Тема: Умови розвитку освіти й культури в Україні. Імперська політика в галузі освіти й науки.
Мета: охарактеризувати особливості розвитку української культури наприкінці XVIII - першій половині ХІХ ст., з’ясувати основні досягнення українців у галузі освіти та науки в даний період; розвивати в учнів уміння й навички критичного мислення, роботи з різними джерелами інформації, аналізувати історичний матеріал,, робити висновки, узагальнення, висловлювати й доводити свою точку зору, уміння передавати свої знання однокласникам; виховувати гордість за досягнення українських учених.
Обладнання: підручник «Історія України» В.С.Власов
Тип уроку: сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
• на основі різних джерел інформації характеризувати особливості
процесу розвитку освіти і науки в Україні у цей період;
• пояснювати суперечливі процеси модернізації розвитку освіти й культури;
• висловлювати судження щодо діяльності В. Каразіна, М. Максимовича, М. Остроградського,
• називати дати відкриття університетів в українських землях
Хід уроку
Хід уроку
І. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Метод «Мікрофон»
2. Які політичні та соціально-економічні процеси відбувалися в Україні в пер. пол. ХІХ ст.? Чи могли вони вплинути на розвиток культури?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
У першій половині ХІХ ст. починається процес формування сучасної української нації. Становлення української нації відбувалось у складних умовах занепаду кріпацтва і поширення товарно-грошових відносин, посилення соціальних і національних суперечностей у Російській імперії, виснажливих війн та наростання визвольних рухів тощо. Аналогічна ситуація склалася й у Західній Україні, яка входила до складу Австрійської імперії, не маючи власного самоврядування.
Українське національне відродження, опорою якого були традиції української державності та української культури стало головним явищем історичного процесу в Україні в першій половині ХІХ ст. І в першу чергу значною мірою впливало саме на розвиток української культури: мовознавства, історичної науки, етнографії, літератури, науки, освіти, мистецтва. Поступ української культури був складним і проходив у суперечливих умовах. Але не дивлячись на складні умови періоду кінця XVIII - першій половині ХІХ століття, українська національна культура активно розвивається, набуває самобутніх рис і характеризувалася високими досягненнями в усіх її сферах.
Впродовж нашого уроку ви з’ясуєте, які фактори сприяли розвитку української культури, а які – гальмували.
ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
1. Умови розвитку культури. Вплив капіталізації
Робота з підручником.
Опрацювати п.1 §11 підручника.
Робота з таблицею
Заповніть таблицю «Особливості розвитку культури українських земель у другій половині XVIII ст.».
|
Галузі |
Основні досягнення |
|
|
|
2. Освіта
Робота в групах
На опрацювання пропонуються текст підручника та документи.
3.Наука.
V. Закріплення знань учнів.
Завдання для обговорення
1. Визначте й охарактеризуйте історичні обставини розвитку української культури протягом першої половини XIX ст.
2. Якою була імперська урядова політика щодо розвитку науки в Україні?
3. В яких галузях науки уславилися українські вчені?
4. Який внесок у розвиток науки вони зробили?
VІ. Домашнє завдання