Методична розробка уроку - гри з географії у 7 класі
«Супермаркет « Геодім »
з теми «Австралія. Підсумковий урок »
Мети уроку:
Навчальні:
Розвиваючі:
Виховні:
Обладнання уроку:
Тип уроку: урок поглиблення і розширення раніше отриманих знань, підсумковий урок з теми.
Основні методи, які застосовуються на уроці :
(за характером пізнавальної й діяльності учнів):
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Перекличка – підбір термінів, які характеризують роботу на уроці:
А – активність
В – вміння працювати
С – самостійність
Т – творчість
Р – рішучість, результативність
А – артистичність
Л – логічність висловів, легкість
І – ініціативність
Я – я хочу все знати
2. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Сьогодні ми йдемо за “покупками” в супермаркет.
Наші “продавці”, а точніше сказати – “продавці-консультанти” зможуть ознайомити з «товарами», які вони підготували для вас. Який товар ви придбаєте – все залежить від того, скільки зумієте заплатити взамін.
Але товар і гроші в супермаркеті «Геодім» – це ваші знання. Платити вам треба буде знаннями, і покупати – теж цікаву інформацію, те – чого ви ще точно не знаєте, чи ніколи не бачили. А ще ви за свої правильні відповіді одержите «гроші», які потім можна буде обміняти на бали.
(Можна придумати свої грошові одиниці, якщо такі ігри будуть проводитися в системі.)
3. РОБОТА з теми уроку.
Отже, йдемо!
Нас при вході зустрічає АДМІНІСТРАТОР.
Адміністратор супермаркету (учень): Здраствуйте, шановні покупці. Я – … (ім’я учня) – адміністратор супермаркету «Геодім», і від всіх робітників вітаю вас!
Сьогодні в нас цікаві пропозиції нової колекції «Австралія» і продавці-консультанти пропонують вам товари на всі смаки.
Раді вам повідомити, що сьогодні проводиться акція, у котрій пропонуємо вам бути учасниками. Сподіваємось, що ви залишитесь задоволені своїми «покупками».
Акція:
Промоутер:
Сьогодні проводиться акція: за кожну правильну відповідь – картка знижок.
ВІДДІЛ «Відеотовари»
1-й продавець – консультант: Пропонуємо вам відеоматеріали про мандрівників і відкривачів материка.
Питання: Подивіться на портрети, чи можете ви назвати їх імена? (Д.Кук, А.Тасман, В.Янсзон)
Питання : Плавання якого мандрівника історики назвали «Блискучою невдачею»? (А.Тасмана)
Питання: Якого побережжя Австралії досяг В.Янсзон? (Північного, 1606 р.)
Питання: Володінням якої держави оголосив нові землі Д. Кук, досягнувши східного побережжя? (Великої Британії)
(Учні, правильно відповідаючи, заробляють «гроші».)
Для «купівлі» (перегляду відеофільму) – плата за товар – розповідь про мандрівників (це його ціна). (Наприклад, про А. Тасмана.)
Учень: А. Тасман у пошуках невідомої південної землі першим обійшов навколо Австралії, відкрив декілька ближчих островів, але до самого материка так і не наблизився.
Продаж товару:
Перегляд відеофільму із серії « Енциклопедія» «А.Тасман».
ВІДДІЛ «ПРОДУКТИ»
2-й продавець – консультант:
Пропонуємо вашій увазі великий асортимент фруктів.
В Австралії вирощують (показ фруктів на «прилавку»): виноград, цитрусові і різні кісточкові культури, такі як персики, вишні й абрикоси.
Основні предмети експорту плодівництва – родзинки, апельсини, груші та яблука. Такі тропічні фрукти, як ананаси, банани, папайя, манго, макадама і гранаділла.
Питання (ціна):
Які продукти приходиться ввозити в Австралію? (Приходиться ввозити горіхи й оливки.)
Продаж товарів.
Розповідь «продавця – консультанта» про будь – який із фруктів і показ слайда.
(Наприклад, про папайю.)
Папа́йя – відома як динне дерево, хлібне дерево. Це невисоке струнке дерево з тонким, без гілок стовбуром, висотою 5–10 метрів, увінчаним суцвіттями із пальчасто - розсіченого листя до 50–70 сантиметрів в діаметрі. Великі фрукти досягають в діаметрі 10–30 см і довжиною 15–45 см, м’які та мають колір від бурштинового до жовтого.
Батьківщиною папайї є південь Мексики, Центральна Америка та північ Південної Америки, але вирощується вона зараз у всіх тропічних країнах.
Основне використання папайї – використання в їжу. Зазвичай її їдять у сирому вигляді, без шкіри й насіння. Неспілі плоди тушкують, а також використовують для приготуванні каррі та в салатах. Також плоди запікають на вогні ,від чого від папайї починає йти запах хліба, звідси одна із назв – хлібне дерево.
За твердженням вірусолога Люка Монтаньє препарати із папайї запобігають вірусним інфекціям.
ВІДДІЛ «ТУРАГЕНТСТВО»
Туристичний агент:
Здається, що Австралія створена для туристів. Тут є все, що так приваблює мандрівників: відпочинок на березі океану, історичні пам’ятки культури, унікальний світ живої природи. Не можна осягнути неосяжне , але й одна мандрівка в Австралію, дуже коротка у часі, дасть можливість побачити найцікавіше своїми очима. Треба прагнути цього, а значить заздалегідь визначити пріоритети, щоб відвідати найпопулярніші та найцікавіші місця. Національний парк Улуру-Тута є одночасно парком відпочинку та заповідником дикої природи.
Тут можна побувати на Айерс-рок, аборигени називають цей моноліт Урулу,
відвідати місто Аліс-Спрінгс, гору Олгас, ближче дізнатися про міфологію та перекази старовини Австралії.
Важко знайти в Австралії місце більш популярне для відпочинку, ніж Великий Бар’єрний риф. Адже це найбільший у світі кораловий риф, який займає більше 35 мільйонів гектарів! Любителям морської фауни й флори тут є, на що подивитись. Риф дуже популярний у шанувальників здорового способу життя, що робить тур в Австралію привабливим для сімейного відпочинку. Це ідеальне місце для любителів рибалки.
Ціна:
На карті покажіть об’єкти, про які йшла розповідь і ті , які ви хотіли б відвідати.
Продаж товару.
Перегляд відео «Туристичні місця Австралії»
ВІДДІЛ «Сувеніри»
3-й продавець – консультант:
«Візитна картка» Австралії – дорогоцінні напівдорогоцінні камені : опали, сапфіри, рожеві діаманти (їх добувають тільки тут), перли.
Плюс, звичайно, вироби аборигенів: неминучі бумеранги, дрібнички із деревини, глиняний посуд.
Питання (ціна):
Що таке бумеранг? Що ви знаєте про цю річ?
(Бумеранг винайшли аборигени як метальну зброю. Бумеранг являє собою дві зігнуті лопаті, нижня частина яких плоска, а верхня випукла. Запущений мисливцем бумеранг, якщо не збиває здобич, описує дугу й повертається до метальника. Бумеранги прикрашали візерунками та їх широко використовували австралійські племена.)
Продаж товару.
Презентація про аборигенів та їх культуру.
ВІДДІЛ «ПРЕСА»
4-й продавець – консультант:
Із газет і журналів ви можете дізнатися про кліматичні умови і прогноз погоди. Наприклад, клімат Австралії різко відрізняється в залежності від регіону. На півночі він тропічний, на півдні – помірний. У найспекотнішу пору року практично по всій території країни температура складає від +20 до +32 °C, в центральних районах може доходити и до +38..+42 °C. При цьому із заходом сонця може помітно похолодати, всього за 1,5-2 години температура може опуститися на 10-12 градусів.
В холодній період температура не піднімається вище +15..+18 °C, а в помірному поясі іноді опускається и до нуля. В цей час часто йдуть дощі.
Питання (ціна):
Які місяці найспекотніші? (З листопада по січень)
Які найхолодніші? (червень - серпень)
Продаж товару.
Продавець – консультант дає «Добрі поради» із журналу.
Австралійське сонце дуже активне, тому сонячні опіки є серйозною небезпекою. Перші дні перебування в країні краще запобігати прямим сонячним промінням, користуватися захисними кремами і користуватися легким білим одягом із бавовни (це, до речі, допоможе запобігти перехолодження в дуже кондиціонованих приміщеннях, які характерні для Австралії). У будь – яку пору року рекомендується носити сонцезахисні окуляри. Купатися треба тільки на побережжях, де найбільш спокійні течії і хвилі. Вони позначені зеленими і жовтими прапорцями. Однокольорові жовті чи червоні прапорці означають підвищену небезпеку для тих, хто купається - там недосвідченим плавцям у воду краще не йти. Не рекомендується ходити босоніж по траві. І гуляти у парку ввечері, так як в Австралії зустрічаються ядовиті комахи і змії, активні в нічний час. Також треба виявляти максимальну безпечність при спілкуванні з морськими мешканцями.
При поїздці в штати Квінсленд і Північна Територія рекомендується користуватися засобами проти комарів і захисними сітками: москіти можуть переносити такі небезпечні хвороби, як лихорадка Денге і лихорадка ріки Росс.
ВІДДІЛ «КНИГИ»
5-й продавець – консультант:
Я пропоную вам цікаві ілюстровані видання про тварин материка.
Зараз я буду загадувати загадки, ціна за купівлю фотографії із видання – ваша відгадка. При правильної відгадці ви одержите відкритку із зображенням і розповіддю про тварин чи птахів.
Не шкідливий, травоїдний, нема смуг на шкірі, плям. Сумка є і довгий хвіст, і до того немалий зріст. Він рухливий, швидкий, цілий день скакати б міг. Австралійську спеку любить рудий (кенгуру)
Звір – зоопарк з плоским качиним дзьобом, покритий густою шерстю, має перетинчасті лапи. Плоский і широкий хвіст як у бобра, передні кінцівки як у крокодила, зі шпорами на задніх лапах, призначені для виділення отрути, і з одним виходом під хвостом, звідки кладе яйця. (Качконіс)
Ведмідь білий – к полюс. Ведмідь бурий – по лісу. Цей – сів на евкаліпт, Листя їсть і багато спить.
(Коала)
На їжака схожа – голкошкірі, довгодзьоба.
У землі вона риється, равликами живиться. (Єхидна)
Слово «хвіст» є в назві цього птаха, а форма його хвоста дуже нагадує музичний інструмент – ліру. Назвіть цього птаха. (Лірохвіст)
ВІДДІЛ « Музичний сувенір»
6-й продавець консультант:
В нашому відділі велике зібрання музичних композицій. Сьогодні ми хочемо запропонувати послухати етнічну музику чи спів птахів – ендеміків.
Найвідомішим із птахів-зимородків – великоголовий довгоносий, міцно складений птах, зростом з ворону. Багато різних легенд зв’язано з ним. Зранку і ввечері в кущах і перелісках, які розкинулись на сухих пагорбах Австралії, чується голосний заразливий сміх. Цей незвичний сміх приводив в оману ще перших голландців, які висаджувалися на побережжі Австралії. Вони дали лісовому посміховиську прізвисько – «Ганс - сміхотун».
Питання (ціна):
Про якого птаха я розказував? (Кукабарра або кукабурра.)
Продаж товару.
Продавець – консультант:
Кукабарри живуть і в Тасманії, і в Нової Гвінеї. Веселим сміхом зранку, опівдні і ввечері починають свою щоденну перекличку. Говорять по крику кукабарр можна нібито перевіряти годинник. Весельчак Ганс – одна із пам’яток Австралії. Туристи мріють почути його сміх. Оцінивши певним чином популярність свого пернатого земляка, австралійське радіо починає передачі незвичайними позивними – сміхом кукабарри.
Прослуховування запису позивних «Радіо Австралії »
4. Висновки
Учитель: - Наш час закінчується.
Ми виходимо із супермаркету. Про свої покупки ви розкажете своїм друзям и близьким.
Запишіть у зошитах одне речення – відповідь на питання:
Що вам найбільше запам’яталося, сподобалось, чи ви дізналися про щось нове?
5. Оцінювання учнів.
6. Підведення підсумків уроку.
Ми вдячні нашим продавцям – консультантам за найцікавіший «товар», який ми придбали. І, звичайно чи, вони отримали свою «зарплату».
Учні оцінюють своїх однокласників.
7. Пояснення домашнього завдання.
Закінчити творчі роботи.