Урок - змагання "Наш символ і оберіг. В. Скуратівський «Калина»"

Про матеріал
Мета уроку: вдосконалювати навички читання творів, вчити працювати з книжкою, знаходити в ній відповіді на запитання; Дидактична задача: поглибити знання учнів про калину, збагачувати словниковий запас учнів, навички правильного говоріння; Розвивальна задача: розвивати вміння правильно висловлювати свої думки, добирати точні слова, фантазію і уяву; Виховна задача: виховувати доброзичливість, шанобливе ставлення до оточуючих, до природи, до своєї родини, Батьківщини.
Перегляд файлу

Клас:2

Конспект уроку української мови (читання) 

Тема:   Наш символ і оберіг. В. Скуратівський «Калина»

 Мета: вдосконалювати навички читання творів, вчити працювати з книжкою, знаходити в ній відповіді на запитання;

Дидактична задача: поглибити знання учнів про калину, збагачувати словниковий запас учнів, навички правильного говоріння;

Розвивальна задача: розвивати вміння правильно висловлювати свої думки, добирати точні слова, фантазію і уяву;

Виховна задача: виховувати доброзичливість, шанобливе ставлення до оточуючих, до природи, до своєї родини, Батьківщини.

Обладнання: навчальний посібник «Українська мова та читання» (підручник для 2 класу, частина 2) О.Савченко, мультимедійний комплект, сердечко, таблиця складів, гасло уроку, портрет Богдана Хмельницького, В. Скуратівського, словникові слова (стіна слів) : символізує, гетьман; гілочка ягід калини, відвар з ягід калини, укр. нар. пісня «Гей, у лузі червона калина..» (у виконанні українського народного хору ім. Верьовки )

Тип уроку : комбінований

Форма проведення : урок - змагання

Хід уроку

І. Організація учнів до роботи.

Інтерактивна технологія «Від щирого серця» .

Учні передають один одному іграшку у вигляді серця з побажанням всього найкращого від щирого серця

ІІ. Актуалізація  і коригування опорних знань та уявлень учнів

  1.                   Мовленнєва зарядка.
  • Як гуде джміль?
  • Прилетів комарик.
  • Дмухнемо на кульбабку.
  • Замовкнемо!
  1.                   Розчитування за таблицею складів.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

  1.                   Інтерактивна технологія  «Роз'єднай слова».

 Гасло уроку «НАШСИМВОЛІОБЕРІГ»

 Завдання. Роз'єднати слова і прочитати гасло  уроку.

  • Які символи ви знаєте?
  1.                   Робота над загадкою.

У вінку зеленолистім,

у червоному намисті.

Видивляється у воду

На свою хорошу вроду.  Калина.

Вчитель показує гілочку з кетягами калини.

Сьогодні на уроці ми будемо говорити саме про цю рослину. Багато цікавого ви дізнаєтесь про калину. Позмагаємося у різних цікавих вправах. За кожну вірну відповідь, за правильне виконане завдання ви будете отримувати ягідку калини.  Переможцем стане той учень, у кого буде зібрано найбільшу кількість ягід. Бажаю вам успіхів!

 

  1.                     Педагогічна технологія. «Щоденні 5» Читання для себе.

 (Кожен учень отримує аркуш з текстом )            

Легенда про калину.

Це було в той час. коли  наші українські землі хотіли завоювати  орди татарські.

Одного разу в українському селі було весілля. На ньому було дуже багато вродливих дівчат. І коли весілля було саме у розпалі, на село напали татари. Завойовники побачили цих красунь і почали їх ловити, щоб потім продати у неволю. Дівчата, щоб не потрапити у полон, почали тікати на болота й там потонули. На тому місті де загинули дівчата виросло дуже багато рослин – кущі калини.

З того часу дівочу вроду порівнюють з калиною.

Перевірка сприймання.

-Що ви прочитали?

-Що цікавого дізналися?

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

1.  Змагання 1.   Бліц-опитування «Що ти знаєш про калину?»

- Хто з вас знає яка висота куща?

- Яким цвітом цвіте?

- Якого кольору ягоди?

- Яку форму має листя?

- Де росте цей кущ?

- Як люди використовують цю рослину?

- Як тварини використовують цю рослину?

- Чи є калина символом України?

  • А ви знаєте, що калина – це цілюща рослина. Відвар плодів калини з медом виліковує застуду, кашель. Якщо у вас буде бажання, під час перерви, ви зможете  скуштувати цей цілющій відвар з плодів калини з медом.

 

2. Змагання 2. Читацька розминка.  «Кращий скоромовець»

 

3. Рухлива вправа.

 4.  Знайомство з  письменником.

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\4576.jpg

Василь Скуратівський – український народознавець, письменник.

5.Опрацювання оповідання Василя Скуратівського «Калина». С. 52

  • Педагогічна технологія. «Щоденні 5»  Слухання.

Читання оповідання вчителем.

  • Послухайте текст.
  • Які слова незрозумілі?
  • Педагогічна технологія. «Щоденні 5»     Робота зі словом

  СИМВОЛІЗУЄ – показує, передає;  стіна слів

       

Богдан Хмельницький - гетьман України,       полководець і державний діяч.

  • Перевірка сприймання.
  • Що нового дізналися?

Читання тексту учнями. Педагогічна технологія. «Щоденні 5» Читання з другом.

Вправа «Лікоть до ліктя»

 Змагання 4. «Уважний читач».

  • Читання тексту учнями. Інтерактивна технологія «Мовчанка»

Учні читають текст мовчки.

  • Вибіркове читання. 
  • Як улюблені рослини є у різних народів?
  • Що оспівував наш народ в піснях?
  • Зачитайте речення у якому згадується гетьман України.
  • Прочитайте пісню «Червона калина…»

Фізкультхвилинка.

Змагання 5. «Найрозумніший». Поміркуйте разом.

  • Чому наш народ оспівує калину?
  • Які ви знаєте вірші, пісні про цю рослину?
  • Які інші символи нашого народу  ви знаєте?

    

Змагання 6.  Інтерактивна технологія  «Шарлок Хомс»

  1.                   Яке прислів’я є в оповіданні «Калина»?
  2.                   Поясніть, як в його розумієте?
  3.                   Скільки разів зустрічається слово «Калина» у тексті?

 

Змагання 7.  Конкурс на кращого знавця символів нашого українського народу 

6. Візьми до уваги! Запам'ятай!

 

7. У концертній залі.

  • Послухайте українську народну пісню «Гей, у лузі червона калина…»  у виконанні українського народного хору ім. Верьовки і відчуйте її настрій.

Змагання 8.  Розкажіть про свої враження від музики.

 

 Рухлива вправа.

VІ.  Узагальнення та систематизація знань

Змагання 9. Інтерактивна технологія «Театр мім»

 Клас ділиться на дві команди. Учасники однієї команди мають зобразити будь-яке речення з пісні (за вибором) пантомімою, а інша команда – здогадатися і пояснити , про що саме йдеться. Потім інша команда відтворює текст, а друга відгадує.

Змагання 10.   Робота в групах.  

Сенкан:                Що?           КАЛИНА

                              Яка?        (червона, пишна,гірка, …)

                              Що робить? (цвіте,похилилась, … )

Речення._______________________________________

Висновок. (Символ, пам'ять, …)

VІІ. Підсумок

1. Інтерактивна технологія «Незакінчене речення»

- Без верби і калини …

- У піснях народ оспівує рослину …

-  Калина цвіте …

- Я знаю, що символи України це …

Гетьман України, полководець це …

2. Підведення підсумків змагання. Визначення переможців.

VІІІ. Рефлексія.

 Педагогічна технологія. «Щоденні 5» Письмо для себе.

Щоденник вражень.

 

docx
Додано
18 листопада 2019
Переглядів
2192
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку