Конспект заняття з патріотичного виховання
«Українці ми маленькі»
(старша група)
Мета: розширювати та поглиблювати знання дітей про нашу Батьківщину – Україну, державні та народні символи країни , ознайомити дітей з народним символом — вербою, закріплювати знання про калину, її значення, закріплювати знання про віночок як символ України; українські страви; розвивати мову, мислення, увагу, естетичні почуття, розвивати патріотичні почуття, виховувати почуття любові і гордості за неї, бажання берегти народні звичаї та традиції; виховувати любов до українського народу.
Обладнання: віночок, калина,верба, мнемо таблиця « Ураїна-рідний край», Д/г «Прапор України», «Склади віночок», лялька українка Оксанка.
Хід заняття
Вихователь:
Діти, до нас сьогодні завітали гості. Давайте привітаємось.
Діти. Доброго ранку
Доброго ранку, ліси і поля, Доброго ранку, планета Земля! Щастя й здоров'я всім людям бажаємо . Зранку в дитячий садок поспішаємо.
Вихователь
Діти, сьогодні ми з лялькою Оксанкою вирушаємо у цікаву, незвичайну мандрівку, в якій ми пізнаємо багато нового та закріпимо те, що знаємо про нашу Україну
-Ви готові відправитися у подорож?
Згадаємо вірш:
Ми малі та всі ми друзі
Ми-одна родина
А найбільша наша мати – рідна Україна
Вихователь: Різні в світі є країни, Різні люди є у світі, різні гори й полонини, різні трави, різні квіти, є з усіх одна країна, найрідніша Батьківщина.
А чи знаєте ви, діти, що таке Батьківщина?(відповіді дітей)
Читання віршів дітьми
Вихователь: Діти, а як називається наша країна?
Діти: Наша країна – це Україна.
Діти, а як називається серденько нашої України?
-Так, це наша столиця-місто Київ. Вихователь: Так, Україна – це наша земля, рідний край, це гори… (продовжують діти.)
-А в якому місті ми живемо? З якими містами наше місто товаришує?
Прислів’я про Україну.
Перша наша зупинка «Державні символи»
Кожна країна має свої державні символи.
-Назвіть державні символи (Прапор, Герб та Гімн) (вихователь виставляє плакати українського Прапору та Герба.) Наш герб – тризуб. Що можна прочитати на ньому? (відповіді дітей)
Прапор – це державний символ.
— Чому наш прапор жовто-блакитний? Хто знає, що означає синій колір?
Це колір - неба, води, миру. А жовтий? Так, це колір хліба, життя.
А ось і зупинка « Чудовий віночок»
-Всього в українському віночку 12 квіточок і кожна – лікар, оберіг.
-Плести віночки - то ціла наука. Наші прабабусі знали різні секрети, як плести і коли, як зберігати квіти у віночках.
- Тепер віночки рідко плетуть із живих квітів, добирають їх зі штучних. Але й до цих віночків треба ставитися з повагою. Дівчаток завжди по віночку впізнавали : хто вміє віночок вити - той вміє життя любити. Який віночок, такий голосок.
Д/гра « Склади віночок»
Наступна зупинка, яку ми зробимо, буде називатися «Без верби й калини – нема України»
Чому вона так називається, ви зрозумієте зараз. Про вербу, скромну нашу вербу написано в народі не мало. Чим заслужило шану це дерево? Український звичай – висаджувати вербу на городі та біля ставків. Вона оберігає джерельця та річки від замулювання. У народі кажуть. «Там, де живе верба, - жили й річки».
З верби робили ясла для худоби, плели кошики. Гілкою верби вітають зі святом вербної неділі. Ось скільки цікавого пов’язано з вербою – символом України.
Вихователь: Ви мабуть зголодніли? Пропоную вам скуштувати українські страви.
Д/гра «Ложку передай, страви називай»
А зараз послухайте загадку. У віночку зеленолистім, у червоному намисті видивляється у воду ,на свою хорошу вроду. Так, це – калина.
-І наступна наша зупинка « Не ламай калину!»
Легенда.
Одного разу ішла дівчинка повз городи, луги, і натрапила на криницю. Задивилася Калинонька на свою красу, замилувалася. А з криниці – голос: «Не дивись довго у воду , калиною станеш». Не послухалася дівчина та й зачерпнула води…І перетворилася на калину – прекрасний кущ. Зашуміла листям, потягнулася своїми гілочками до людей , до сонця, до хмар, до вітру: «Поверніть мені дівочу красу», але ніхто її слухати не хотів. Минав час. Пролітав мимо журавель, задивився на калину – сумну та самотню – накинув на неї чарівне намисто і стала вона ще кращою. Так і стоїть вона до цього часу гарним кущиком – калиною.
Повторення вірша «Україна-рідний край» за мнемо таблицею
Україна - рідний край
Рідне поле, зелен гай
Рідне місто і рідна хата
Рідне небо і рідна мати