Знаходження дробу від числа, відсотків від числа
Урок – гра „Математичний поїзд”
Тема. Розв’язування вправ на знаходження дробу від числа, відсотків від числа.
Мета. Закріпити уміння і навички розв’язувати приклади і задачі на відшукання дробу від числа і числа за його дробом; відсотків від числа та числа за його відсотком; розвивати логічне мислення і уяву; виховувати увагу, самостійність, доброзичливість.
Тип уроку. Урок узагальнення і систематизації знань.
Хід уроку
Математика цікава тоді, коли
дає поживу нашій винахідливості
й здатності до міркувань.
Д. Пойа
Учитель.
Сьогодні ми з вами відправимось у подорож на математичному поїзді. Наш поїзд складається із трьох вагонів: спального, купейного і плацкартного.
Правила отримання квитка на проїзд.
„Касовий зал”.
Для того, щоб отримати дозвіл на проїзд, кожний учень отримує листок із завданнями і вісім жетонів.
1. Якщо учень розв’яже всі завдання, то він звертається за квитком на проїзд.
2. Якщо учень не може розв’язати яке–небудь завдання, то звертається за допомогою у довідкове бюро. В залежності від змісту довідки, призначається „плата”.
„Довідкове бюро”.
1. Перевірка правильності розв’язування завдання і виявлення помилки проводиться безкоштовно.
2. За допоміжне запитання, яке допомагає знайти шлях розв’язування завдання, потрібно заплатити 1 жетон.
3. Плата за підказку шляху розв’язування – 2 жетони
4. Плата за розв’язування – 3 жетони.
„Умови отримання квитка”.
1. Квиток у спальний вагон видається при правильному розв’язуванні всіх завдань і наявності більше 4 жетонів.
2. Правильне розв’язування всіх задач і наявність чотирьох жетонів дає право на отримання квитка в купейний вагон.
3. В плацкартний вагон достатньо одного - двох жетонів при правильному розв’язуванні всіх завдань.
І завдання. Касовий зал.
Щоб потрапити в касовий зал, потрібно виконати усно завдання із таблиці.
Таблиця.
|
Виразіть десятковим дробом |
Виразіть у відсотках |
Знайдіть |
|
14% |
0,33 |
5% от 200 |
|
36% |
0,4 |
9% от 300 |
|
25% |
0,05 |
10% от 200 |
|
55% |
0,17 |
7% от 400 |
|
21% |
0,67 |
12% от 500 |
|
134% |
1,24 |
40% от 300 |
|
89% |
0,002 |
25% от 200 |
|
0,6% |
0,005 |
50% от 620 |
|
0,9% |
1,36 |
25% от 800 |
|
123% |
0,02 |
11% от 900 |
|
0,4% |
0,98 |
27% от 200 |
|
4% |
1,45 |
13% от 400 |
|
150% |
0,009 |
20% от 150 |
ІІ завдання. Дозвіл на проїзд.
Кожний учень отримує листок із чотирма задачами, які він повинен розв’язати для отримання квитка на математичний поїзд.
І карточка.
1. Дівчинка прочитала
книги, що становить 120 сторінок. Скільки сторінок у книжці?
Розв’язання.
120 :
= 120 ∙
= 160 ( ст. )
Відповідь. 160 сторінок.
2. Аліса впала в казкову криницю і за 1 хвилину пролетіла 9 м. Яка глибина криниці, якщо за 1 хвилину Аліса пролетіла 75% всієї відстані?
Розв’язання.
75% = 0,75
90 : 0,75 = 9000 : 75 = 120 ( м )
Відповідь.120 м
3. Мама купила 6 кг цукерок. Вітя відразу же з’їв
всіх цукерок і йому стало погано. Після якої кількості цукерок у Віті розболівся живіт?
Розв’язання.
6 ∙
= 4 ( кг )
Відповідь. 4 кг цукерок.
4. Білка всього заготовила 600 горіхів. Протягом першого тижня вона зібрала 20% всіх горіхів. Скільки горіхів зібрала білка протягом першого тижня?
Розв’язання.
20% = 0,2
600 ∙ 0,2 = 120 ( г.)
Відповідь. 120 горіхів.
ІІ карточка.
1. Хлопчик зібрав 80 горіхів, що складає
всіх зібраних горіхів. Скільки горіхів було зібрано?
Розв’язання.
80 :
= 80 ∙
= 120 ( г.)
Відповідь. 120 горіхів.
2. Мачуха перед балом задала Попелюшці багато роботи. Щоб виконати 60% всієї роботи, Попелюшці потрібно 6 годин. За який час Попелюшка виконає всю роботу?
Розв’язання.
60% = 0,6
6 : 0,6 = 10 ( год )
Відповідь.10 год
3. Марійка зібрала 120 слив, а Василько
слив, які зібрала дівчинка. Скільки слив зібрав хлопчик?
Розв’язання.
120 ∙
= 40 ( сл. )
Відповідь. 120 слив.
4.. У курятнику було 40 курей. За тиждень лисиця вкрала 30% всіх курей. Скільки курей вкрала лисиця?
Розв’язання.
30% = 0,3
40 ∙ 0,3 = 12 ( к. )
Відповідь. 12 курей.
Після перевірки видаються квитки на проїзд: жовтий квиток – в спальний вагон, зелений – в купейний, червоний – в плацкартний.
ІІІ завдання. Подорож.
Увага! Увага! Математичний поїзд відправляється від станції „ Шкільна” до станції Казкова.
Задача. У Червоної Шапочки в кошику 24 пиріжки, з них 25% - пиріжки з капустою,
– пиріжки з варенням, решта – пиріжки з грибами. Скільки пиріжків з грибами у кошику?
Розв’язування.
25% = 0,25
1) 24 ∙ 0,25 = 6 ( п. ) – з капустою;
2) 24 ∙
= 9 ( п. ) – з варенням;
3) 24 – ( 6 + 9 ) = 9 ( п. ) – з грибами.
Відповідь. 9 пиріжків.
Поїзд продовжує свій рух. Станція Спортивна.
Задача. Заєць з черепахою бігли крос. Черепаха проповзла 3 м, що складало 5% всієї дистанції. Скільки метрів залишилось їй проповзти до фінішу?
Розв’язування.
5% = 0,05
1) 3: 0,05 = 300 : 5 = 60 ( м ) – проповзла черепаха;
2) 60 – 3 = 57 ( м ) – залишилось проповзти до фінішу.
Відповідь. 57 м
Поїзд продовжує свій рух. Станція Лісова
Задача. Сім’я їжачків зібрала 50 грибів. Найменший їжачок зібрав 6% всіх грибів. Скільки грибів зібрали решта їжачків?
Розв’язування.
6% = 0,06
1) 50 ∙ 0,06 = 3 ( г. ) – зібрав найменший їжачок.
2) 50 – 3 = 47( г. ) – зібрали решта їжачків.
Відповідь.47 грибів.
Наша подорож завершується і наш математичний поїзд повертається на станцію „Шкільна” .
Виставлення оцінок найактивнішим „мандрівникам” і підведення підсумків подорожі.