Українська народна казка "Півник та двоє мишенят"

Про матеріал
Розробка уроку для учнів 2 класу на тему: "Українська народна казка «Півник та двоє мишенят». Мета: познайомити дітей з українською народною казкою «Півник та двоє мишенят», вчити виразно інтонувати казку, орієнтуватися у її змісті, аналізувати казкові сюжети, розкривати мотиви вчинків дійових осіб, риси їх характерів, давати їм характеристики.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УКРАЇНСЬКА НАРОДНА КАЗКА «ПІВНИК ТА ДВОЄ МИШЕНЯТ»

 

 

 

 

Розробка уроку

з літературного читання

для учнів 2 класу

вчителя початкових класів

Жолудь Марини Анатоліївни

 

 

 

 

 

 

 

 

         Тема. Українська народна казка «Півник та двоє мишенят».

Мета: познайомити дітей з українською народною казкою «Півник та

           двоє мишенят», вчити виразно інтонувати казку, орієнтуватися у

           її змісті, аналізувати казкові сюжети, розкривати мотиви вчинків

          дійових осіб, риси їх характерів, давати їм характеристики,;

           розвивати навички швидкого, виразного читання з розумінням

          прочитаного, творче мислення,  зв’язне мовлення учнів,                  

           збагачувати словниковий запас;

          виховувати почуття  взаємодопомоги, працелюбства. 

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник «Літературне читання» 2 клас Савченко О.Я, мікрофон, ноутбук, виставка українських народних казок,  ілюстрації до казки, таблиці з прислівями, крісло автора, сигнальні картки.

 

                                                Хід уроку

І. Організаційний момент.

      Сьогодні у нас незвичайний урок

      У казку сьогодні ми зробимо крок

      Із казкою ми зустрічались не раз

      І знову вона завітає до нас.

1. Вправа «Закінчи речення».

Очі дивляться та все (бачать).

Вуха слухають та все (чують).

Голова (думає).

  •                   Який у вас настрій перед початком уроку? (Відповіді учнів).
  •                   Я бажаю вам, щоб такий настрій був у всіх до кінця уроку.

ІІ. Мовленнєва розминка.

1. Гра «Виправте помилки».

Дужий, як лисиця.

Вірний, як вовк.

Швидкий, як ведмідь.

Кучерявий, як собака.

Хитрий, як баран.

Голодний, як заєць

2. Гра «Блискавка».

 - Назвіть «зайве» слово.

        парта          колосок

        парта          колобок

        карта          колосок

        парта          колосок

3. Чистомовка.

- Щоб наше мовлення було правильним, попрацюємо з чистомовкою.

Че-че –че - влітку сонечко пече,

чу-чу-чу - всім спечу по калачу,

чі-чі-чі - не лежи на печі.

4. Робота над скоромовкою.

Читання скоромовки.

Тишком – нишком

Вийшла мишка із нори.

В шкряботушки –

Ніс і вушка догори.

- Діти, спочатку прочитайте скоромовку в мене на «буксирі» повільно, а потім швидко і дуже швидко. А потім прочитайте здивовано, сумно, радісно.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1.     «Розумний м’ячик».

-         А які бувають казки за тим, хто їх написав?

-         Казки якого народу ви зараз вивчаєте?

-         А які українські народні казки ви знаєте?

-         Хто є героями у казці «Рукавичка»?

2. Впізнай назву казки (написані на дошці без голосних літер).

Р к в ч к («Рукавичка»).

К л б к («Колобок»).

Р п к («Ріпка»).

3.  Продовжіть рядок.

- Мишка-шкряботушка,… ,   …, … .

- Дід, баба,… .

- Молодці!

- Чому навчають нас казки? (Казки вчать нас дружити, любити, …).

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Докладний переказ учнями казки «Лисиця та їжак» за малюнками.

ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

-  Сьогодні ми завершуємо подорож сторінками українських народних казок. Наостанок ознайомимося  з іще однією чудовою казкою. А хто є її головними героями – ви дізнаєтеся, відгадавши загадки.

           а) Будить будильник нас кожного ранку,

Він кукурікає гучно на ґанку.

 Всі прокидаються, сонце встає –

На кожнім подвір’ї будильник цей є. (Півень)

 

б) У норі хатинку має

Хліб, сирочок полюбляє.

По підлозі тишком – нишком

Бігає сіренька … (мишка).

- Так, правильно саме півник і мишенята будуть головними героями сьогоднішньої казки (Додаток А).

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

    Опрацювання казки «Півник і двоє мишенят», с.40 – 42.

1. Гра « Передбачення».

- Поміркуйте: про що йтиметься у цій казці? (Відповіді учнів).

2. Словникова робота.

«Довідкове бюро» (заздалегідь підготовлені учні пояснюють значення слів).

Ціп – знаряддя для обмолочування зерна, що складається із двох палиць, з’єднаних між собою ременем або ланцюгом (Додаток Б).

Млин – споруда для розмелювання зерна на борошно (Додаток В).

Довга лоза – це гра, в якуграють діти, якi стають один за одним обличчям у потилицю на вiдстанi 2 метрiв. Голову i спину нахиляють, а гравець, який стоїть позаду, розганяється, перестрибує через кожного i стає попереду, так роблять всi по черзi (Додаток Г).

3. Читання казки вчителем.

-Хто головні герої казки?

- Як звали півника? Як звати мишенят?

- Чому мишенята мають такі дивні імена?

4. Читання казки вголос за логічно завершеними частинами.

1) Зачин.

- Чи можна охарактеризовати героїв? Як?

2) Читання до слів «… глядіть , скільки я зерна намолотив!»

- Хто виконува роботу?

- Що робили мишенята?

3) Читання до слів «… взяв собі на плечі мішок і пішов».

- Хто поніс зерно до млина?

4) Читання до слів «…мабуть, мені доведеться».

- Як ви вважаєте , хто спече пироги?

- Дочитайте казку мовчки.

- Як ви розумієте зміст останнього речення?

5. Технологія «Займи позицію».

- Чи справедливо вчинив півник?

6. Читання казки учнями вголос «ланцюжком».

- З якою інтонацією слід читати слова мишенят спочатку, потім? Чому?

- Хто з героїв казки вам сподобався? Чим саме?

7. Гра «Розвідники».

- Знайдіть слова в казці, які відповідають малюнку в підручнику.

(Швиденько сіли за стіл. А півник їм каже: - Постривайте! Ви мені спочатку скажіть: хто знайшов колосок?).

- Яка розмова відбулася між півником та мишенятами, коли спеклися пиріжки?

8. Асоціативний кущ. Характеристика героїв.

- Які слова спадають на думку, коли чуєте слова півник  чи мишенята?

(І ряд – до слова півник, ІІ ряд – до слова мишенята).

   Картинки по запросу картинка пивника з казки                                 

                           Півник                                    Мишенята

                       голосистий                                   смішні

                      працелюбний                                  грайливі

                      справедливий                                   ледачі

                       хазяйновитий                                  веселі

VІ. Фізкультхвилинка.

https://www.youtube.com/watch?v=8HvWHkDLDqM

VІІ. Узагальнення, систематизація вивченого.

1. Гра «Хто що робив» (сигнальні картки із зображенням казкових героїв).

Взявся до роботи, гралися, підмітав, танцювали, замісив тісто, побачив колос, будив всіх, веселяться, стрибають, спік пиріжки (Додаток Д).

2. «Крісло автора».

- Змініть сюжет казки так, щоб мишенята змогли їсти пиріжки.

- Якби я була автором, я б змінила казку…

- Який варіант вам найбільше сподобався? Чому?

3. Робота з прислівями.

Відшукайте продовження прислів’їв.  

  • Яке з них виражає головну думку казки?

Без трудів                                                                    той і має.

Хто дбає,                                                                      не їстимеш пирогів.

- Діти, які б поради ви дали своїм друзям, щоб вони не потрапили у такі неприємні ситуації, як  герої казки «Півник і двоє мишенят»?

4. Скласти сенкан.

І група – складає сенкан  «Півник».

ІІ група – складає сенкан «Миші».

Півник

Роботящий, стриманий.

Обмолотив, змолов, спік.

Півник – молодець.

Хто дбає, той і має.

 

Мишенята

Веселі, ледачі.

Співали, танцювали, ледарювали.

Миші – нероби.

Без трудів не їстимеш пирогів.


VІІІ. Підсумок уроку.

- Яку роботу виконали на уроці?

- Який розділ завершили вивчати?

- Хто з героїв сподобався? Чому?

- Як ви вважаєте, чи правильно вчинив півник щодо мишенят?

- А як би вчинили ви на місці півника?

- Чи завжди ви допомагаєте дорослим, коли вони просять?

- Скажіть, що вам найбільше сподобалось робити на уроці?

- Де виникали труднощі?

ІХ. Домашнє завдання.

  • Виразно читати  казку, с. 40-42.
  • Змінити сюжет казки, щоб мишенята змогли їсти пироги.

Додаток А

 

 

Додаток Б

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток В

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток Г

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток Д

 

 

 

doc
Додано
5 лютого 2019
Переглядів
5601
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку