Урок - подорож із хімії
Тема:"Початкові хімічні поняття"
Мета: узагальнити й систематизувати набуті знання; відпрацювати вміння складати хімічні формули, визначати кількісний і якісний склад хімічних елементів за формулами речовин; розвивати основні операції мислення та пізнавальні процеси, вміння використовувати набуті знання в нестандартних ситуаціях; формувати навички працювати в групах, орієнтуватися в різних ситуаціях, допомагати один одному, виховувати почуття відповідальності, творчий підхід до навчання, любов до предмета
Обладнання та матеріали: роздаткові матеріали до уроку; комп′ютер, мультимедійний проектор, екран;
Форма проведення уроку: урок-подорож
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань, вмінь і навичок.
Девіз уроку: «Немає нічого простішого, складнішого, ніж гра !»
Епіграф уроку: «Зробимо своє навчання грою !» Дейл Корнегі
ХІД УРОКУ:
І Організаційний етап
Привітання учнів, перевірка готовності до уроку.
«Сьогодні у нас незвичайний урок, в нас присутні гості. Але як водиться в гарному домі гості відпочивають, а господарі – працюють, тож і ми з вами почнемо працювати!»
ІІ Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
Вчитель: Майже три місяці назад ви почали вивчати новий для вас предмет - хімію. За цей період ми з вами вивчили хімічний алфавіт, навчилися складати хімічні формули та багато іншого. Тому сьогодні ми зробимо урок-подорож до країни «Хіміленду» де мешкає цариця Хемі.
Вся планета – наша мати.
Та людина має знати все про елементи, речовини –
Од найменшої росини до складних, як світ, сполук…
Й берегти живе від мук -
Цвіт калини, пташку ранню - від хвороби, вимирання.
Ледацюг карає строго хімія за незнання…
Тож рушай не навмання в ту країну пречудову,
Щоб продовжити розмову....
Там дива на кожнім кроці, і на кожному уроці.
Хімія – країну звуть.
В добрий час!В щасливу путь!
(У подорож відправляються три команди . які будуть рухатись маршрутним листом, а хто перший добереться до палацу Хемі той і виграє ці перегони.)
Перш, ніж йти у похід, необхідно зібрати рюкзак. Тобто повторити основні поняття, які допоможуть вам подолати перешкоди
Зараз я по черзі буду кидати м'яча учасникам команд із запитанням,а вони кидають м'яч мені із відповіддю
МОЛОДЦІ! Тож вирушаєм у дорогу.
ІІІ Основна частина
Не встигли ми пройти і сотню метрів, як перед нами з’явилася перша перешкода.
Смертельна річка
Ось ми опинилися на березі неглибокої й неширокої річки. Подолати її важко, адже річка населена ненажерливими піраньями – один необережний рух і ви ризикуєте потрапити у воду, де від вас за лічені хвилини залишиться один скелет. Як же бути? Вихід є – на березі повно великих валунів, по яким легко перейти на протилежний берег. Кожний валун – правильна складена формула за якісним і кількісним складом, а складна чи проста речовина Представники команд одержують конверти із завданням. Групи починають працювати.
1 варіант: один атом карбону та два атоми оксигену ; C12H22O11 – кількісний склад; ZnS – яка речовина ,О3- назва речовини, AlPO4 - кількісний та якісний склад
2варіант: один атом кальцію два атоми оксигену ; C6H12O6 – кількісний склад; K2S – яка речовина ,О2- назва речовини, Na2SO4 - кількісний та якісний склад
3 варіант: два атоми літію та один атом оксигену ; C2Н3ОН – кількісний та якісний склад; НІ– яка речовина , N2- назва речовини, CaCO3 - кількісний та якісний склад
Молодці всі учасники подолали перешкоду річки і потрапили в країну
Атомленд
(щоб продовжити подорож вам потрібно відповісти на проблемне питання)
Проблемне питання:
I Що називають атомом? (електронейтральна частинка)
II З чого складається атом? (Позитивно зарядженого ядра, та негативно зарядженої оболонки
III Що таке молекула?
Розшифрувати анограму
ЛАТЕРІМА
СІМШУ
ЛОМАКУЛЕ
Ось ви потрапили в місто Елементаріїв
Завдання класу: написати символи хімічних елементів, що зустрічаються у тексті: «Кілька тисяч років тому людству були відомі сім хімічних елементів: Аурум, Аргентум, Плюмбум, Меркурій, Ферум, Купрум, Сульфур. Повільно
накопичувалися відомості про хімічні елементи. У XVII сторіччі були відкриті Фосфор, Цинк, Карбон, а у наступному (XVIII ст.) – Хлор, Оксиген, Нітроген, Гідроген і ряд інших. З розвитком хімії кількість заново відкритих елементів швидко зростала. У ХІХ столітті стали відомі Алюміній, Кальцій, Калій, Натрій, Магній, Флуор і багато інших. Сьогодні відомо 113 хімічних елементів» ( робота за варіантами)
Ось всі учасники підійшли до столиці Речовина.
Столиця Речовина
1. Гра «Морський бій» (робота в парах)
Кожен отримує ігрове поле, на якому написані формули простих та складних речовин. Викресли зайве.
№ |
А |
Б |
В |
Г |
1 |
KOH |
C |
H2O |
Ca(OH)2 |
2 |
CuO |
Na2O |
MgBr2 |
Cu |
3 |
O2 |
Si |
SO3 |
Ag |
4 |
Ca3P2 |
AlCl3 |
Na |
N2O5 |
5 |
H2 |
H2CO3 |
Ba3(PO4)2 |
Fe |
2.Користуючись наведеним нижче переліком речовин заповніть таблицю:
Прості речовини |
Складні речовини |
|
Метали |
Неметали |
|
O2, B, C6H12O6, Si, Al, CH4, F2, H2O2, СО2,H2O , S, NH3
Ось наші мандрівники дійшли до практичної долини
«Практична долина»
Будь-яка практична робота в кабінеті хімії починається з повторення правил ТБ» Повторення правил ТБ
«В практичній долині» ми працюємо в групах (групова робота)
Зараз я вам пропоную розв’язати практичне завдання. У кожної групи своє завдання. Виконавши дослід, необхідно відповісти на запитання «Яке явище ви спостерігали?»
1 група
Розтовкти в керамічній ступці шматочок крейди.
Спостереження_______________
Висновок____________________ (яке явище і чому?)
2 група
Мідну дротинку скрутити у вигляді спіралі
Спостереження_______________
Висновок____________________ (яке явище і чому?)
3 група
У склянку з содою додати розчин столового оцту.
Спостереження_______________
Висновок____________________ (яке явище і чому?)
По закінченню практичної роботи, представник кожної групи озвучує завдання, спостереження та висновок.
Всі наші учасники вийщли на гарну галявину
Галявина формул.
Робота біля дошки: записати речовини, які мають кількісний склад:
1 атом Гідрогену, 1 атом Нітрогену, 3 атоми Оксигену;
1 атом Мангану, 2 атоми Оксигену, 2 атоми Гідрогену;
2 атоми Феруму, 3 атоми Карбону, 9 атомів Оксигену.
Відповідь демонструється, кожна окремо: HNO3 Mn(OH)2 Fe2(CO3)3
Групова робота за картками( кожна команда отримала конверт із завданням)
Нарешті ми підходимо до кордонів країни і зупиняємося на березі річки Знаю все. Тут ми повинні знайти кодове слово, яке зашифроване у вигляді тесту.
Берег «Знаю все»
1. Зазначте рядок утворений лише металами:
Х) Al, Zn, Ba, Na;
У) B, C, P, O;
В) Ca, Mg, Na, Si;
Г) Hg, Cl, Mn, Ba.
2. Визначте формулу складної речовини:
А) Br2;
Б) N2;
І) K2O;
Р) Cu.
3. Визначте правильне твердження щодо молекули води:
К) містить два атоми Гідрогену і два атоми Оксигену;
Д)складається з одного атома Гідрогену і двох атомів Оксигену;
М) складається з двох атомів Гідрогену та одного атома Оксигену;
Е) складається з двох атомів одного хімічного елемента.
4. Визначте кількість атомі гідрогену сполуці РН3:
О) I;
П ) II;
І) III;
Й) IV.
5. Визначте формулу речовини,у якої кількісний склад однаковий
А) BO3;
Я) CaO;
У) Al2O;
Вже наші учасники підійшли палацу цариці Хемі. Для того щоб потрапити до її палацу залишилось подолати останні першкоди.Учасникам потрібно на швидкість скласти піраміду хімічних елементів
«Піраміда»
Скласти піраміду хімічних елементів за їх атомними масами
7
48 12 35,5
64 79 27 55 85
201 40 207 108 28 39 32
От ми і увійшли у замок цариці Хемі. Тепер нам з вами доведеться пройти довгим шляхом по замку: познайомитися з його залами – неорганічної та органічної хімії, залами, присвяченими Д.І.Менделєєву, основними класами неорганічних сполук. Розкриття таємниць цариці, розв’язання її задач, відповіді на задані нею питання чекають вас у майбутньому. Хай щастить вам, друзі, на цьому шляху!
ІV Рефлексія
А тепер я прошу всіх заспокоїтись. Сядьте зручніше, закрийте очі та поміркуйте про те, чим ми займались протягом уроку.
Пропоную вам вибрати по два слова, які найточніше передають ваш емоційний стан в кінці уроку: радість, задоволення, натхнення, байдужість, нудьга, розпач…
Покажіть мені, за допомогою смайликів чи задоволені ви своєю роботою на уроці, чи ні.
V. Підсумок уроку.
Щиро дякую вам за урок. Ви гарно попрацювали. Уявіть . що у вас в руках мікрофон, тож продовжте речення:
- на уроці мені сподобалось…
- на уроці я запам'ятав\ла…
- чи цікавий був для мене урок….
VІ. Домашнє завдання
1.Повторити конспекти в робочих зошитах, пп. 1- 14, підготуватися до контрольної роботи.