f
Урок KBK з української мови
Тема. Узагальнюючий урок по темі “Будова слова” .
Мета . Узагальнити знання дітей по темі “Будова слова”. Закріпити знання набуті під час вивчення значущих частин слова. Удосконалювати вміння знаходити спільнокореневі слова, за допомогою префіксів і суфіксів утворювати нові слова розбирати слова за будовою.
Розвивати кмітливість, гнучкість мислення, мовлення, вміння швидко приймати рішення, працювати самостійно. Виховувати почуття взаємодопомоги при проведенні змагань, бажання охайно, каліграфічно виконувати письмові роботи в зошитах і на дощці.
Обладнання : плакат “Чим важче завдання, тим дорожча
перемога”, малюнки пароплава, корабля, ребуси з зашифрованими словами, індивідуальні картки із завданнями, предметні малюнки, екран змагань.
Тип уроку . Урок-КВК
Хід уроку
Учні класу розподіляються на дві команди. Обираються капітани.
На дошці плакат “Чим важче завдання, тим дорожча перемога”
Щоб краще рідну мову знати,
І світ цікавий пізнавати В океан СЛІВ ми відпливаємо Усім, усім найкращого бажаємо!
слово надається команді..........
ПІЗНАЙKO Ми зібрались в класі дружно,
Щоб тут позмагатися,
І про мову нашу рідну Цікаве дізнатися.
Для музичного вітання надається слово команді ........
ЮНГА Дорогенькі мовознавці,
Незнайки - Пізнайки,
Щиро вас вітаємо
Від усього серця успіхів бажаємо.
Суперники познайомилися. Послухайте об’яву. Всі конкурси оцінюються 5-бальною системою. Команди можуть за доповнення отримувати додаткові бали. За некаліграфічне письмо у зошитах або на дошці бали будуть зніматися. Врахуйте це і не підведіть свою команду.
Без рук, без ніг,, на животі ходить. (Корабель).
Хоч оре глибоко цей плуг,
Ta сліду жодного навкруг. (Пароплав).
На дошку вивішуються малюнки Корабель - “Дивосвіт”, Пароплав - “Диво слово ”
Дивосвіт і Дивослово !
Як цікаво все навколо !
Відпливаємо в море слів До знайомих островів.
Команди готові ? (Готові).
То ж часу не гаймо,
Гру розпочинаймо!
Для успішного плавання покладемо на поверхню океану рівненькі, старанні каліграфічні хвильки.
Письмо ми ли ши.
Конкурс “Питання - відповіді”.
Визначити закінчення у словах : вода, води, воді, водою.
( За кожну правильну відповідь - один бал ).
Два учня виконують аналогічне завдання за індивідуальними картками ( за партами )
Промінь Капуста
промінчик капустина
промінець капуст очка
променистий капустяний
(Вчител ь оцінює роботи - бали виставляє у таблицю).
Складання словосполучень з даними словами.
Діти по одному виходять до дошки і утворюють словосполучення , підставляючи відповідні слова до слів записаних в колонки.
Всі жителі острова дуже дивні. Говорять вони скоромовкою.
1. Читання скоромовок.
У горішнику горішина Горішками обвішана.
Мурлика муркоче - Морозива хоче.
Мурлико руденький, - Замерзнеш дурненький !
Зі скоромовки випишіть споріднені слова.
2. Доберіть перевірні слова.
M...док -....(мед) ш...рокий -...(широко)
Kp... чати -...(крик) д...міти -.....(дим)
С...ло -....(села) в...сло -....(весла).
Поясніть, який спосіб перевірки вибрали?
А тепер проведемо конкурс капітанів. Капітани доповідатимуть нам як вони виконали домашнє завдання.
(Домашнє завдання для капітанів).
Скласти віршик про рибу , вживаючи спільнокореневі слова.
Риба, рибонька моя Tи, всі звідала моря ?
Чи велика ти рибина,
1 чи є в тебе хатина ?
Риба, рибка, рибонька - риб’ яча сім’я.
Риба-кит, та ще дельфін Він царя морського син.
1. Утворіть слова і запишіть їх.
2. Як утворилися нові слова ?
Записати слова з протилежним значенням.
Приїхати -.....(від’їхати) Зайти -.....(вийти)
Заливати -.....(виливати) принести -.....(винести)
Виділіть префікси.
Як називається та частина основи, що стоїть перед коренем і служить для творення нових слів ?
На цьому острові живуть великі трудівники - Суфікси.
На дошці записані дві групи суфіксів :
-ищ-, -шган-, -иськ- -очк-, -оньк-, -инк-
1. За допомогою суфіксів утворіть нові слова;
Вітер Хмара
(Вітрище, вітрюган, вітрисько; хмарочка, хмаронька, хмаринка).
Якого значення надали словам суфікси ?
2. Гра "Загубилося малятко”.
На дошці предметні малюнки: качка, гуска, коза, лисиця.
Запишіть. У качки -.....(каченя)
гуски -....(гусеня)
кози -.....(козеня)
лисиці -.....(лисеня).
Виділіть суфікси. Де стоїть суфікс у слові? Яка його роль?
1. Відгадайте загадки.
KA (наука)
3.Розберіть за будовою слова :
Підсніжники
Проліски
Придивіться уважно до слів - слова “ захворіли.”
Венас (весна) каган (книга)
Закінчіть речення.
Любіть мову!
Вивчайте мову!
Бережіть мову!
Підведення підсумків зустрічі команд, підрахунок балів.