Українська мова, урок

Про матеріал
формувати предметних компетентностей:ознайомити учнів з віршем П.Воронька «Журавлики – журавлі». Продовжувати удосконалення навичок виразного читання діалогів. Вчити визначати головну думку вірша, збагачувати словниковий запас; розвивати літературну вимову, вміння аналізувати. Закріпити знання учнів про будову слова. Ознайомити з алгоритмом розбору слова за будовою. Розвивати комунікативні навички, увагу, уяву. Виховувати любов до природи. формування ключових компетентностей: уміння вчитися: формувати здатність орієнтуватися в часі, відведеному на виконання поставленого завдання;працювати в групі. загальнокультурної: вчити любити рідний край, бережливо ставитися до природи, традицій рідного краю.
Перегляд файлу

                    Українська мова  

 Тема. Платон Воронько, «Журавлики – журавлі».

             Розбір слів за будовою (ознайомлення з алгоритмом).

 

Мета: формувати предметних компетентностей:ознайомити учнів з віршем П.Воронька «Журавлики – журавлі». Продовжувати удосконалення навичок виразного читання діалогів. Вчити визначати головну думку вірша,  збагачувати словниковий запас; розвивати літературну вимову, вміння аналізувати.

Закріпити знання учнів про будову слова. Ознайомити з алгоритмом розбору слова за будовою. Розвивати комунікативні навички, увагу, уяву. Виховувати любов до природи.

            формування ключових компетентностей: уміння вчитися: формувати здатність орієнтуватися в часі, відведеному на виконання поставленого завдання;працювати в групі.

загальнокультурної: вчити любити рідний край, бережливо ставитися до природи, традицій рідного краю.

Обладнання: презентація, ілюстрації  сніжинок,  скринька, картки для групової роботи.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Ось і все – дзвенить дзвінок!

В гості йде до нас урок.

Стали ,  дітки , підтягнулись,

Одне одному всміхнулись,

На урок старання не забудьте взяти,

Протягом уроку дружно працювати,

Нові таємниці в мові швидко розкривати.

Не просто слухати, а чути!

Не просто дивитися, а бачити!

Запам’ятовувати, розповідати!

Вправа «Мій настрій» (цеглинки Лего).

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

-  Прочитайте слова із вправи 243 , що характеризують Інге.

- Які суфікси у цих словах?

-  Яке правило ви застосовували під час виконання домашньої вправи?

2. Каліграфічна хвилинка

     Каліграфічно щоб писати -

     Треба рівну спинку мати.

     Зошит класти навскоси.

     Гарнесенько в ньому запиши!

  • А що ж нам треба записати?

А для цього відгадаємо загадку.

Розсипає з неба сніг

Білим килимом до ніг.

 Миколайчики приносить,

                  Новий рік у гості просить.   (Грудень)

Так – це назва 12  місяця календарного року, перший місяць зими.

 

3.Складання « асоціативного куща».

 А  що ви розумієте чи уявляєте чуючи слово «Грудень»?

 

 

 

 

                                        ГРУДЕНЬ

 

 

 

 

 

Так, це чудова пора! Хочеться щоб вона швидше здійснила наші мрії! Тому наш зимовий урок відкриє нам багато мовних таємниць. І здається чим більше ми їх розкриємо, тим швидше до нас прийдуть всі зимові розваги. А почнемо ми з 12 місяця календарного року.

Який перший звук ви чуєте, вимовляючи слово

 «Грудень»?

Якою буквою на письмі він позначається?

Г  г   Гг  гр  ру  уд  де  ень  грудень

Написання деформованого речення:

Грудень, зиму, кінчає, а, починає, рік.

(Грудень рік кінчає, зиму починає.)

4. Фронтальне опитування. Гра « Чарівна скринька»

(учні із скриньки дістають сніжинки із завданням)

  • Закінчення – це…..
  • Де стоїть суфікс?
  • Що називають основою?
  • Визначте основу у слові «зимуючі»
  • Корінь – це….
  • Зима, зимно, зимувати – це….
  • Що потрібно зробити, щоб визначити закінчення?
  • Що потрібно зробити, щоб визначити корінь?
  • Як називається морфема, яка стоїть перед коренем?

5. Робота в групах

Складання пірамідок спільнокореневих слів. До слів : сад, ліс. Визначення суфіксів і закінчення у них.

(Презентація робіт)

Оцініть себе

                                         Фізкультхвилинка

 

III.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. 1.Повідомлення теми уроку.

- Прочитайте на екрані прислів’я

Слайд 1.

Краще синиця в руках, чим … у небі.

- Поміркуйте назву якого птаха треба вписати.(Журавель).

- Що вам відомо про журавлів?

Розповіді учнів.

- Доберіть  спільнокореневі  до цього слова (1група) .

- Форми слова (2 група).

- Складіть речення  з ним(3група).

Запишіть у зошити.

Оцініть себе.

2. Робота над віршем П.Воронька «Журавлики – журавлі» (підручник  Г.Сапун, с. 107).

* «Щоденні 5». Слухаю і розумію.

- Читання вірша вчителем.

- Які емоції у вас викликав цей вірш?

* «Щоденні 5» . Читаю для себе.

- Доведіть , що це вірш?

- Передайте його зміст прозою.

* - Робота над впр. 247 (усно).

* - Впр. 248 (1). ( колективна робота). Ознайомлення з алгоритмом розбору слів за будовою.

- Робота в парах.

- Завд.2 .Впр. 248. Учні перевіряють одні одних за запитаннями.

  Оцініть себе

 Гімнастика для очей

- Робота над впр. 249

- 1 група

За допомогою префіксів із таблиці утворює спільнокореневі слова від слова казка.

- 2 група

За допомогою суфіксів із таблиці утворює спільнокореневі від слова ліс.

- 3 група За допомогою суфіксів і префіксів утворює спільнокореневі до слова  сад.

Всі слова розібрати за будовою.

Оцініть себе.

IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань

 Гра «Префікс»

- До поданих слів доберіть антоніми.

Заплести, загадувати, з’єднувати.

    Роз-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Підсумок уроку. Рефлексія.

Вправа « Незакінчене речення».

 Чи здійснилися ваші очікування,  про які ви наголосили на початку уроку?

VІ. Домашнє завдання

Підручник,С. 109, впр. 250 (1,2 завд.).

 

Продзвенів для нас дзвінок,

Ми кінчаємо урок,

Працювали всі старанно,

То ж почуйте у кінці,

                                   Що ви справжні молодці!

      Ото ж, усі випробовування ви пройшли бездоганно. Ви просто супер! Я вами пишаюся!

 

doc
Додав(-ла)
Котенко Галина
Додано
20 грудня 2021
Переглядів
578
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку