Тема: Різдвяні традиції « Повернення Різдвяного вогню»
Мета : поглибити знання учнів про традиції святкування Різдва, про основні символи свята, виховувати почуття патріотизму , гордості за культурне та історичне надбання українського народу.
Завдання: формувати мовну, культурну, комунікативну, навчально-пізнавальну та екологічну компетентності; пригадати українські народні прислів’я пов’язані з зимовими святами, позмагатися у вправності промовляння українських народних скоромовок, по-новому поглянути на маловживані назви кольорів, повторити фразеологізми; удосконалювати логічне й творче мислення учнів / учениць, відпрацьовувати навички комунікації, групової та парної роботи; заохочувати спілкуватися українською мовою та всебічно її вивчати, розвивати інтерес до українознавства в цілому, прищеплювати любов до вивчення історії та культури свого народу.
Основні поняття: Україна, Різдво, коляда, вертеп, шопка,12 страв, кутя, дідух, «павук», зірка, зимова лексика, прислів’я та приказки.
Обладнання: комп’ютер / ноутбук, презентація Pover Point,Canva, вправи на сайті «WordWall» інтерактивні вправи на платформі Gynzy.
Вікова категорія: 8-10 років.
Форма проведення: захід до Різдва\ виховна година \урок українознавства \урок народознавства .
Хід заняття:
Слайд 1:
Вступне слово вчителя: Любі діти! Погляньте, який чудовий грудневий день. Сьогодні у нас не дуже звичайний день, адже ми отримали особливий лист з картою. А чи здогадуєтесь від кого він?
Від головного помічника Різдвяних свят- Ангелика! Він звернувся до нас з допомогою!
Слайд 2:(для офлайн формату лист надрукований)
Любі діти!
У невеличкому селі, схованому серед гір, жили щасливі й дружні люди. Щороку напередодні Різдва в центрі села запалювали Різдвяний вогонь – символ світла, тепла й єдності. Але цього року сталося щось несподіване...
Одного холодного зимового ранку, коли всі селяни готувалися до святкування, найповажніший мешканець села, дідусь Лаврентій, помітив, що у великій дерев’яній скрині, де завжди зберігали жаринки Різдвяного вогню, залишилася лише холодна зола. Колись цей вогонь був символом тепла, любові та надії. Він об’єднував сім’ї, дарував радість і запалював у душах та серцях кожного іскру доброти.
Я вірю, що саме ви – чисті душею, хоробрі й добрі – можете допомогти повернути різдвяний дух, але для цього вам потрібно вирушити у селище. Там на вас чекатимуть завдання, які перевірять вашу щирість, сміливість і дружбу. А зорі на безкрайньому небі стануть сьогодні вашими провідниками.
Пам’ятайте: разом ви – сила та міць, яка здатна творити справжні дива!
І нехай світло Різдва знову засяє у наших серцях!
Ваш Провідник Різдва
Слайд 3 :
Карта селища, з чорно-білими хатинками. Після виконання завдання будиночок «оживає».
Слайд 4 :
Учитель: Чи готові ви вирушити у цю чарівну подорож? Чи зможете ви стати тими, хто поверне Різдвяний вогонь і принесе людям світло, добро і віру в чудеса?
ІІ. Основна частина
Учитель вручає учням першу хатинку з описом завдання та саме завдання. (Усі хатинки розміщуються на карті).
Слайд 5:
Хатинка 1. Опис завдання. Перед Різдвом українські господині ретельно прибирали свої домівки. Допоможіть павучку прибрати на полицях. Закресліть подарунки, які повторюються, з пакунків, які залишаться на поличках, прочитайте і запишіть слово - одне з найурочистіших християнських свят, яке відзначається ввечері напередодні Різдва.
Відповідь: Святвечір.
Після виконання завдання діти прикріплюють будиночок на карту .
Учитель. Чудова робота! Рушаємо до другої хатинки.
Хатинка 2: (Вчитель дає хатинку та саме завдання до неї).
Слайд 6:
Хатинка 3:Опис завдання. Здавна українські господині готували до Різдва 12 пісних страв на честь 12 апостолів. Але сталося лихо – 5 страв зі святкового меню зникли! Розшифруйте та дізнайтеся, які ще страви готували на Різдво. Якщо правильно виконаєте завдання, то з’ясуєте назву зірки, яка є знаком початку святкової вечері.
(Вчитель роздає дешифрувальне коло і листочок з закодованими словами. Правильно виконавши завдання «оживає» ще один будиночок.
Слайд 7 :
Відповіді: 6 - борщ, 7 – риба, 8 – кутя, 9 - узвар, 10 – калач, 11 – пампушки, 12 – вареники.
Назва зірки визначається за кольоровими віконечками в словах– Вифлеємська.
Після виконання завдання діти прикріплюють будиночок на карту .
Слайд 8 :
Хатинка 4 :На Різдво українці з давніх-давен окрім 12 пісних страв , випікали особливі смаколики: завиванці , налисники. І безперечно, головною стравою на столі була і є кутя-символ достатку, добробуту.
(Учні виконують інтерактивну вправу на платформі GYNZY\роздруковані завдання. Правильно виконавши обчислення математичних виразів , відкривають букву , з якої складуть назву ще одного символу Різдва, який слугує сильним оберегом).
(490 : 70 ) + (200*2)=
5000:100:10*5=
81 :9 * 5 *100=
(200*200) – (25 * 4)=
(4000 : 80) :10 *7=
Відповідь: Дідух.
Після виконання завдання діти прикріплюють будиночок на карту .
Слайд 9 :
Хатинка 5. Опис завдання. В українській традиції дідух є одним із найважливіших символів Різдва. Його виготовляли з останнього снопа пшениці, жита або вівса. Сплетіть різдвяних дідухів й дізнайтеся, символом чого є дідух.
(Учитель попередньо дає розрізіні на частинки паперові колоски , на яких написані частини складних речень, щоб учні могли їх відновити як пазли та дізнатися, що символізує дідух. Після виконання завдань діти роблять аплікацію.
Відповідь: Дідух є символом урожаю, добробуту, життя та багатства.
Після виконання завдання діти прикріплюють будиночок на карту .
Слайд 10 :
Хатинка 6. Опис завдання. На Різдво в Україні звучать дзвінкі колядки, які прославляють народження Христа та несуть радість у кожну оселю, заселяє в серця, в душі людей віру та надію на відродження та світле майбутнє.
Відновіть тексти колядок , щоб вони залунали в кожному домі.
Слайд 11 з посиланням на гру.(Вправа на сайті «WordWall»).
Після виконання завдання діти прикріплюють будиночок на карту .
Слайд 12:
Хатинка 7. Опис завдання. На Різдво українці зранку йшли до церкви, де часто був встановлений вертеп – символічна сценка про народження Ісуса Христа. Допоможіть облаштувати вертеп, зібравши всіх його героїв, атрибути та декорації, щоб створити справжню атмосферу свята.
(вправа на сайті Gynzy ,під час якої діти слухають про персонажів вертепу і мають поставити їх на свої місця, за описом).
Після виконання завдання діти прикріплюють будиночок на карту .
Учитель. Молодці! Ви полагодили камін й повернули в селище дух Різдва! А ось й лист від Янгола!
Дорогі діти!
Я хочу щиро подякувати за вашу доброту, сміливість і старання. Вам вдалося «оживити» все селище і хатинки людей заграли новими барвами.Ви зберегли Різдвяний вогнь і тепер радість та світло знову наповнюють кожну оселю!
Ваші добрі серця, любов до традицій і бажання допомогти зробили справжнє диво. Ви проявили себе як справжні герої, які не бояться труднощів і вірять у силу добра. Завдяки вам колядки звучатимуть ще дзвінкіше, різдвяні вогники світитимуть яскравіше, а кожна сім’я відчує тепло цього чарівного свята.
Ваш Янгол
ІІІ. Підсумок.
Учитель нагороджує учнів медалями «Помічники Різдвяного Янгола».
Список використаних джерел:
1.Автор:Л. Рогальчук Журнал:ст..140—144
2.Ірина Тараненко, Юлія Курова, Марія Воробйова, Марта Лешак «Книга Книга-мандрівка. Україна»
Інтернет- ресурси:
1. https://www.youtube.com/watch?v=KG4LWulHeNM
2. https://www.youtube.com/watch?v=CJRZ8xuAvSg
3. https://teacher.gynzy.com/uk/board/fa55f406-70b8-41b3-88a2-db97b7cf2d6b