Конспект уроку української мови (6 клас) НУШ
Тема. Узагальнення вивченого в 1 семестрі. Морфологія. Іменник
Тип уроку: урок – гра.
Мета уроку:
• Повторити та закріпити основні правила української мови, вивчені у першому семестрі за темою «Морфологія. Іменник».
• Розвивати мовленнєві, аналітичні та творчі навички.
• Підняти настрій учнів за допомогою гри..
Хід уроку
I. Організаційний момент
1. Вітання вчителя:
2. Створення команд.
3. Коротка розминка.
Загадки про іменник
Загадка 1
Він предмети називає,
На питання «Хто?» і «Що?» відповідає.
Має рід, число, відмінок,
Хто він? Славний...
(Відповідь: Іменник)
Загадка 2
Я буваю і жіночим, і чоловічим,
І середнім бути хочу.
Але є такі слова,
Де я спільний — от дива! (Наприклад: соня, сирота, плакса).
Про яку ознаку йдеться?
(Відповідь: Рід іменника)
Загадка 3
Ми — великі і поважні,
Пишуть нас завжди уважно.
Міста, ріки та імена —
Це категорія...
(Відповідь: Власні назви)
Загадка 4
Якщо я один — то це однина,
Якщо нас багато — це вже...
(Відповідь: Множина)
Загадка 5
«Хто це?» — запитаєш ти,
Про людей і про тварин.
Як ми їх називаємо ?
(Відповідь: Назви істот)
Загадка 6
Ми брати, нас цілих сім,
Ми керуємо усім.
Форму слова ми міняємо,
Як нас разом називаємо?
(Відповідь: Відмінки)
Загадка 7
Я — і метро, і таксі, і кіно,
Не змінюю закінчення давно.
Хоч у множині, хоч у відмінках —
Однакова в мене картинка.
(Відповідь: Незмінювані іменники)
Загадка 8
Я — і забіяка, і сирота,
Для хлопців і дівчат я — назва та.
Рід мій в реченні міняється,
Як він правильно називається?
(Відповідь: Спільний рід)
Загадка 9
Сьомий я у списку стою,
Голос я свій подаю.
Коли маму чи тата гукаєш —
В який відмінок слово ставиш?
(Відповідь: Кличний відмінок)
Загадка 10
Закінчення -а або -я маю,
Жіночий та чоловічий рід об'єдную.
В першій групі я живу,
Як я називаюсь? Кажи, бо жду!
(Відповідь: Перша відміна)
II. Мотивація та налаштування
III. Основна частина: ігри
Із запропонованих завдань – зразків учитель вибирає ті, які найбільше подобаються чи підходять для класу.
Гра 1 «Детектив»
У кожному рядку знайдете слово, яке «заховалося» і не підходить за певною граматичною ознакою. Поясніть чому.
Гра 2. «Коректор»
Учням потрібно виправити помилки у вживанні відмінків або родів:
Гра 4. «Хто більше?»
За 2 хвилини запишіть якомога більше іменників, які:
Гра 5. «Зимові істоти та предмети» (Істоти/неістоти)
Розподіліть слова у дві колонки: «Хто?» (істоти) та «Що?» (неістоти).
Снігур, заметіль, Дід Мороз, ковзани, лижник, ожеледь, олень, бурулька, завірюха, сніговик.
Гра 6. «Крижані власні назви» (Орфографія)
Виправте помилки у написанні власних назв. Поясніть, чому вони пишуться з великої літери та чи потрібні лапки.
річка дніпро, свято миколая, сузір’я велика ведмедиця, казка снігова королева, місто буковель, гора говерла.
Гра 7. Творче завдання «Зимовий синонім»
Доберіть до іменникі «Завірюха», «Ліс» якомога більше синонімів-іменників.
(Підказка: Метелиця, хуртовина , завірюха, віхола, завія, хурделиця, сніговиця. Ліс, лісок, пуща, гай, діброва, перелісок, чорноліс).
Гра 8. Бліц-опитування «Вірю — не вірю»
Гра 9 . Іменник - новачок
Який іменник має 1 «а» і більше ніяких голосних? (Сад)
Який іменник має 2 «а» і більше ніяких голосних? (Мама)
Який іменник має 3 «а» і більше ніяких голосних? (Барабан)
Який іменник має 4 «а» і більше ніяких голосних? (Барабака (жарт))
Який іменник має 5 «а» і більше ніяких голосних? (Абракадабра)
Який іменник має 7 «а» і більше ніяких голосних? («А-ба-ба-га-ла-ма-га»).
IV. Підсумок уроку.
• Вчитель підсумовує:
• Що повторили?
• Що запам’яталося?
• Які правила української мови використали?
V. Рефлексія.
• Учитель дякує за активну участь, вручає «Сертифікати » або сніжинки з побажаннями.
VI. Домашнє завдання