Урок - промінці Сонечка. Звуки [с], [с’]. Позначення їх буквами С с.

Про матеріал
Урок - промінці Сонечка. Звуки [с], [с’]. Позначення їх буквами С с стане в нагоді вчителеві при проведенні уроку навчання грамоти в 1 класі.
Перегляд файлу

Тема. Звуки [с], [с’]. Позначення їх буквами С с.

 

Мета. Ознайомити учнів з буквою «С», її звуковим значенням, формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками. Вчити читати склади, слова з новою буквою, працювати з анаграмами, вдосконалювати навички звукового аналізу слів.

Обладнання: каса букв, предметні малюнки та звукові моделі до них, зображення казкового сонечка.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Вид уроку: урок – промінці Сонечка.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Повторення вивченого матеріалу.

- Діти, ви вже знаєте, що до нас на урок можуть приходити різні гості. Сьогодні до нас завітав незвичайний гість. Який, дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку.

Хоч ніхто мене не сіє ,

Але кожен розуміє:

Дочекаюся світанку –

Й зійду в небі спозаранку.

(Сонце.)

А. Свашенко.

- Це сонце. Його ще називають ласкаво Сонечко. Воно сьогодні до нас завітало із цікавими завданнями. Прикріплюю на дошці наочність: «сонечко» круг жовтого кольору і «промінці» - довгі прямокутні смужки жовтого кольору.

- Подивимося, що приготувало нам сонечко. Беру промінець і читаю завдання, записане на зворотному боці прямокутника.

- Яке завдання приніс нам перший промінець?

1) - Назвіть виставлені звуки.

А   И   І   О   У   В   Л   М   Н

- Назвіть голосні звуки?

- Назвіть приголосні звуки?

- Утворіть із цих звуків слово, яким можна замінити слово Сонечко, якщо воно часто повторюється. (Воно.)

2) Читання слів з вивченими буквами.

- А зараз прочитаємо завдання з наступного промінчика.

- Дізнайтеся, які слова заховалися за хмаринками.

(Мило, лимон, нива.)

- Назвіть слова, у яких наголошений перший склад.

- На який склад падає наголос у слові, що заховалося за другою хмаркою?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- А зараз ми дізнаємося, яке завдання наступного  промінчика.

- А тепер Сонечко пропонує нам послухати загадку, у слові відгадці назвати всі звуки і скласти його з виставлених букв.

Без рук, без ніг,

А всіх кладе на постіль.

(Сон.)

- Вимовте послідовно всі звуки в цьому слові.

- Подивіться на виставлені букви.

- Чи зможемо ми скласти це слово з поданих букв? (Ні, ми не знаємо, якою буквою позначити звук [ с ]. Цієї букви ми ще не вивчали.)

 

VІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

- Сьогодні ми дізнаємося, якою буквою позначається звук [с] , а також що ще може позначати ця буква. Будемо навчатися читати склади  і слова з новою буквою.

 

VІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Виділення звуків [с], [с’].

Сіло сонце на сосну,

Сонно мовило: «Засну!»

Сосни сонечко гойдали.

Сосни сонечко благали:

- Сонце, сонечко, не треба.

Стане темно нам без тебе!

2. Артикуляція звуків [с],[ с’], віднесення їх до приголосних.

- Сонечко нас прохає вимовити звук [с] і сказати, який ми чуємо звук голосний чи приголосний? Твердий чи м’який?

- Як будемо позначати у схемі?  ( - )

- А тепер Сонечко пропонує іще раз уважно послухати загадку про нього і сказати, чого воно чекає щоранку? (Сонечко чекає світанку.)

- Вимовте перший звук  у слові СВІТАНОК.

- Який цей звук?

- Як будемо позначати у схемі? ( - )

- Сонечко пропонує нам іще одну загадку.

Золоте пішло, срібний прийшов.

(Сонце і місяць.)

- Коли заходить сонце, на небі з’являється місяць.

- Який звук – [с] чи [с’] чується в слові СОНЦЕ?

- Де він стоїть? (На початку слова.)

- Який зі звуків [с] чи [с’]  є у слові МІСЯЦЬ?

- Де він стоїть у слові? ( У середині слова.)

 

3. Аналітико – синтетичні вправи.

1) Гра «Утвори склад».

Учитель називає звуки, учні утворюють з них склади.

2) Гра «Назви звуки».

Учитель називає склад, учні називають звуки, які його утворюють.

 

3) Гра «Мікрофон по колу».

Учні добирають свої слова з новими звуками.

 

V.Ознайомлення з новою буквою С.

- Сонечко дуже зраділо, оскільки  ви впоралися із загадками, правильно охарактеризували звуки. І тепер воно просить вас запам’ятати, що  звук [с] і звук [с’] на письмі позначаються буквою С.

1. Розгляд букви. Аналіз її графічної будови. Добирання предметів з навколишнього середовища. Схожих на букву с.

- Розгляньте і порівняйте ці букви.

- Чим вони відрізняються?

- Чим схожі?

- На що схожа друкована буква С.

- Послухайте, як про це говориться у віршах.

 

Подивіться до небес,

Чи не видно букви С?

Буква С не стулить віч –

Світить місяцем всю ніч.

І. Січовик.

 

Буква «ес», буква «ес»…

Усміхається Олесь:

Мов пів бублика смачного,

І чому це він не весь?

В. Гринько.

- Промінчик сонечка пропонує наступне завдання. Показати букву с.

2. Показ літери с учнями. Діти зображують букву.

- Промінчик сонечка пропонує показати місце букви в касі.

3. Місце букви в касі.

- Промінчик сонечка просить почитати склади.

4. Читання прямих і обернених складів із буквою С.

СА  СО  СУ  СИ  СІ  АС  ОС  УС  ИС  ІС

 

VІ. Фізкультхвилинка.

 

VІІ. Робота за букварем.

- Розгорніть буквар. Сонечко приготувало для нас багато цікавих завдань.

- Промінчик Сонечка пропонує нам розглянути малюнки.

1. Розгляд малюнків.

- Промінчик Сонечка пропонує нам зробити звуковий аналіз слів.

2. Складання звуко – складових моделей слів: СОРОКА, СОМ, СЛОН.

3. Вивчення скоромовки.

Спить сам собі сом.

Спати самому солодко сому.

 

4. Робота зі складовою таблицею.

- Промінчик Сонечка пропонує нам почитати склади.

- Назвіть звуки, які позначають букви в червоних кружечках.

- Назвіть звуки, які позначають букви у синіх кружечках.

- Прочитайте надруковані склади.

Читання складів по горизонталі, по вертикалі з нарощуванням темпу.

 

5. Читання стовпчиків слів.

Промінчик  Сонечка пропонує нам почитати слова в стовпчиках різними  видами читання.

1)Читання хором.

2)Читання підкреслених складів.

3)Читання односкладових слів.

 

6. Фізкультхвилинка (гімнастика для очей.)

4)Читання слів зі складом  со.

5)Читання слів, що позначають один предмет.

6)Читання слів, що позначають багато предметів.

7)Робота в парах.

 

7. Робота з анаграмами.

- Сонечко пропонує нам попрацювати з дуже цікавими парами слів.

- Для цього завдання треба вийти до дошки і з букв розрізної азбуки скласти слово СОСНА.

- А тепер змінимо порядок букв так, як це показано цифрами в букварі.

- Яке слово утворилося? НАСОС.

- Отже, з одних і тих самих букв ми з вами утворили нове слово. Таку вправу називають АНАГРАМА.

- А тепер Сонечко пропонує самостійно попрацювати з другою анаграмою, уміщеною в букварі. І назвати нове слово.

СМОЛА – МАСЛО

 

8. Розгляд ілюстрації.

9. Розвиток зв’язного мовлення.

- Роздивіться зображення жучка.

- Який вигляд він має? Опишіть його.

- Хто знає назву цього симпатичного жучка? (Сонечко.)

- Отже існують два слова, що звучать однаково, але мають різні значення: сонечко – жучок, сонечко – лагідна назва сонця.

- Послухайте вірш про сонечко. Як у ньому описується жучок?

Сонечко вгору повзе по травиці,

Чорний горошок у нього на спинці.

Грає проміння довкола яскраве,

Сонечку сонце всміхнулось яскраве.

Л. Лобанов.

 

VІІІ. Підсумок уроку.

- І останнє завдання, яке було записане на промінчику Сонечка.

- З якими новими звуками ви ознайомилися на уроці?

- Дайте характеристику цим звукам.

- Назвіть букву, якою вони позначаються.

- Яке завдання виявилося для вас найцікавішим?

- Діти, Сонечко дуже задоволене вашими відповідями і всією вашою роботою на уроці. Подивіться, воно вам щиро посміхається.

Учитель повертає жовтий круг зворотним боком, і перед учнями з’являється усміхнене Сонечко.

- Дякуємо тобі, Сонечко, за завдання! 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
15 листопада 2023
Переглядів
348
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку