Розробка уроку з використанням інтерактивних методів навчання.
Тема: Українська тема в поемі «Мазепа». Специфіка зображення образу гетьмана у творі.
Мета: формувати компетентності:
предметні: виразно й осмислено читати поему та коментувати прочитане, визначати й розуміти роль художніх засобів, розуміти особливості ліро- епічного жанру, розуміти глибокий зміст поетичного твору;
ключові: висловлювати судження про патріотизм, про активну позицію; порівнювати специфіку виражальних засобів у поемі в розкритті патріотичних мотивів, розвивати критичне мислення
емоційно-ціннісне ставлення: усвідомлення того, що любов до своєї країни – одна з найбільших людських чеснот.
Наскрізні змістові лінії:
Розвивати вміння:
Обладнання: художні тексти, авдіокнига, індивідуальні завдання, ватман, фломастери.
Перебіг уроку
Вступне слово учителя.
Учитель. Легендарний образ українського гетьмана, овіяного славою і безчестям, своєю нелегкою долею та відважним характером неодноразово привертав увагу не одне покоління поетів і письменників як в Україні, так і за її межами. Байрона теж захопив образ українського гетьмана Мазепи, тому з- під його пера виходить однойменна поема. І сьогодні у нас зібралася прес-конференція, зацікавлених репортерів з видатним англійським поетом епохи романизма Джоржем Гордоном Ноелем Байроном.
Репортер. Скажіть, пане Байроне, в 1816 році ви змушені були покинути Англію і остаточно розірвати зв’язки з англійським суспільством через те, що вас покинула дружина, і ви були в розпачі.
Байрон. Я тяжко пережив цю подію, повністю занурився в роботу та створив цикл східних поем. Серед них і поема «Мазепа». Мої герої нібито розчинилися в моїй власній біографії та в моєму образі. Тому і утворилась течія «байронізм».
Репортер. Хотілося б більш детально зупинитися на історії написання поеми «Мазепа», адже ви ніколи не були в Україні.?
Байрон. Ваша правда, шановний пане, я ніколи не був в Україні. Річ у тому, що я запозичив цей образ у Вольтера і повністю довірився йому, але, на мою думку, образ Мазепи, створений мною, найсимпатичніший з усіх екзотичних героїв. Бо цей образ я показав у динаміці: і молодим, і старим. Під час втечі від військ Петра І разом з шведським королем Карлом XII Мазепа згадує свої молоді літа, розповідає про історію палкого кохання до юної Терези, дружини польського старого вельможі. Мій Мазепа – це справжній мужній воїн, який завжди прагнув свободи.
Репортер. Ви припустилися помилки, коли вважаєте Мазепу польським шляхтичем, який випадково потрапив в Україну?
Байрон. Можливо. Але я повторююсь, я повністю довірився Вольтеру. Однак, дослідники моєї творчості вважають, що в цій помилці своя романтика, бо в чужих землях Мазепа завойовує славу, владу.
Учитель. Час конференції спливає. Дякую.
(Досліджуємо та працюємо з текстом.) Під обговорення завдання приймають участь усі члени групи, учні складаються коротенькі тези відповідей, відбирають потрібний матеріал.
І група
Мазепа – «незвичайний герой в незвичайних обставинах». Дослідити сюжетну ситуацію.
ІІ група
Дослідити головні риси Мазепи. Як вони перегукуються з гаслом романтиків? Зробіть гронування рис характеру героя.
ІІІ група « Психологи»
Дослідити почуття і страждання Мазепи, Терези. Кохання до Терези головний герой називає «поемою мук і втіх» Як ви розумієте ці слова.?
ІV група – знайти епітети і порівняння в поемі «Мазепа», що характеризують образ і вчинки головного героя.
Виступи груп. Коментування учителем відповідей.
Проведення тестування « Уважний читач»
Учні обмінюються зошитами, здійснюється взаємоперевірка, учитель на екран виводить правильні відповіді. Відмічаємо найуважніших читачів.
Творчий переказ від імені героїв: Мазепи, Терези, зрадженого графа, (за вибором учнів з елементами інсценізації( рух, міміка, жести )- перевірка випереджального завдання.
Подискутуймо.
Байрон змалював видатного політичного діяча Мазепу, який розпочав боротьбу за державну незалежність України, як умовного, суто романтичного героя. Допомогло це, чи навпаки завадило українцям, які продовжили справу гетьмана?
Учитель. В образі Мазепи втілено типові риси українського козака. Байрон називає його «козацьким князем», «козацьким сином». Через образ Мазепи на сторінках поеми постає і сам образ України.
Автор зображує її безмежні, безлюдні простори, такі незвідані, горді, «дика країна», у якій «дикі степи», «дикий праліс», «дика площина» символічні образи, що створюють емоційний, романтичний образ України, що є вільною, але ще неосвоєною землею, і водночас являє собою ласий шматочок для завойовників, які і донині крадуть нашу історію, нашу культуру, оббріхують наших героїв. Україна через образ Мазепи проходить випробування муками і стражданнями та відроджується в новій іпостасі.
Підсумок уроку
Метод «Мікрофон»
Заключне слово
Закінчити наш урок хотілося б цитатою з праці французького історіографа М. де Вогює: «Історія не дала йому корони, як він того бажав.
Проте поезія обдарувала його, без його відома, королівством, набагато кращим, аніж ті, які має політика… Його супротивники ненавиділи його, проте жінки його любили, церква прокляла його, але поети його оспівали».
Оцінювання роботи учнів.
Домашнє завдання. Скласти кросворд, або 8 запитань своїм однокласникам, створити ілюстрації і прокоментувати їх, скласти сенкан до образів поеми.
Використана література:
Джерело: https://dovidka.biz.ua/mazepa-bayron-analiz