Українська мова, 1 клас. Написання рядкової букви ”з” (зе), складів, слів із нею.

Про матеріал
Мета уроку. Вчити учнів писати рядкову букву з, з’єднувати її з іншими буквами; розвивати фонематичний слух; збагачувати словниковий запас дітей, виховувати любов до природи; розвивати вміння писати правильно, красиво, охайно; формувати здоров’язберігаючу компетентність. Обладнання: Ілюстрації зимового пейзажу для складання речень, малюнки із зображенням звірів, зразки написання букви з та її з’єднань, Снігуронька, сніжинки, сніжки для роботи в парі, крижинки для складання деформованого речення.
Перегляд файлу

Українська мова. 1 клас.

                                              

Тема уроку.     Написання рядкової букви ”з” (зе), складів, слів із нею.

Мета уроку.   Вчити учнів писати рядкову букву з, з’єднувати її з іншими  буквами; розвивати фонематичний слух; збагачувати словниковий запас дітей, виховувати любов до природи; розвивати вміння писати правильно, красиво, охайно; формувати здоров’язберігаючу компетентність.

Обладнання:  Ілюстрації зимового пейзажу для складання речень, малюнки із зображенням звірів, зразки написання букви з та її з’єднань, Снігуронька, сніжинки, сніжки для роботи в парі, крижинки для складання деформованого речення.   

Хід уроку

 I Організаційний  момент

 

Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.


Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас!
І запрошуєм ласкаво
На урок письма  в перший клас

 

--У нас   на уроці багато гостей. Вони хочуть побачити, чому ви навчилися за цей час.

-- Чого ви очікуєте від уроку?

-- А я очікую від вас плідної роботи.

 

II Актуалізація опорних знань

  1. Бесіда.

--Скажіть, будь ласка, яку букву ми вивчали сьогодні на уроці читання?

     --На що вона схожа?

     --Які звуки позначає буква з?

     --Які вони?

--Назвіть слова, в яких є звук [з], звук [з’].

 

2. Відгадування загадок.

-- А зараз я буду читати загадки, а ви дуже уважно слухайте їх. Спробуйте назвати відгадки.

Чудо-сани прилетіли,

Скакуни в тих санях білі.

Їде у санях цариця –

Білокоса, білолиця.

Рукавом махає –

Сріблом все вкриває.

                   ( зима)

 

 

Торох, торох,

Розсипався горох.

Почало світати –

Нема що збирати.

                (зірка)

 

 

Вивішуються  малюнки із зображенням зими та зірки

 

3. Звуковий аналіз слів – відгадок

-- Хто хоче зробити це біля дошки?

 

                                                                                                                 

 

 

4. Гра «Впіймай слово»

 

--А ми поки пограємо у гру «Впіймай слово» із звуками  [ з  ], [ з’ ]. Вам треба буде плескати у долоні, коли ви почуєте ці звуки.

 

Зіна в зарості пішла.
Зіна зайчика знайшла.
Заховала у корзинку.
Зверху кинула хустинку.
Зайчик хитрий був, як лис –
З-під хустинки втік у ліс.

 

--Добре! Молодці! Які слова з цими звуками ви «впіймали»? Давайте ми з вами зробимо звуковий аналіз слів  зайчик, Зіна усно за допомогою пальців.  

                        -- о = -- о --              = о - о

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

            --  Що ви знаєте про зайчика? Який він? А де живуть зайці? Хто ще в лісі живе?

    --  А де в місті ми можемо побачити звірів? (У зоопарку).

    -- Давайте  відправимося з вами на заочну екскурсію в зоопарк. А перепусткою туди будуть ваші знання.

(Діти розповідають вірш «ланцюжком»)

 

У зоопарку є звірята:

Зайчик, зебра, зубренята

Ось волохатий зубр стоїть.

Їх ви, дітки, розглядайте,

Першу букву упізнайте,

Дружно всі її назвіть.

-- Яких звірів ми зустріли у зоопарку?

-- Які ще звірі   «дружать» із звуками [з], [з’]?

 

 ІV. Робота над темою уроку.

  1. Об’ява теми уроку.

--  Сьогодні тема нашого уроку письма – написання рядкової букви з та з’єднання її з іншими буквами

  1. Аналіз структури  рядкової букви з.

(Учні порівнюють друковану й рукописну літери. Звертають увагу, що у рукописної літери другий елемент переходить у петлю).

3. Пояснення написання рядкової з.

-- Щоб буква вийшла красивою, треба навчитися писати елементи, з яких вона складається. Вони схожі на  візерунки, що вимальовує мороз на вікнах. Зараз ми з вами відкриємо прописи і прикрасимо їх зимовими візерунками, які складаються з елементів нашої нової букви  - букви з.

А щоб гарно написати,

Треба пальці розім’яти.

3. Фізкультхвилинка «Зайченята» (вправи для рук)
Сірі зайчики маленькі
(Вушка є у них довгенькі)
В лісі грались, веселились, —
Працювати вже стомились.
А щоб добре працювати,
Треба трішки пострибати.
Відпочили, розім'ялись
Й до роботи знову взялись.

      -- А тепер прописуємо по крапках та пунктирних лініях за зразками візерунки. А щоб у нас був зимовий гарний настрій, я тихенько увімкну вам музику.

                       Якщо сядемо красиво,

                       То напишемо на диво.

                       Чисто, рівно і красиво.

4. Письмо у прописах.      

  а) пояснення вчителем написання букви з;

  б) попередження типових помилок при написанні букви;

  в) повторення вивчених букв, в написанні яких зустрічається петля;

  г) письмо одного рядка букви.

--А тепер знайдіть в цьому рядку букву, яка на ваш погляд вийшла у вас найкраще. Намалюйте їй коронку та зробіть з неї  Снігову королеву. 

 5.  Чистомовки для розвитку фонематичного слуху.
За-за-за – дідова коза
Зі-зі-зі – сережки на березі
Зу-зу-зу – не ламай лозу
Зе-зе-зе – кінь не довезе
Із-із-із – скриплячий віз
Азь-азь-азь – молодий князь
Зи-зи-зи – чумацькі вози.

 6. Написання з’єднань у зошитах.

-- В цих складах буква з з’єднується верхнім з’єднанням з буквами і, и, у. Давайте їх напишемо.

-- Поділіть на склади слова ковзани, зозуля. Назвіть склади з буквою з. У яких з них нижнє з’єднання? Давайте напишемо їх: за, зо.

-- Зверніть увагу на деякі  з’єднання  букви з приголосними зк, зл, зв та з’єднання із.

7. Фізкультхвилинка.  Вправи для очей: «Маятник», «Стовпчик», «Квадрат», «Коло».

V. Узагальнення та систематизація вивченого.

 1. Списування слів з друкованого тексту.

-- Поки ми з вами працювали,  від Снігуроньки до нас прилетіли сніжинки із завданням.

А тепер мерщій до справи.

Залишаємо забави.

Від Снігуроньки наказ

Ми отримали якраз.

 

 

 

-- А наказ такий: списати слова КОВЗАНИ, МОРОЗИ, СОСНА, ЛІС, УРОК з друкованого тексту рукописними літерами.

-- Я допоможу написати вам перше слово КОВЗАНИ, подивіться на з’єднання  букв у словах. Далі напишіть самостійно.

 

2. Фізкультхвилинка

Фізкультвправи у пошані

Ми їх дуже любимо,

За хвилину відпочинем

І писати будемо.

Треба дружно всім нам встати

Фізхвилинку розпочати.

Морозець! Морозець!

Не щіпай  нам  щічки

Теплі  валянки  у   нас,

Шубка  й  рукавички!

-- Всі веселі? От чудово!

   А тепер до праці знову.

 

VІ. Робота  в парі

-- Найцікавіша, улюблена гра дітей взимку – це гра в сніжки. Не дивлячись на погоду за вікном, ми зараз з вами пограємо в них. Грати ви будете в парі. Беріть снігові кульки, кидайте їх, з’єднуйте так, щоб скласти слова. Але спочатку подивіться один на одного, посміхніться й до діла всі беріться.

 

 

-- Які слова ви склали? До якої теми вони відносяться? Так, до теми «Зима».

-- Складіть речення про зиму, використовуючі слова, які ви склали та ілюстрацію.

-- Подивіться, яка чудова білосніжна зимонька-зима!

 

VІІ. Робота  з деформованим текстом

-- Діти! Дід Мороз написав нам крижаного листа, але пригріло сонечко і він розпався на дрібні крижинки. Нам потрібно зібрати його. Хто допоможе?

 

 

--  Згадайте правила написання речення.

  •      Як пишемо слова у реченні? (Окремо)
  •      Що ставимо в кінці речення? (Крапку)
  •      Як пишемо перше слово у реченні? (З великої букви)

-- А тепер спишіть це речення, дивлячись на мій зразок.

 

VІІІ. Підсумок уроку.

В класі всі хороші діти,
Добрі, щирі і привітні.
Наполегливо читають
І дорослих поважають.

Час прийшов урок кінчати.

Треба гостям нагадати

 

  • Яку букву вчилися писати?
  • Назвіть слова з цією буквою.
  • Яку справу зробили сьогодні на уроці?
  • Як ви думаєте, чи багато завдань ми виконали сьогодні? Чому?
  •  Кому сподобався урок? Що сподобалось?

Гра «Мікрофон»

 

ІХ. Рефлексія

-- Незабаром зимові канікули, новорічні свята. Тому наприкінці уроку я хочу запропонувати вам прикрасити ялинку, на якій замість іграшок  ви намалюєте свій настрій на уроці.  

 

                                              

                                               Підготувала вчитель початкових класів

                                               Підволочиського ліцею ім. І. Франка

                                               Ямкова Леся Ярославівна

 

doc
Додано
21 березня 2025
Переглядів
409
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку