Урок 15Розповідь
учителя з елементами бесіди Клітину
відкрив Роберт Гук — англійський фізик, який працював у Оксфордському
університеті. Він удосконалив конструкцію мікроскопа й дослідив з його
допомогою різні об'єкти, у тому числі корок коркового дубу. Розглядаючи з
допомогою мікроскопа корок,
Гук побачив комірки (це були
клітинні стінки), які нагадали йому монастирські келії, і він назвав їх
англійським словом cell (камера, клітка, клітина). Свої
дослідження він описав у статті в 1665 році. Пізніше Гук спостерігав і описав
клітини таких рослин як бузина,
кріп, морква тощо. Наступний
етап формування цитології як науки пов'язаний із голландцем Антоні ван
Левенгуком, який працював у кінці XVII — на початку XVIII ст. Він відкрив
одноклітинні організми (першим побачив найпростіших), еритроцити, сперматозоїди
та інші клітини. Протягом XVIII століття
суттєвих зрушень у науці про клітини не відбувалося через недосконалу
конструкцію мікроскопів Історія вивчення клітини. Методи цитологічних досліджень
Урок 15 Історія вивчення клітини. Методи цитологічних досліджень
Цілі уроку: ознайомити учнів з історією вивчення клітини, розглянути основні методи
цитологічних досліджень та особливості їх використання для дослідження різних
типів клітин.
Обладнання й матеріали: мікроскоп, лупа, таблиця зі схемою будови рослинної та тваринної клітини, фотографії або малюнки приладів для дослідження клітин, портрети Р. Гука, А. Левенгука, М. Шлейдена, Т. Шванна.
Базові поняття й терміни: клітина, клітинний рівень організації життя, клітинна теорія, мікроскопія, центрифугування, метод мічених атомів, метод культури клітин.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної
діяльності учнів
Питання для бесіди
1. Які властивості є характерними для живих систем?
2. Які рівні організації виділяють у живих системах?
3. Які речовини входять до складу живих організмів?
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди Клітину відкрив Роберт Гук — англійський фізик, який працював у Оксфордському університеті. Він удосконалив конструкцію мікроскопа й дослідив з його допомогою різні об’єкти, у тому числі корок коркового дубу. Розглядаючи з допомогою мікроскопа корок,
Гук побачив комірки (це були клітинні стінки), які нагадали йому монастирські келії, і він назвав їх англійським словом cell (камера, клітка, клітина). Свої дослідження він описав у статті в 1665 році. Пізніше Гук спостерігав і описав клітини таких рослин як бузина,
кріп, морква тощо. Наступний етап формування цитології як науки пов’язаний із голландцем Антоні ван Левенгуком, який працював у кінці XVII — на початку XVIII ст. Він відкрив одноклітинні організми (першим побачив найпростіших), еритроцити, сперматозоїди та інші клітини. Протягом XVIII століття суттєвих зрушень у науці про клітини не відбувалося через недосконалу конструкцію мікроскопів. А от у ХІХ столітті мікроскопи значно вдосконалили і, до того ж, створили методики забарвлення клітин. Це призвело до цілої низки
відкриттів. У 1827 році Карл Бер відкриває яйцеклітину ссавців У 1831 році Роберт Броун описує ядра рослинних клітин. У той же період Маттіас Шлейден довів, що всі рослини складаються з клітин. І, нарешті, в 1839 році Теодор Шванн, порівнюючи клітини рослин і тварин і спираючись на висновки Шлейдена, сформулював
клітинну теорію. Основними положеннями цієї теорії були такі:
У 1859 році Рудольф Вірхов довів, що клітини виникають лише з клітин-попередників. Це все призвело до того, що наприкінці ХІХ століття цитологія стала самостійною наукою. У ХХ столітті розвиток цитології інтенсивно продовжувався.
Цьому сприяла поява нових методів досліджень — спочатку електронної мікроскопії, а потім центрифугування і методів молекулярної біології.
Основними методами сучасної цитології є такі:
Заповнення разом з учнями таблиціIV. Узагальнення, систематизація й контроль
знань і вмінь учнів
Дати відповіді на питання:
1. Хто першим побачив клітини в мікроскоп?
2. Що з допомогою мікроскопа відкрив А. Левенгук?
3. Хто створив клітинну теорію?
4. Якими методами користується сучасна цитологія?
V. Домашнє завдання