під командуванням О. Брусилова. За  досить короткий термін Росії вдалося просунутись значно у перед. З 23 серпня до кінця вересня 1914 р. тривала Галицька битва, в ході якої австро-угорські війська зазнали поразки. Галичина і Буковина опинилися під окупацією Російської імперії.

               В березні 1915 р. російська армія захопила фортецю Перемишль, яка перебувала в облозі протягом шести місяців. На захоплених територіях російська сторона утворила Галицько-Буковинське генерал-губернаторство на чолі з графом Г. Бобринським. Окупаційна влада проводила широкомасштабну русифікацію, українські гімназії, газети, журнали, книги, видавництва, бібліотеки знищувались. Було закрито «Просвіту» та заборонено українські політичні партії, спортивні молодіжні організації тощо. Крім того почалися репресії проти українських політичних та культурних діячів. Переслідувань зазнала греко-католицька церква, так, наприклад, А. Шептицького було депортовано у глиб Росії.

             В квітні 1915 р. розпочався контрнаступ німецьких і австро-угорських військ, а вже у травні 1915 р. відбувся Горлицький прорив російського фронту.  22 червня 1915 р. австро-німецькі війська вступили до Львова. До жовтня 1915 р. тривав швидкий відступ російських військ, а ж поки вони не зупинилися на лінії Кам'янець-Подільський – Тернопіль – Кременець – Дубно. 22 травня 1916 р. розпочалася  наступальна операція російських військ Південно-Західного фронту під командуванням генерала О. Брусилова.

             Тривала вона до початку червня. В її результаті російським військам вдалося знову захопити Східну Галичину (без м. Львова), Північну Буковину та частину Західної Волині. Ця подія увійшла в історію під назвою «Брусиловський прорив». У червні 1917 р. відбувся новий наступ російських сил на львівському напрямку. Проте він закінчився провалом. Росія втратила Галичину та Буковину. Після цього війна набула позиційного характеру. Військові дії виснажували супротивні сторони. І в Росії, і в Австро-Угорщині значно посилились опозиційні настрої. А вже у лютому 1917 р. в Російській імперії відбулася демократична революція, наслідком якої стало повалення царату (імперії) та приходу до влади Тимчасового уряду. Тепер українцям відкрилась можливість для відновлення своєї державності.

5. (Бесіда)

1.Чому Перша світова війна стала справжньою трагедією для українського народу.

2.Наміри всіх держав щодо України та наслідки Першої Світової Війни для України.

V.  Закріплення   знань учнів.

6. (метод мікрофон)

У чому на вашу думку  полягала трагедія українського народу в Першій світовій війні?

        Українці зазнали у війні особливо відчутних втрат, оскільки бойові дії велися практично на всій території України; вони воювали по обидва боки фронту і змушені були вбивати одне одного, захищаючи імперії, які ігнорували їхні національні інтереси.

7. Виправте помилки.

  • Більшість українських політичних сил з перших днів війни підтримували Австро-Угорщину. (Російську імперію)
  • Перша світова розпочалася 4 вересня 1907році (1серпня 1914р.)
  • Галицька битва розпочалася (20 серпня – 21 вересня 1914 р.) 18 серпня – 21 вересня 1914 р.)
  • Польське населення, що проживало в Російській імперії, зазнало переслідувань. (Німецьке)

VI. Підсумок уроку

        Наслідки війни для України та українців, змушених з обох воюючих сторін, були негайними, безпосередніми й тяжкими. Протягом усієї війни Галичина слугувала ареною найбільших і найкровопролитніших побоїщ на Східному фронті. Її населення зазнавало страшних збитків від руйнувань та спустошень, спричинених воєнними діями, а також брутальністю як російського, так і австрійського командування.

VII. Оцінювання

VIII. Рефлексія

Учні оцінюють проведений урок.

IX. Домашнє завдання

Прочитати §10 у підручнику під редакцією Кульчицького для 10 класу К. «Генеза» 2010 р . Підготувати реферат на тему: «Перебіг воєнних дій на початку І Світової Війни на українських землях».

 

КИЇВСЬКЕ ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ

ШВЕЙНОГО ТА ПЕРУКАРСЬКОГО  МИСТЕЦТВА

 

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

уроку теоретичного навчання

Тема уроку: «Україна в Першій світовій війні»

Професія: Кухар, кондитер

рівень стандарту

 

Кваліфікація: кухар 3, 4 розряду

 

Предмет: Історія України

 

Виконала: викладач «Спеціаліст другої категорії»

                                      Олена Бичкова

 

 

 

 

 

                     

                                           м. Київ 2023

Історія України 10 клас, Кульчицький С.В.,  К. «Генеза» 2010.-280с.

 

 

 

 

 

 

 

Упорядник:

Олена Бичкова, викладач «Спеціаліст»

Оксана Василівна Верес, заступник директора з навчально-виробничої роботи Київського вищого професійного училища швейного та перукарського мистецтва

 

 

 

Відповідальний за випуск, Катерина Василівна Воробей, заступник директора з методичної роботи Київського вищого професійного училища швейного та перукарського мистецтва, Оксана Юріївна Дема методист Київського вищого професійного училища швейного та перукарського мистецтва

 

docx
Додано
19 березня
Переглядів
41
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку