УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ У СКЛАДІ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ наприкінці ХVІІІ – у першій половині ХІХ ст.
Номер слайду 2
АДМІНІСТРАТИВНО – ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ПОДІЛ - поділ території розселення українців на певні частини з метою організації централізованого управління.
Номер слайду 3
АДМІНІСТРАТИВНО – ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ПОДІЛ{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A} Лівобережжя - МАЛОРОСІЙСЬКЕ ГЕНЕРАЛ -ГУБЕРНАТОРСТВОЧернігівська губернія;Полтавська губернія;- Харківська губернія.князь М. Долгоруков Правобережжя - КИЇВСЬКЕ ГЕНЕРАЛ-ГУБЕРНАТОРСТВОКиївська губернія; Подільська губернія;Волинська губернія; граф Д. Бібіков. Південна Україна – НОВОРОСІЙСЬКО- БЕССАРАБСЬКЕ ГЕНЕРАЛ - ГУБЕРНАТОРСТВОХерсонська губернія;Катеринославська губернія;Таврійська губернія.граф М. Воронцов
Номер слайду 4
Номер слайду 5
ХАРАКТЕРНІ РИСИ - ВІЙСЬКОВІ ГЕНЕРАЛ – ГУБЕРНАТОРИ МАЛИ НЕОБМЕЖЕНУ ВЛАДУ;- ГУБЕРНСЬКЕ УПРАВЛІННЯ ЗДІЙСНЮВАЛОСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ СТАНОВИХ ОРГАНІВ – ДВОРЯНСЬКИХ ЗБОРІВ НА ЧОЛІ З ПРЕДВОДИТЕЛЯМИ ДВОРЯНСТВА;- ГУБЕРНІЇ ПОДІЛЯЛИСЯ НА ПОВІТИ НА ЧОЛІ З СПРАВНИКАМИ;- СУДОВА ТА АДМІНІСТРАТИВНА ВЛАДА НАД КРІПАКАМИ ПЕРЕБУВАЛА В РУКАХ ПОМІЩИКІВ.
Номер слайду 6
ЧИСЕЛЬНІСТЬ НАСЕЛЕННЯ ТА ЕТНІЧНИЙ СКЛАД{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}РЕГІОН УКРАЇНЦІІНШІ НАЦІОНАЛЬНОСТІЛІВОБЕРЕЖЖЯ 95%ПЕРЕВАЖНО СЕЛЯНИ5% РОСІЯНИ ТА ЄВРЕЇКУПЦІ,ЧИНОВНИКИ, ОФІЦЕРИПРАВОБЕРЕЖЖЯ90% ПЕРЕВАЖНО СЕЛЯНИ10% - РОСІЯНИ, ЄВРЕЇ, ПОЛЯКИМІЩАНИ, ШЛЯХТАПІВДЕННА УКРАЇНА65% ПЕРЕСЕЛЕНЦІ З ІНШИХ ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ9% - РУМУНИ, МОЛДАВАНИ;9%-РОСІЯНИ;3-4% - ВІРМЕНИ, НІМЦІ;1%- СЕРБИ, БОЛГАРИ, ЄВРЕЇ, ГРЕКИ, ПОЛЯКИ, ТАТАРИ.
Номер слайду 7
СОЦІАЛЬНИЙ СКЛАД ЛІВОБЕРЕЖЖЯ- ОСНОВА – ДРІБНОМАЄТНІ ДВОРЯНИ – ЗЕМЛЕВЛАСНИКИ; - СЕЛЯНИ : ПОСПОЛИТІ;- КОЗАКИ – 1/3 НАСЕЛЕННЯ, ЯКІ ЖИЛИ НА ХУТОРАХ, МАЛИ СТАТУС ДЕРЖАВНИХ СЕЛЯН І ЧВЕРТЬ ПРИБУТКІВ СПЛАЧУВАЛИ ДО ДЕРЖАВНОЇ СКАРБНИЦІ.
Номер слайду 8
СОЦІАЛЬНИЙ СКЛАД ПРАВОБЕРЕЖЖЯ- ІСНУВАННЯ МАГНАТІВ ТА ШЛЯХТИ;- ІСНУВАННЯ УКРАЇНСЬКИХ ТА ПОЛЬСЬКИХ СЕЛЯН;- ПОНАД 90% СЕЛЯН – КРІПАКИ ( ОКРІМ ВОЛИНСЬКОЇ ГУБЕРНІЇ – 74%).
Номер слайду 9
СОЦІАЛЬНИЙ СКЛАД ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ- ВІДСУТНІСТЬ КРІПАКІВ;- ОСНОВА НАСЕЛЕННЯ – КОЛОНІСТИ – ПЕРЕСЕЛЕНЦІ З ЄВРОПЕЙСЬКИХ КРАЇН, ВІЛЬНІ СЕЛЯНИ, ВІДСТАВНІ СОЛДАТИ.
Номер слайду 10
ХАРАКТЕРНІ РИСИ- З 11 МЛН УКРАЇНЦІВ 8,2 МЛН. ПРОЖИВАЛО У РОСІЙСЬКІЙ ІМПЕРІЇ;- РОСІЙСЬКИЙ УРЯД СПРИЯВ ПЕРЕСЕЛЕННЮ РІЗНИХ ВЕРСТВ НАСЕЛЕННЯ НА ТЕРИТОРІЮ УКРАЇНИ;- УСІ ПЕРЕСЕЛЕНЦІ НА ПІВДЕНЬ УКРАЇНИ НА 30 РОКІВ ЗВІЛЬНЯЛИСЯ ВІД ПОДАТКІВ ТА ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ.
Номер слайду 11
ХАРАКТЕРНІ РИСИ- ВИКОРИСТАННЯ ЦИВІЛЬНОЮ ВЛАДОЮ ВІЙСЬКОВОЇ СИЛИ;- РУСИФІКАЦІЯ СИСТЕМИ ОСВІТИ;- УПРОВАДЖЕННЯ КРІПАЦТВА ТА ОБЩИННИХ ВІДНОСИН НА СЕЛІ.
Номер слайду 12
“СМУГА ОСІЛОСТІ”ЗАБОРОНА ДЛЯ ЄВРЕЇВ СЕЛИТИСЯ НА СХІД ЗА ТЕРИТОРІЮ КОЛИШНЬОЇ РЕЧІ ПОСПОЛИТОЇ.
Номер слайду 13
РОСІЙСЬКО- ТУРЕЦЬКА ВІЙНА 1806-1812 РР. Викликана бажанням Туреччини контролювати Північне Причорномор'я з одного боку та необхідністю вивести Туреччину як можливого союзника Франції у війні Росії з Наполеоном.
Номер слайду 14
РОСІЙСЬКО- ТУРЕЦЬКА ВІЙНА 1806-1812 РР.- Україна – основний тил російських військ, проведено набір у земське ополчення, Бої велися на території Південної Бессарабії.
Номер слайду 15
РОСІЙСЬКО- ТУРЕЦЬКА ВІЙНА 1806-1812 РР. Наслідки: - підірвано економічний потенціал українських земель;- до Росії приєднано Бессарабію та землі у гирлі Дунаю, де проживали етнічні українці (Хотинський, Ізмаїльський та Акерманський повіти).
Номер слайду 16
Р о с і й с ь к а і м п е р і я. О с м а н с ь к аі м п е р і я. Австрійськаімперія. Варшавськегерцогство. Російсько-турецька війна 1806-1812 рр. Бухарестський мирний договір (1812 р.)
Номер слайду 17
РОСІЙСЬКО- ТУРЕЦЬКА ВІЙНА 1828-1829 РР. Бажання Туреччини контролювати чорноморські протоки з одного боку та бажання захопити більшу територію Причорномор'я, утвердити вплив на Балканах і на Кавказі з боку Росії, оскільки Османська імперія ослабла через грецький національний рух.
Номер слайду 18
О с м а н с ь к а і м п е р і я. Р о с і й с ь к а і м п е р і я. Австрійська імперія. Російсько-турецька війна 1828-1829 рр. Задунайська Січдії турецької арміїдії козаків Й. Гладкого дії російської арміїАдріанопольський мирний договір (1829 р.)
Номер слайду 19
Номер слайду 20
РОСІЙСЬКО- ТУРЕЦЬКА ВІЙНА 1828-1829 РР. У 1828 році на бік Росії перейшла частина козаків Задунайської Січі разом із кошовим отаманом Йосипом Гладким. З їх числа було утворено Дунайське козацьке військо.
Номер слайду 21
РОСІЙСЬКО- ТУРЕЦЬКА ВІЙНА 1828-1829 РР. За Адріанопольським миром Росія отримувала Кавказьке узбережжя Чорного моря та гирло Дунаю. З колишніх задунайців утворено Азовське козацьке військо, оскільки виникла потреба Російської імперії у додаткових військах на Північному Кавказі.
Номер слайду 22
ВІЙНА 1812 РОКУ- Росія не підтримала блокаду Англії, але вимагала вивести війська із Пруссії.
Номер слайду 23
Номер слайду 24
ОБІЦЯНКИ НАПОЛЕОНА- звертався до козаків- задунайців;- обіцяв скасувати кріпацтво, а Україну перетворити на автономну республіку;
Номер слайду 25
ПЛАНИ НАПОЛЕОНА- Правобережжя - Польщі як своєму союзнику;- Волинь та Галичину – Австрійській імперії;- Крим та Північне Причорномор'я – Османській імперії;- решта території – “наполеоніди”.
Номер слайду 26
СТАВЛЕННЯ УКРАЇНЦІВ{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}ПРИХИЛЬНИКИ РОСІЇКОНСЕРВАТОРИ(КОЧУБЕЙ, КОВАНЬКО, КОТЛЯРЕВСЬКИЙ)ПРИХИЛЬНИКИ НАПОЛЕОНААВТОНОМІСТИ(ЛУКАШЕВИЧ, ЧАЙКОВСЬКИЙ, КАПНІСТ та польська шляхта )Не вірили Наполеону; боялися ідей революції; вбачали в особі російського царя свого захисника від втрати своїх земель на користь Польщі;чекали на певні привілеї як “подяку” Сподівалися на скасування кріпацтва, запровадження прогресивного законодавства; бачили в Наполеонові визволителя; сподівалися на проголошення автономії або незалежності України.
Номер слайду 27
УЧАСТЬ УКРАЇНЦІВ - формування козацького (25 000) та земського ( 75 000) ополчень ( прикордонна служба, тилова служба, рейди в тил противника);- допомога армії продовольством, фуражем, транспортними засобами, грішми, майном;- участь у партизанській війні ( Федір Потапов, Єрмолай Четвертаков);- використання потужностей заводів на потреби війни ( Шосткінський завод – порох, Київський “Арсенал”- зброя).
Номер слайду 28
НАСЛІДКИ ВІЙНИ- ВТРАТИ БЛИЗЬКО 6 000;- СОЛДАТИ ЗНОВУ СТАВАЛИ КРІПАКАМИ;- КОЗАКИ ПОЗБАВЛЯЛИСЯ ВСІХ ПРИВІЛЕЇВ;- ЖОДНИХ ЗМІН У ПОЛІТИЧНОМУ СТАНОВИЩІ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ;- ПІДНЕСЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО ДУХУ УКРАЇНЦІВ.
Номер слайду 29
ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ- Задля чого було запроваджено новий адміністративно – територіальний поділ України?- Якими були наслідки участі українців у війнах Російської імперії?