Природознавство
Урок - дослідження
Тема:ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОЕКТУ «ВИРОСТИ РОСЛИНУ»
СПОСОБИ РОЗМНОЖЕННЯ РОСЛИН
Мета:
Природознавство
Презентація проекту «Вирости рослину»
Урок - дослідження
Способи розмноження рослин
Урок-дослідження
«Способи розмноження рослин»
Вчитель : Фоменко А. М.
Природознавство
Урок - дослідження
Тема: ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОЕКТУ «ВИРОСТИ РОСЛИНУ» СПОСОБИ РОЗМНОЖЕННЯ РОСЛИН
Мета:
Обладнання: картки, схеми, деформовані прислів’я, дослідний матеріал(частини рослин, рослини, насіння, живці, проростки).
Хід уроку
ХІД УРОКУ
(рослини ростуть, дихають, живляться, розмножуються, відмирають.)
Робота в групах:
(вони живуть тільки на планеті Земля. Дають життя усьому живому, бо все живе дихає. А кисень виробляють тільки рослини.)
(вони дають людині усе для її життя: кисень, їжу, одежу, ліки, предмети побуту, наукові знання, прикрашають життя людини, милують око, передвіщають погоду.)
(вони роблять нашу планету красивою, різнобарвною, пахучою, живою…)
(вони поглинають вуглекислий гас, виробляють кисень, утримують вологу, очищають повітря від газів, фільтрують повітря, випаровують воду, знищують хвороботворні бактерії)
(корінь, стебло, листя, квітка, плід з насінням)
(учні піднімають руки тих груп «назв органів», яких дані рослини не мають.)
А який орган в рослині найважливіший?
(інсценізація)
КОРІНЬ
ЛИСТ
СТЕБЛО
КВІТКА
НАСІННЯ
Діти, то який орган найважливіший?
(усі органи важливі, кожний виконує свою роботу. І від їх взаємної, злагодженої роботи залежить життя рослини.
А від вашого взаєморозуміння і допомоги один одному залежить результат роботи вашої групи.)
Що допомагає розповсюдженню насіння?
(робота з деформованими словами в групах)
ВІТЕР ВОДА КОМАХИ ТВАРИНИ ЛЮДИ
ЕРВТІ ОВАД ИХКОАМ ВАТИНИР ЮИДЛ
Про один такий спосіб зараз почуємо, виконавши нашу фізхвилинку
Три ягідки, три вишеньки
Доспіли у садку.
Летіли три горобчики,
Поїли до смаку.
Упали вниз три кісточки,
У землю, в ямку скік!
З трьох зерняток – три паростки
З’явились через рік.
З’явилися три паростки
І виткнулись з землі.
Три живчики, три прутики,
Три вишеньки малі.
Давайте з’ясуємо. Про це ми дізнаємося з народної мудрості – прислів’їв, в яких містяться знання і спостереження людей напротязі довгих років.
(робота в групах з деформованими реченнями.)
(Без дощу і трава не росте) ВОДА
(Колос не спіє, коли сонце не гріє.) ТЕПЛО
(У березні, а, вдень, холоду, світла, вночі, менше, більше.) СВІТЛО
(Людина живить землю, а земля людину)
ПОЖИВНІ РЕЧОВИНИ
(Повітря дорожче від золота) ПОВІТРЯ
Подумайте,згадайте як ви пророщували насіння квасолі, або коли зерно сіють відразу у ґрунт, то без чого воно може прорости?
(без світла і ґрунту)
Дослід: квасоля проросла в темряві.
Чому насіння проростає без ґрунту і поживних речовин, які є в ньому?
(Бо в самій насінині є все необхідне, щоб вона проросла.)
Завдання («послідовне проростання гороху»)
З’ясування інших способів розмноження рослин
Навесні з них проростають нові рослини.
(демонстрація вирощених рослин)
Увага! Запам’ятайте слово.
Живець – це частина стебла з корінням. Він висаджується в ґрунт. З нього виростає нова рослина.
У деяких рослин відростають довгі стебельця – вуса.
Там, де вони торкаються ґрунту, з’являється коріння і виростає нова рослина. (суниці)
(демонстрація)
Додаток 1
Як рослина дихає, живиться та росте
Листя виділяє кисень
Плоди падають, насіння, потрапляючи в землю, проростає
Зелене листя вбирає світло
На гіллі є листя, квіти, плоди
Листя падає, гниє, утворюючи поживні речовини для дерева
По стовбуру та гілках вода
та поживні речовини
надходять до листя,
квітів та плодів
Коріння утримує дерево
Коріння вбирає воду та поживні речовини з ґрунту
Додаток 2
Пронумеруй, у якій послідовності розвивається горох.
Додаток 3
КОРІНЬ
ЛИСТ
СТЕБЛО
КВІТКА
НАСІННЯ
Додаток 4
З яких рослин ці плоди і насіння?
Вільха, горобина, липа, тополя, шипшина, горіх, калина, клен, бук, каштан, дуб.
Додаток 5
Вибери рослину, яка тобі подобається,
і розкажи про неї за планом.
а) Назва рослини. ____________________________
б) Будова рослини.____________________________
в) Це дерево, кущ чи трав'яниста рослина?__________
г) Хвойна чи листяна рослина?____________________
ґ) Культурна чи дикоросла?_______________________
д) Багаторічна, однорічна чи дворічна? _____________
є) Де росте?____________________________________
є) Яке значення рослини у природі і для людей?
ж) Що цікавого ти знаєш про цю рослину?