Тема. Ознайомлення з термінами «доданок» і «сума». Додавання за допомогою числового відрізка. Складання прикладів на додавання
Мета: учити пов'язувати практичну дію об'єднання елементів двох множин з арифметичною дією додавання, практичну дію вилучення частини елементів множини з арифметичною дією віднімання; користуватися знаками додавання і віднімання, поняттями вираз, значення виразу. Ознайомити з назвами чисел при додаванні, вчити користуватися термінами перший доданок, другий доданок, значення суми; ознайомити з назвою математичного виразу «сума», визначити його істотну ознаку. Закріпити склад чисел 2-10; учити подавати числа у вигляді суми двох доданків. Розвивати мислення учнів шляхом формування прийомів розумових дій; учити логічно міркувати.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Скажіть, діти, для того, щоб наш сьогоднішній урок вийшов цікавим і корисним, що потрібно робити? (Відповіді дітей.)
1. Налаштування на роботу
Очі дивляться – (діти) та все бачать
Вуха слухають – (діти) та все чують.
Голова – (діти) думає.
Яким буде урок (діти) – цікавим!
Які у мене діти? – (діти) найкращі.
— Тоді девізом уроку буде.
Хочу все знати |
|
Буду старанним і уважним |
|
Буду активним і кмітливим |
— Нехай мої та ваші надії здійсняться.
— Тому будемо міркувати, рахувати, свій розум розвивати.
II. Повторення вивченого матеріалу
1) Гра «Яке число загубилося?»
6 + ? = 10 6 + ? = 8 5 + ? = 10 5 + ? = 8 8 + ? = 8
5+? = 7 4+ ? = 9 3+ ? = 10 6+ ? = 10 9+ ? = 9
(Учні з високим рівнем розв’язують нерівності біля дошки)
Перевіряємо виконання завдання на дошці.
— А тепер уважно послухайте та розв’яжіть веселі задачі.
• Три сороки прилетіли, 3 2
Скрекотіли, скрекотіли...
Глянь! Он дві іще летять,
Скрекотух вже стало.... ? Всього
— А це — завдання для дуже уважних дітей.
— Яка схема підходить до нашого виразу?
— Чому друга схема нам не підходить?
— Число і цифра п’ять. Пригадаємо, що ми знаємо про це число. (Непарне, натуральне, одноцифрове, належить до 1 десятку, має сусідів (демонстрація), склад числа - підлеглі).
4) Гра «Криг Венна»
— Порівняємо, знайдемо спільне, відменнє в сусідів числа 5.
+ Парні, належать 1 десятку, натуральні, одноцифлові,
- Знаходяться ліворуч, праворуч, більше, менше, пишуться по різному. |
5) Робота в зошиті
— Запишіть нашу королеву до зошита.
— Запишіть рядок натуральних чисел. Чому він називається натуральним? (Тому, що використовуємо при лічбі об’єктів)
III. Ознайомлення з новим матеріалом
1) Гра «Чарівні цеглинки» (робота в парах)
— Попрацюйте в парі, домовтеся, хто із вас візьме 4 й 2 цеглинки.
— Скільки всього цеглинок (6)
— Як дістали число 6? (4 + 2 = 6)
— Ми виконали дію додавання та в результаті додавання одержали суму. Сума додавання дорівнює 6.
На дошці з’являється картка СУМА , вона кріпиться під цифрою 6.
— Які два числа ми додали? (4 і 2)
На дошці з’являються відповідні записи: 1-Й ДОДАНОК, 2-Й ДОДАНОК
— Ліворуч теж записана сума. Це сума-вираз. А праворуч сума – результат, значення виразу.
Над виразом — запис: СУМА
— Запис можна прочитати так: сума чисел 4 і 2 дорівнює 6.
— Ще раз назвіть перший доданок.
— Назвіть другий доданок.
— Назвіть суму. Прочитайте приклад по-новому.
— Яка ж тема сьогоднішнього уроку?
— Спробуйте помінятися цеглинками, сума змінилася. Чому?
— Який секретик ми знаємо. Закон математики. Переставний закон додавання.
2) Робота в зошиті.
— Запишіть вираз. Тепер другий вираз.
— Давайте утворимо два приклади на віднімання.
3) Фізкультхвилинка https://www.youtube.com/watch?v=rPXBmY6DJc4
https://www.youtube.com/watch?v=PeMWpKpfBTs
На зарядку сонечко піднімає нас.
Піднімаємо руки ми по команді «раз».
А над нами весело шелестить листя.
Опускаємо руки ми по команді «два».
Зберемо в кошики ягоди, гриби —
Дружно нахиляємося по команді «три».
На «чотири» і на «п’ять»
Будемо дружно ми скакати.
Ну, а по команді «шість»
Усім за парти тихо сісти!
4) Первинне закріплення. Складання, читання й запис прикладів на додавання за предметними малюнками (робота в парах). Конверт.
— На дошці з’являється предметний малюнок.
— Потрібно вибрати потрібну кісточку доміно.
(робота в парах)
— Назви перший доданок, другий доданок.
— Чому дорівнює сума?
— Складіть два вирази на додавання, два приклади на віднімання.
— Про який закон математики нагадують нам вирази. (Переставний). Нагадайте, як він звучить.
— Пригадайте, як знайти невідомий доданок?
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Ми писали, ми писали, наші пальчики втомились.
Ви скачіть пальчики, як сонячні зайчики.
Стриб-скок, стриб-скок, прискакали на лужок.
Вітер травицю качає, вліво, вправо нахиляє.
Ви не бійтеся вітру, пальчики,
Скачіть весело, як сонячні зайчики.
2) Колективна робота учнів (робота в групах)
— Діти, перш, ніж ми почнемо працювати в групах, я прагну, щоб ви запам’ятали правила дружної роботи.
На дошці з’являється плакат:
• Уважно слухай однокласника.
1 |
5 |
2 |
4 |
3 |
|
я |
с |
ц |
и |
и |
н |
(синиця) |
• Говори напівголосно.
1 |
5 |
2 |
4 |
3 |
|
а |
в |
н |
о |
о |
р |
(ворона) |
• Виправляй однокласника так, щоб не скривдити.
• Бережи кожну хвилину.
Кожна група одержує картки із завданнями, у яких необхідно розставити числа в порядку
зростання й відгадати зашифроване слово.
1 |
5 |
2 |
4 |
3 |
|
а |
с |
к |
о |
о |
р |
(сорока) |
6 |
1 |
5 |
2 |
4 |
3 |
я |
л |
ц |
и |
и |
с |
(лисиця) |
— До якої природи належить ці тіла? Доведіть. (Народжується, дихає, розмножується, вмирає)
— Яке слово зайве? Чому? (Діти доводять свою думку.)
— Про які царства ми пригадаємо?
— Чим вони відрізняються один від одного?
6 + 3 = ? 3 + 7 = ? 6 + 4 = ? 4 + 5 = ?
(Під кожною картинкою приклад. Потрібно показати, назвати доданки, по різному прочитати вирази)
V. Підсумок уроку. Рефлексія
— А тепер підіб’ємо підсумок нашого сьогоднішнього уроку.
• Сьогодні на уроці я був невпевнений…Червона цеглинка.
• Сьогодні на уроці мені сподобалося… Зелена цеглинка.
— Молодці! Я гадаю, що все те нове, про що ви сьогодні дізналися на уроці, вам дуже знадобиться у вашому подальшому навчанні.
Ворона
Лисиця
Сорока
Синиця
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|