Практичне заняття з історії України в 11 класі
Розробила вчитель історії
Комунального закладу "Золочівський ліцей №2"
Золочівської селищної ради
Нагула О.М.
Тема уроку: Українські дисиденти – виклик системі
Мета уроку:
узагальнити і розширити знання учнів про особливості опозиційного руху в Україні у другій половині1960-х - 1980-ті роки, порівняно з другою половиною1950-х – першою половиною1960-х років, методами боротьби дисидентів проти тоталітарного режиму на Україні, із формами переслідувань радянською владою інакодумців, діяльністю видатних діячів дисидентського руху;
формувати в учнів уміння аналізувати історичні події, критично оцінювати історичні факти та діяльність історичних постатей; робити висновки та аргументовано обстоювати власні погляди; закріплювати навички роботи з історичним документом;
прищеплювати почуття національної гордості та самосвідомості, повагу до національної історії, до борців за незалежність України, спонукати здійснити свій внесок в розвиток української державності.
Тип уроку: практичне заняття.
Обладнання: історичні джерела, підручник «Історія України.11клас (рівень стандарту)» (авт. В.С.Власов, С.В.Кульчицький)
Основні поняття і терміни: дисиденти, опозиційний рух, УГГ.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання, пояснення методів роботи на уроці та оцінювання діяльності.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Запитання: До кого, на вашу думку, звертався В.Стус?
На попередньому уроці ми почали знайомство з діяльністю дисидентів. Завдання сьогоднішнього заняття – поглибити знання та уявлення про період застою та діяльність в цих історичних умовах дисидентів.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання (здійснюється в ході роботи на занятті, оцінюється за допомогою самооцінювання – 0-2б.).
ІV. Актуалізація опорних знань (виконання завдань ЗНО з вибором однієї правильної відповіді)
Тест (4б.)
А |
багатопартійністю. |
Б |
дисидентством. |
В |
номенклатурою. |
Г |
«лисенківщиною». |
А |
поширенні серед населення української національної символіки. |
Б |
написанні листів-протестів до вищого партійно-радянського керівництва. |
В |
неофіційному виготовленні та розповсюдженні літературних і публіцистичних творів. |
Г |
друкуванні в державних засобах масової інформації критичних матеріалів. |
3. Розгляньте фото палітурок видань і виконайте завдання.
Ці візуальні джерела доречно використати для створення презентації
А |
«Дисидентський рух в Україні». |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Б |
«Українські письменники-шістдесятники». |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
В |
«Ідеологізація культурного життя в Україні». |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Г |
«Засоби масової інформації Радянської України». |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4. Головне завдання своєї діяльності члени Української Гельсінської групи бачили в
фото?
8.
888. Факти з життя якого українського суспільно-пполітичного діяча подано нижче?
9д9. Однією з ознак дисидентського руху в Україні в 1970-х рр. є
1110. Позначте твердження, яке розкриває основний З зміст поняття “Українська Гельсінська група”:
|
А |
В.Чорноволу |
Б |
Л.Лук'яненку |
В |
М.Руденку |
Г |
С.Хмарі |
А |
«…про порушення свободи слова, судові і позасудові репресії в Україні, становище українських політв’язнів у тюрмах і таборах...» |
Б |
«про проблеми та досягнення передової української радянської науки, її роль у піднесенні розвитку народного господарства республіки...» |
В |
«...про здобутки й перспективи радянської економіки, роль Комуністичної партії Радянського Союзу в покращенні добробуту радянських людей...» |
Г |
«...про боротьбу народів за свою свободу, духовне та соціальне розкріпачення, роль СРСР у зміцненні миру у всьому світі...» |
13. Про активізацію дисидентського руху в Україні в другій половині 1970-х рр.. свідчать
А |
створення Української робітничо-селянської спілки |
Б |
поява праці І.Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?» |
В |
організація в Києві клубу творчої молоді «Сучасник» |
Г |
діяльність Української Гельсінської групи. |
А |
ознайомлення української громадськості з Декларацією прав людини. |
Б |
засудження фактів втручання СРСР у внутрішні справи країн Східної Європи. |
В |
відновлення в правах неправильно звинувачених, незаконно засуджених осіб. |
Г |
внесення до Конституції УРСР положень про свободу слова та віросповідання. |
А |
застосування збройних методів боротьби проти влади |
Б |
загальноукраїнський характер, поширення в усіх регіонах |
В |
координація масових антиурядових акцій з московськими групами |
Г |
домінування релігійної течії, її підтримка з боку православної церкви. |
А |
безперспективність боротьби за незалежність України |
Б |
декларативний характер положень Основного Закону Української РСР |
В |
територіальні зазіхання радянської Росії на територію України |
Г |
економічна залежність УРСР від радянської Росії |
ІV. Основна частина
1. - Ми згадали конктретні факти з теми, тепер пропоную вам реалізувати свій творчий потенціал та скласти сенкан до слова «дисидент».
(Приклади складених учнями сенканів, 3,5 б.)
1 Дисидент
2 Бунтівний, патріотичний.
3 Захищає, українізує, виступає.
4 Важливий крок до незалежності.
5 Інакодумець.
1 Дисидент
2 Волелюбний, патріотичний.
3 Відстоює, бореться, захищає.
4 Це воїни без зброї.
5 Інакодумець.
1 Дисидент
2 Палкий, волелюбний.
3 Бореться, закликає, відстоює.
4 Він – взірець мужності, незалежності.
5 Патріот або опозиціонер.
1 Дисидент
2 Непримиренний, відданий.
3 Бореться, відстоює, жертвує.
4 Становить загрозу радянській системі.
5 Опозиціонер.
1 Дисидент
2 Волелюбний, сміливий.
3 Бореться, відстоює, страждає.
4 Не погоджується з ідеологією.
5 Опозиціонер.
2. Робота в парі, вправа «постав у відповідність»:
1. В. Мороз |
А «Лихо з розуму» |
2. В. Стус |
Б «Репортаж із заповідника Берії», «Хроніка опору» |
3. В.Чорновіл |
В «Всесвіт у тобі» |
4. М. Руденко |
Г «Гранатові сонети» |
5. І.Світличний |
Д «Інтернаціоналізм чи русифікація» |
6. І. Дзюба |
Е «На колимськім морозі калина» |
1-Б, 2- Е, 3-А, 4-В, 5-Г, 6-Д 1,5б.
3. Робота в групах за методичним прийомом «Ромашка Блума».
Завдання учням: скласти до представників інших груп по 1 питанню кожного виду.
Наприклад: просте питання: «Ким були дисиденти?»;
уточнювальне: «Як ви вважаєте дисиденти таки досягли своїх цілей?»;
пояснювальне: «Як саме дисиденти вплинули на суспільство та політичну систему?»;
творче: «Чи вважаєте ви слушним твердження про те, що діяльність дисидентів неабияк сприяла розпаду СРСР? »;
оцінювальне: «Які уроки мала б зробити влада , зважаючи на дисидентів?»;
практичне: «Для чого нам треба знати про дисидентів?»
Далі – взаємоопитування. Оцінювання 1-3б. за складене питання чи відповідь.
4. Робота із завданнями підручника, С.118 – 124.
VІ. Підсумки уроку
Ліна Костенко пізніше так резюмує долю своїх духовних побратимів:
Було нам важко, і було нам зле,
І західно, і східно,
Було безвихідно. Але
Нам не було негідно.
І це, напевно, головне.
Якої ще фортуни?
Не відступилися. І не
Поклали лжу на струни.
VІІ. Домашнє завдання
Повторити 8, 12; скласти анкету та провести анкетування «Рівень життя періоду застою»; записати інтерв'ю про тогочасне життя; скласти добірку питань ЗНО з теми.