узагальнити знання учнів про закінчення. основу слова. корінь.префікс. суфікс; удосконалювати вміння знаходити частини слова у словах. розвивати мислення, навички правильного письма, виховувати любов до рідної землі, мови та казки.
1
Буняк Ірина, вчитель початкової школи Червонополянського ЗПЗСО
Тема. Загальне поняття про частини мови. Український віночок – окраса дівочої краси.
Нестандартний урок – віночок з української мови та трудового навчання.
Мета: українська мова: повторити вивчені знання про частини мови з 2 класу;
удосконалювати вміння визначати вивчені частини мови у реченнях та текстах;
виховувати інтерес до культурної спадщини свого народу, любов до рідного краю, повагу та інтерес до народних традицій;
розвивати пізнавальну активність, самостійність та логічність мислення, вміння узагальнювати, систематизувати мовні явища;
Трудове навчання: ознайомити учнів з народними традиціями плетіння віночків;
навчити правильно вирізати фігури квітки з паперу; розвивати фантазію та уяву, дрібну моторику рук; розширювати світогляд;
виховувати любов до національних традицій, терпіння і акуратність.
Обладнання: таблиця про частини мови, опорні схеми, ілюстрації до гри, схема складання сенкану, зображення українського віночка, квітів, клей.
Інтегрований урок – віночок українська мова та трудове навчання.
Хід уроку
1. Організація класу
* Привітання вчителя
Стали, дітки, всі рівненько,
Усміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
Працюватимемо старанно,
Щоб почути у кінці, що у нашім третім класі
Діти просто молодці!
* Девіз уроку
Сидимо – рівно.
Пишемо – гарно.
Слухаємо – уважно.
Відповідаємо – правильно.
2. Актуалізація опорних знань учнів.
- Щоб визначити нам тему нашого уроку потрібно виразно прочитати вірш Олесі Тоцької «Квіти України».
Соняхи, жоржини,
Айстри і шипшина,
Васильки, ромашки,
Лілії, волошки,
Мальви, чорнобривці,
Звіробій, чорниці,
М’ята і калина,
Маки, горобина,
Півники, брусниця,
Грицики, суниця,
Нагідки, космеї,
Рожі, Галатеї,
Примули, малина,
Рута та ожина-
Це усе рослини
Й квіти України.
* Про що, на вашу думку, ми говоритимемо сьогодні на уроці?
* Діти називають частини мови, які вивчили у другому класі.
Вірш про частини мови Д.Білоуса (читає учень)
3. Повідомлення теми і мети уроку.
Діти, сьогодні у нас інтегрований нестандартний урок рідної мови та трудового навчання – урок – віночок. Ми повинні не тільки виконати завдання з української мови та зробити віночок - окрасу дівочої краси.
Трудове навчання. Розповідь вчителя.
Краса – це радість нашого життя. Людина стала людиною тому, що побачила глибину блакитного неба, мерехтіння зірок, рожевий розлив вечірньої зорі, прозорий серпанок степових просторів, багряний захід перед вітряним днем, тріпотіння марева над горизонтом… зупинись і ти в здивуванні перед красою. Особливу красу дарують нам квіти.
Квіти – саме життя. Неповторні і скороминущі картини навколишнього світу. Людині завжди хотілося відобразити прекрасне, все, що дивувало і радувало її, зупинило погляд. Прекрасне сьогодні зробите ви, діти мої, це український віночок.
4. Опрацювання нового матеріалу.
Хвилинка каліграфії.
* Щоб букви правильно писати,
Хвилинку каліграфії
Нам треба розпочати.
Писатиму букви рівнесенько,
Щоб були красиві й гарнесенькі.
Ві він ок очок
У цьому дворку, як у вінку.
- Поясніть, як ви розумієте зміст цього прислів’я.
Сплетемо вінок український сьогодні
З мальв, чорнобривців, калини,
З барвінка та жита, із м’яти, нагідок,
З жоржин, чебрецю та вербени …
* Віночок – це плетене коло із квітів, листя, гілок. Терновий вінок, наприклад, є символом страждань. Лавровим вінком здавна нагороджували переможців. А український віночок символізує молодість, красу, кохання. Він не просто прикраса дівчини, а й оберіг, що має цілющі властивості – знімає біль, захищає від різних хвороб, злих духів, зберігає волосся від випадання.
* Прикрашаємо наш віночок. Приклеюємо на шаблон вінка ромашку.(символ чистоти)
* Поетична хвилинка. «Хто квіти знає, той відгадає»
Словникова робота.
Заздалегідь підготовлені учні загадують загадки.
- Цвіте синьо, лист зелений,
Квітник прикрашає.
Хоч мороз усе побив,
Його не зламає.
У народі його вважають символом життя. (Барвінок)
- У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою дівочу вроду.
Символ краси та дівочої вроди. (Калина)
А в жнива – червоним плодом.
Символ материнської любові. (Вишня)
Стоїть півень на току
У червонім ковпаку.
Оберіг від нечистої сили. (Мак)
Символом доброти, ніжності. (Ромашка)
- На просторах поля золотого
Сині зірочки тремтять.
То – шматочки неба голубого
Виграють у житі, синім полум’ям горять.
Символом чистоти, ніжності. (Волошка)
На які питання відповідають слова, які ми з вами записали.
Вчитель. Іменник – це перша частина мови, яка з’являється в мовленні дітей. Їх оточує світ речей, і вони жадібно прагнуть дати назви усьому, що бачать. Іменник – найсамостійніше частина мови. Вона має свої категорії і дуже рідко прислухається в реченні до інших слів.
* Прикрашаємо віночок жовтою квіткою.
* «Одягни корінь». До частини слова добавити частини слова, утворивши прикметники.
- верб – ний
- калин – но вий.
- україн - ський.
Запис слів у зошит, учні самостійно дописують прикметники. Повторити прикметник.
Вибірковий диктант
(виписати прикметники)
Як вечірня заграва,
Ти стобарвна, яскрава,
Осяйна, соковита, палка.
Ти багата і пишна,
Поетична і ніжна,
Мелодійна, співуча, м’яка.
Вчитель. Властивість прикметників здавна підмітив народ і зазвичай використовує їх у загадках, адже прикметники характеризують предмет, не називаючи його. Використання прикметників у мовленні робить його образним, емоційним, експресивним.
* Прикрашаємо віночок синьою квіткою.
Фізкультхвилинка.
Усміхніться. Який час…
Який це час, Федоте?
Виходить, що субота.
Вчитель. Діти, доберіть, будь ласка, слова, які характеризують голоси тварин: гуси (гелгочуть), півень (кукурікає), корова (мукає), киця (нявкає), собака (гавкає), лев (ричить), порося (рохкає), вовк (виє).
* Прикрашаємо віночок червоною квіткою.(символ кохання)
Вчитель. Дієслово – незвичайна частина мови, бо приводить у рух, у дію все, що нас оточує.
Творча робота
З поданих груп слів складіть речення і запишіть.
Зимонька, сніжна, прийшла. Сніжок, лапатий, падає. Калина, червона, пломеніє.
Діти роблять повідомлення про частину мови – дієслово.
*Прикрашаємо віночок фіолетовою квіткою.(символ мудрості)
Робота з підручником.
Виконання вправ по підручнику на розсуд вчителя.
*Прикрашаємо віночок голубою квіткою.
Передбачення.
Подивіться на наш віночок. Ми вже знаємо про символічне значення квітів. Тільки про те, що означає жовтий і синій колір ми не говорили. Як ви вважаєте чому? (діти дають відповідь на поставлене запитання)
5. Підсумок уроку. Рефлексія.
Складання сенкану за планом.
Віночок
Гарний, чудовий.
Дивує, прикрашає, оберігає.
Бережемо, пишаємося, використовуємо.
Оберіг, символ дівочої краси.
(віночки одягли на голови)
Вчитель. Ось і закінчується наш урок. Пригадайте, про що ви дізналися на уроці?
Збіг урок наш, як коротка мить.
Дуже швидко час біжить.
Та попереду у нас багато кроків.
Безліч веселих, серйозних уроків.
Вправа 261. стор. 111 вивчити правила, творча робота (міні – проекти)