Урок "Cake party. Готуємося до вечірки". Unit 5. Lesson 13

Про матеріал

Past Simple Tense. Закріплення вивченого матеріалу за темою It Was Yesterday

Перегляд файлу

План-конспект уроку в 3 класі

Богуславської ЗОШ І-ІІІ ст.

Борівської селищної ради Харківської області

 

Вчитель: Орел Маргарита Олександрівна

Unit 5. It was yesterday.

Тема: Cake party. Готуємо торт для вечірки.

Дата: 15.03.2021

Тип уроку: combined

Мета:

  • навчальна: закріплення нового граматичного матеріалу за темою «Людина», практикувати мовні засоби за темою «Людина», описувати події у минулому, відповідати на запитання, вдосконалювати компетенції читання, аудіювання й усного монологічного мовлення;
  • розвивальна: уважно стежити за презентованою інформацією, ефективно співпрацювати під час парної та групової роботи, мотивувати готовність брати участь в іншомовному спілкуванні, розвивати навички роботи в парі, логічно висловлювати свою думку;
  • виховна: виховувати вміння концентруватися, слухати інших, формувати доброзичливу атмосферу в класі, проявляти увагу до співрозмовника в процесі спілкування, прийнятої в сучасному цивілізованому світі, вчити розуміти важливість оволодіння іноземною мовою і потреби користуватися нею як засобом спілкування, прищеплювати працьовитість, вчити чітко виконувати інструкції вчителя.

Обладнання: телевізор, ноутбук, флешкартки, підручники, зошити, святкові капелюхи, паперові або пластмасові тістечка різних кольорів (6).


 

Хід уроку

  1. Preparation for apprehension of foreign speech (5 min)
  1. Greeting.

Hello, children! Welcome to the party! Let’s greet in a special way.

Pupils take the greeting cards from the bag and greet each other in a special way: blow a kiss, hug, smile, say hi, say hello, hand heart, fist bump, elbow bump, wave, shake hands etc.

How are you today? Draw a picture of your mood and stick it on the mood board.

Pupils draw emotion pictures and comment them.

  1. Motivation. Now look at the blackboard. What do you see there? Look! We have a letter. Do you remember him? What is his name? Yes, he is Smiling Sam.

Let’s read this letter!

Hello, children! I am Smiling Sam. Do you remember me?

I like cakes! And what about you? Do you like cakes?

Welcome to my cake party.

Today we are going to play games, guess the riddles and do a lot of interesting things together! I prepared new games for you.

It was yesterday! Are you ready to play?

How many cakes do we have?

What colors are they?

Take a green cake and open it!

 

  1. The main part of the lesson. (35 min.)

 

Children open the green cake and see the first task.

  1. Phonetic warm-up. Tongue twister.

Peter Piper picked a peck of pickled pepper.

A peck of pickled pepper Peter Piper picked.

If Peter Piper picked a peck of pickled pepper,

Where is the peck of pickled pepper

Peter Piper picked?

 

There is a small note in the end of the tongue twister:

The next task is in the cake that has the color of the sky.

 

  1. Lexical warm up.

Pupils take a cake, open it and read the task: Fill in a/an or some.

A teacher presents the flashcards with some pictures of food, children say a or some before a name of food.

Next task in the bottom of the last card. This is the color of a pig.

 

  1. Continue the poem.

Children read the poem and complete it with the regular verbs.

 

On Sunday I _____with my friend, (played)

On Monday I _______ my school. (started)

On Tuesday I ______the play to the end, (watched)

And ________my mum to cook. (helped)

On Wednesday I _______the dishes. (washed)

On Thursday I _______TV, (watched)

On Friday I _______ my dear cousins, (visited)

On Saturday they ________ ­­­­­­­­­­me. (phoned)

 

T: В якому часі відбуваються дії у вірші? What Tense is it?

Ps: Past Simple Tense!

T: Look! We have a cake with this name! Let’s open it!

 

  1. Presentation. Let’s remember the rules about Simple Tense.

 

T: The verb to be in the Past Simple Tense has two forms. What are they?

Ps: Was and were!

T: You are right! Let’s remember when we use the verb was and when we use were. With the pronouns I, he, she, it we use ____ (children say “was”), and we use ____ with the pronouns you, we, they.

 

We ____ in a café last weekend.

We _____ at the pasty yesterday.

Bob ____ in the swimming pool last Saturday.

I ____ not at school on Sunday.

The weather _____ fine on winter holidays.

 

Riddle: The next game has the color of  snow.

Task: remember the song. Song about irregular verbs.

 

T: What type of verbs do you know?

Які бувають дієслова в англійській мові?

Ps: Irregular, Regular.

 

  1. Sing a song about irregular verbs.

https://www.youtube.com/watch?v=Ov2v50af7bo

 

Go-went-gone,

Shake-shook-shaken,

Put-put-put,

Bring-brought-brought,

Feed-fed-fed,

Come-came-come,

Break-broke-broken.

 

  1. Let’s remember some new irregular verbs (page 107 in the book by Karpyuk)

Present the new words with the help of cards.

 

Write-wrote

Blow-blew

Bring-brought

Buy-bought

Take-took

Make-made

 

  1. Practice. Writing. Match the verb in the Present Tense to its irregular verb in the Past Simple Tense.

Irregular Verbs online exercise for Elementary

 

 

  1. ENDING (5 min.)
  1. How are you feeling after our party?
  2. Homework. To draw the balloons and write the new irregular verbs and their past forms in every one.
  3. Good bye. Let’s say good bye!

https://www.youtube.com/watch?v=5AZsmWs4828

Додаток

Write-wrote

Blow-blew

Bring-brought

Buy-bought

Take-took

Make-made


Irregular Verbs online exercise for Elementary

docx
До підручника
Англійська мова для загальноосвітніх навчальних закладів 3 клас (Карпюк О. Д.)
Додано
3 березня 2021
Переглядів
903
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку