Узагальнення знань з теми «Птахи»
Цілі: з’ясувати рівень освітньої компетентності учнів з теми; здійснити контроль та корегування знань з теми; розвивати вміння працювати в групових та індивідуальних формах; виховувати бережливе ставлення до тваринного світу; здійснювати екологічну освіту та виховання
Обладнання : таблиці з теми, три банки, насіння гороху
Тип уроку: узагальнюючий урок-ярмарок.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Розминка
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
До слова птах учні підбирають усі можливі слова-асоціації, складаючи схему.
ІІ Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
1.Інтерактивна вправа «Ланцюжок знань»
Учитель починає речення, учень його закінчує і продовжує ланцюжок, починаючи нове речення. Ланцюжок продовжує інший учень. Вправа проводиться за питаннями «Зовнішня будова птахів, їх покривів».
2.Повідомлення теми, мети та форми проведення уроку
ІІІ Узагальнення й систематизація знань
Що таке ярмарок?
У тлумачному словнику «ярмарок» означає великий торг, зазвичай з розвагами, регулярно влаштований а одному й тому ж місці, в один і той самий час.
Сьогодні й у нас будуть розваги. Але найголовніше на ярмарку – торг і товар. Ваш товар – знання, і всім хочеться, щоб вони були міцними, добротними, незалежними.
І тур «Орнітологознавці»
У справжньому гнізді чи макеті написані запитання. Команди по черзі беруть запитання та дають на них відповіді.
-Якщо страус – це птах, чого ж він не літає?
-Який птах, відклавши яйця, відразу ж летить на південь?
-Які птахи навесні прилітають раніше – стрижі чи ластівки? Чому?
-Чому птахи в польоті не задихаються?
-Чому птаха шишкаря називають «святим?
-Що змушує птахів робити перельоти – голод чи холод?
-Під час сильних морозів птахи настовбурчують пір’я. Чому при цьому вони легше переносять холод?
-У спекотний літній день пір’яний покрив птахів стає наїжаченим? Чому?
-Яку небезпеку для морських птахів становить забруднення моря нафтою?
ІІ тур «Найкмітливіші»
Завдання виконується на швидкість та правильність.
Розмістіть у належній послідовності складові органів травлення, який у птахів: глотка, слинні залози, печінка, ротова порожнина, кишечник, підшлункова залоза , клоака, воло.
ІІІ тур «Вибери хижака»
Завдання виконується на швидкість та правильність
З наведеного переліку птахів виберіть тих , які належать до хижих: тетерук, беркут, глухар, страус, перепел, шуліка, журавель, суниця, сойка, пугач, сич, лебідь шипун, чорний гриф, вухата сова
ІV тур «Червонокнижники»
Учні презентують проекти від кожного ряду «Птахи-червонокнижники»
ІV. Підсумок уроку
Бесіда
Чи сподобався вам урок?
Які саме етапи?
V. Домашнє завдання
Разом із товаришем підготуйте комп’ютерну презентацію «Світ птахів»